Co zmienia klimat? Dwutlenek węgla.

Koncentracja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla czy metan, wzrosła w ostatnim stuleciu w atmosferze do poziomu najwyższego od setek tysięcy lat, a prawdopodobnie od milionów lat. Zgodnie z podstawowymi, znanymi od XIX wieku prawami fizyki (w sytuacji, w której dopływ energii od Słońca ulegał w tym czasie tylko bardzo nieznacznym fluktuacjom), musiało to spowodować zmianę bilansu energetycznego planety i wzrost temperatur przy powierzchni Ziemi. 

Globalne ocieplenie jest obserwowane, jest niewątpliwie powodowane przez człowieka i pod wieloma względami bezprecedensowe w historii naszej planety. Dalsze spalanie paliw kopalnych w scenariuszu Biznes-jak-zwykle spowoduje, że w ciągu kilkudziesięciu lat średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrośnie mniej więcej o tyle, co w ciągu ok. 10 000 lat dzielących maksimum ostatniej epoki lodowej od znanego nam świata holocenu. I będzie dalej rosnąć w następnych stuleciach. Następstwa tego będą katastrofalne.

Naukowcy są zgodni co do przyczyn aktualnego globalnego ocieplenia - są nimi przede wszystkim emisje dwutlenku węgla z działalności ludzi. Nie ma na świecie ani jednej dużej organizacji naukowej, która w tej sprawie miałaby inne zdanie.

Rysunek 1. Po lewej logotypy wybranych, dużych organizacji naukowych, które w swoim stanowisku stwierdzają, że klimat Ziemi się ociepla, główną tego przyczyną są emitowane przez nas gazy cieplarniane - przede wszystkim CO2 ze spalania paliw kopalnych oraz będą z tego powodu poważne problemy. Po prawej logotypy wszystkich dużych organizacji naukowych, które mają odmienne zdanie, np., że się nie ociepla, a nawet jeśli, to jest to naturalna zmiana klimatu albo przyczyną nie są emitowane przez nas gazy cieplarniane lub nawet jeśli tak, to nie będzie to problemem.

Więcej o tym, co ma do powiedzenia nauka o zmianie klimatu, dowiesz się z naszej strony, a także z przygotowanej przez nas książki popularnonaukowej pt. „Nauka o klimacie”.

Możesz zacząć od tekstów:

Kto lub co powoduje obecną zmianę klimatu?

Tu znajdziesz artykuły, w których tłumaczymy, skąd wiemy, że współczesna zmiana klimatu (globalne ocieplenie) została spowodowana działalnością człowieka.

Co nie powoduje obecnej zmiany klimatu?

W historii Ziemi zdarzały się zmiany klimatu spowodowane różnymi czynnikami. Skąd wiemy, że to nie one przyniosły dzisiejsze globalne ocieplenie?

Mit: Ludzie są zbyt mało znaczący, by wpłynąć na klimat w skali planety

W obliczu sił natury, manifestujących się w postaci katastrofalnych powodzi czy huraganów czujemy się przytłoczeni i bezsilni. Czy możemy więc wywierać znaczący wpływ na całą planetę?

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

W nauce istnieje tylko jedna rzecz lepsza niż wynik pomiaru – zgodne wyniki wielu niezależnych pomiarów wykonanych różnymi metodami. W przypadku globalnego ocieplenia takie właśnie istnieją.

"Nauka o Klimacie” bardzo dziękuje firmie Cityboard Media za inicjatywę, sfinansowanie i przeprowadzenie kampanii której celem jest popularyzacja wiedzy na temat zmiany klimatu.
Cityboard Media
to firma z sektora reklamy outdoorowej i digitalowej, lider rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Sieć outdoorowa obejmuje kilka tysięcy nośników w 62 miastach, w całym kraju. W obszarze digitalu firma zajmuje się tworzeniem strategii marketingowych, kreowaniem marek, budowaniem nowoczesnych stron www, obsługą mediów społecznościowych i realizacją kampanii reklamowych w internecie.

Opublikowano: 2018-10-25 15:15
Tagi

dwutlenek węgla kampania CO2 zmienia klimat

Najczęściej wyszukiwane problemy

Jak działa ziemski klimat i co to jest efekt cieplarniany?

Czy klimat się zmienia?

Skąd wiemy, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie?

Skąd wiemy, że to nie Słońce, wulkany itp. odpowiadają za globalne ocieplenie?

Gazy cieplarniane inne niż CO2

Komentarze NOK do błędnych wypowiedzi na temat klimatu

Wpływ zmiany klimatu na przyrodę ożywioną i na odwrót

Historia badań klimatu

Zobacz także

Źródła danych o klimacie

Lista wszystkich mitów

Lista wszystkich artykułów

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.