CO2 zmienia klimat - coraz więcej powodzi

Jednym ze skutków globalnego ocieplenia, którego główną przyczyną są antropogeniczne emisje CO2, jest coraz większe i częstsze zagrożenie powodziami i podtopieniami. Przyczyn jest kilka. Zmienia się rytm występowania opadów - coraz częściej zamiast umiarkowanego deszczu co kilka dni, mamy do czynienia z okresami suszy przerywanymi intensywnymi ulewami. Powodują one wezbrania rzek, a nawet małych cieków wodnych. W miarę postępowania zmiany klimatu spodziewamy się w Polsce wzrostu opadów zimą, a spadku latem. Możemy też oczekiwać coraz silniejszych i bardziej uporczywych ekstremów pogodowych, związanych ze słabnięciem prądu strumieniowego, napędzanego przez różnicę temperatury między wysokimi i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi. W wyniku wzrostu średniego poziomu morza (także Bałtyku), pojawiania się silniejszych wiatrów oraz zaniku chroniącej wybrzeże zimowej pokrywy lodowej, coraz większy problem stanowią wezbrania sztormowe.

O powodziach i wzroście poziomu morza przeczytasz w naszych artykułach:

Europejskie Akademie Nauk: coraz więcej ekstremalnych zjawisk w Europie

EASAC aktualizuje swój raport: kolejne niepokojące trendy potwierdzone.

Tysiące lat zmian poziomu morza

Jak w minionych tysiącleciach zmieniał się poziom morza? I jak będzie zmieniał się w obecnym stuleciu i kolejnych tysiącach lat? Jaki będzie wpływ antropogenicznej zmiany klimatu?

Wzrost poziomu morza - prognozy coraz bardziej pesymistyczne

Ponad 1 metr - o tyle może wzrosnąć średni poziom morza jeszcze w tym stuleciu. A to przez przyśpieszający rozpad lodowców Antarktydy.

Huragany - skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?

W chwili, gdy Ameryka zmaga się ze skutkami huraganów Harvey i Irma, my tłumaczymy, jak powstają te imponujące zjawiska.

Jeśli interesują Cię inne zagadnienia, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

"Nauka o Klimacie” bardzo dziękuje firmie Cityboard Media za inicjatywę, sfinansowanie i przeprowadzenie kampanii której celem jest popularyzacja wiedzy na temat zmiany klimatu.
Cityboard Media
to firma z sektora reklamy outdoorowej i digitalowej, lider rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Sieć outdoorowa obejmuje kilka tysięcy nośników w 62 miastach, w całym kraju. W obszarze digitalu firma zajmuje się tworzeniem strategii marketingowych, kreowaniem marek, budowaniem nowoczesnych stron www, obsługą mediów społecznościowych i realizacją kampanii reklamowych w internecie.

Opublikowano: 2018-10-26 21:48
Tagi

skutki zmiany klimatu zjawiska ekstremalne kampania CO2 zmienia klimat

Najczęściej wyszukiwane problemy

Jak działa ziemski klimat i co to jest efekt cieplarniany?

Czy klimat się zmienia?

Skąd wiemy, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie?

Skąd wiemy, że to nie Słońce, wulkany itp. odpowiadają za globalne ocieplenie?

Gazy cieplarniane inne niż CO2

Komentarze NOK do błędnych wypowiedzi na temat klimatu

Wpływ zmiany klimatu na przyrodę ożywioną i na odwrót

Historia badań klimatu

Zobacz także

Źródła danych o klimacie

Lista wszystkich mitów

Lista wszystkich artykułów

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.