CO2 zmienia klimat: gdzie się podziały ryby i lasy?

Im wyższa jest globalna temperatura, tym bardziej różne gatunki zwierząt i roślin zmieniają miejsca swojego występowania. Tak dzieje się np. w przypadku morskiego fitoplanktonu. Ponieważ jest on podstawą łańcuchów pokarmowych, ma to poważne konsekwencje dla morskich ekosystemów. W rezultacie ryby znikają z miejsc swojego stałego występowania, a liczebność ich ławic może spadać.

Skutki wzrostu temperatury obserwuje się także na lądach. Rośliny, osłabione mniej sprzyjającymi im warunkami klimatycznymi, są bardziej podatne na szkodniki i choroby. Przykładem w Polsce są gradacje kornika, który łatwo niszczy świerki, przystosowane do chłodniejszego i bardziej wilgotnego klimatu, niż obecnie występujący na obszarach jego zasięgu w naszym kraju.

Prognozy pokazują, że dalsze ocieplanie klimatu Ziemi, związane z emisjami CO2 przez energetykę, przemysł, rolnictwo i transport, zagrozi istnieniu cennych ekosystemów, takich jak rafy koralowe czy lasy deszczowe. W skrajnym przypadku może doprowadzić np. do przekształcenia obszaru dżungli amazońskiej w step. Będzie także przyczyną wymierania gatunków roślin i zwierząt, dla których zachodzące zmiany są zbyt szybkie, by były w stanie się do nich zaadaptować.

Więcej o zmianach w oceanach oraz migracji roślin i zwierząt spowodowanych zmianą klimatu przeczytasz w naszych artykułach:

Niedźwiedź polarny - gatunek narażony

Zasięg lodu w Arktyce maleje a wraz z nim kurczy się terytorium, jakie mają do dyspozycji niedźwiedzie polarne.

Jaki klimat dla ptaków?

Zmiana klimatu komplikuje życie nie tylko niedźwiedziom polarnym. Biolog podsumowuje zagrożenia, jakie niesie ona dla ptaków.

Globalne ocieplenie, prądy morskie i życie w oceanach

Gwałtowne zmiany klimatu były przyczyną odtleniania oceanów w przeszłości. Czy obecne tempo ocieplania Ziemi może doprowadzić do podobnego zdarzenia?

Ocieplenie oceanów - co oznacza i czym się może skończyć?

Spowolnienie cyrkulacji oceanicznej zmniejszy pobieraną przez oceany ilość ciepła, napędzając wzrost temperatury powierzchni Ziemi.

Jeśli interesują Cię inne zagadnienia, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

"Nauka o Klimacie” bardzo dziękuje firmie Cityboard Media za inicjatywę, sfinansowanie i przeprowadzenie kampanii której celem jest popularyzacja wiedzy na temat zmiany klimatu.
Cityboard Media
to firma z sektora reklamy outdoorowej i digitalowej, lider rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Sieć outdoorowa obejmuje kilka tysięcy nośników w 62 miastach, w całym kraju. W obszarze digitalu firma zajmuje się tworzeniem strategii marketingowych, kreowaniem marek, budowaniem nowoczesnych stron www, obsługą mediów społecznościowych i realizacją kampanii reklamowych w internecie.

Opublikowano: 2018-10-27 12:09
Tagi

skutki zmiany klimatu biosfera kampania CO2 zmienia klimat

Najczęściej wyszukiwane problemy

Jak działa ziemski klimat i co to jest efekt cieplarniany?

Czy klimat się zmienia?

Skąd wiemy, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie?

Skąd wiemy, że to nie Słońce, wulkany itp. odpowiadają za globalne ocieplenie?

Gazy cieplarniane inne niż CO2

Komentarze NOK do błędnych wypowiedzi na temat klimatu

Wpływ zmiany klimatu na przyrodę ożywioną i na odwrót

Historia badań klimatu

Zobacz także

Źródła danych o klimacie

Lista wszystkich mitów

Lista wszystkich artykułów

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.