Artykuły

Czy ekspansja pustyń rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czy to prawda?

czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF opublikowała raport w którym twierdzi jakoby „IPCC ukryło dobre wiadomości” dotyczące czułości klimatu.

czytaj dalej »

Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego wzrostu temperatur

Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę...

czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Wg naukowców grozi nam wzrost temperatury o 4°C, choć apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C. Te dwa stopnie ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych to próg bezpieczeństwa.

czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.

czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia jest zakwaszanie oceanów, pochłaniających około ¼ uwalnianego przez nas dwutlenku węgla.

czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na terenie Państwa Jarocin nie występuje zjawisko globalnego ocieplenia.”.

czytaj dalej »

Konkurs Nauki o klimacie

Zapraszamy do udziału w konkursie! Do wygrania czytniki Kindle Paperwhite 2!

czytaj dalej »

Zagadka trendu ocieplenia klimatu po 1998 roku

Biorąc pod uwagę, jak szybko rosła temperatura powierzchni przed 1998 rokiem, co może nas najbardziej zaskoczyć w zmianach temperatury po 1998 roku?

czytaj dalej »

Dane meteo na wirtualnym globusie

Naukowcy  z Uniwersytetu Wschodniej Anglii przygotowali interaktywną mapę dostosowaną do przeglądania w programie Google Earth.

czytaj dalej »

Klimatyczne podsumowanie 2013 roku

Czy lód arktyczny się odbudował a ocieplenie zatrzymało? W podsumowaniu roku 2013 przedstawiamy zmiany najważniejsze wskaźników zmiany klimatu.

czytaj dalej »

Anomalie pogodowe, Arktyka i prąd strumieniowy

Mrozy, susze i sztormy - czemu w tym roku tak długo trwają?

czytaj dalej »

Wiara czy wiedza? O wywiadzie z Marcinem Korolcem

Prezydent Procesu Klimatycznego ONZ: „Wierzę, że człowiek ma wpływ na klimat. (…) początkowo wpływ człowieka na zmiany klimatu był bardzo duży”

czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 2

Dalszy ciąg komentarza do raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu".

czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 1

Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu" (NIPCC - Nongovernmental International Panel on Climate Change).

czytaj dalej »

Chmury, klimat i przyśpieszony wzrost temperatur

Choć to dla wielu zaskakujące, chmury pozostają głównym źródłem niepewności w modelach klimatu. Ostatnio jednak zrobiono w ich badaniu poważny krok naprzód...

czytaj dalej »

Internetowy atlas emisji

Kto jest największym emitentem dwutlenku węgla? Jak na tle świata wygląda Polska, Europa a jak - Chiny? Odpowiedzi znajdziesz w nowym internetowym atlasie emisji.

czytaj dalej »

Nowy nienowy gaz cieplarniany

Perfluorotributylamina (PFTBA) to medialny bohater ostatnich dni. Sławę zawdzięcza wynikom badań naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy wykazali, że ten wykorzystywany w technice związek jest gazem cieplarnianym.

czytaj dalej »

Ciepło-zimno

Pierwsze ataki zimy – śnieżyca, która utrudniła Amerykanom podróż na Święto Dziękczynienia, zdjęcia śniegu na Bliskim Wschodzie i w Wietnamie opanowały ostatnio media i stały się tradycyjnie pretekstem do licznych komentarzy na temat rzekomego końca globalnego ocieplenia.

czytaj dalej »

Newsweek: Klimatyczna huśtawka, czyli „takie ocieplenie to nic nadzwyczajnego”

"Klimat zmieniał się zawsze", "to nie nasza wina", "wulkany emitują więcej" i inne popularne hasła w artykule z tygodnika "Newsweek".

czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.