CO2 zmienia klimat: nadchodzą choroby tropikalne

Brak śniegu i dodatnie temperatury zimą, to niewielki powód do radości. Cieplejsze zimy przeżywa bowiem dużo więcej kleszczy, przez co wzrasta ilość zachorowań na choroby odkleszczowe. Dotyczy to nie tylko ludzi, także np. u psów notuje się coraz więcej przypadków babeszjozy.

Wyższe temperatury w ciągu całego roku są korzystne także dla innych owadów, np. gatunków komarów przenoszących egzotyczne choroby. Skutkiem są m.in. zachorowania na chikungunya w 2007 roku we Włoszech, gorączkę Zachodniego Nilu w Grecji i Rumunii w 2010 oraz dengę we Francji i Chorwacji w 2010. Malaria, po wielu latach od eradykacji, ponownie pojawiła się w Grecji.

Im bardziej na skutek antropogenicznych emisji CO2 będzie rosła globalna temperatura, tym lepsze warunki do życia i rozmnażania będą miały w Europie niespotykane tu wcześniej owady. Oznacza to, że na coraz większym obszarze naszego kontynentu będzie rosło ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami. Prognozy pokazują na przykład, że w połowie wieku Polska znajdzie się w zasięgu występowania gatunku komara przenoszącego dengę. Rośnie także zagrożenie epidemiologiczne związane z wyższą temperaturą wody w morzach i jeziorach, która sprzyja bakteriom i sinicom.

Więcej o zagrożeniach zdrowotnych związanych z pasożytami i chorobami przeczytasz w naszych artykułach:

Kleszcze, patogeny i klimat

Wpływ zmiany klimatu na kleszcze i prawdopodobieństwo przenoszonych przez nie choród podsumowuje dla Was dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz.

Urlop z sinicami

W tegorocznych wiadomościach na temat zakwitów sinic przewija się także temat zmiany klimatu. Wyjaśniamy związek tych zjawisk.

Jeśli interesują Cię inne zagadnienia, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

"Nauka o Klimacie” bardzo dziękuje firmie Cityboard Media za inicjatywę, sfinansowanie i przeprowadzenie kampanii której celem jest popularyzacja wiedzy na temat zmiany klimatu.
Cityboard Media
to firma z sektora reklamy outdoorowej i digitalowej, lider rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Sieć outdoorowa obejmuje kilka tysięcy nośników w 62 miastach, w całym kraju. W obszarze digitalu firma zajmuje się tworzeniem strategii marketingowych, kreowaniem marek, budowaniem nowoczesnych stron www, obsługą mediów społecznościowych i realizacją kampanii reklamowych w internecie.

Opublikowano: 2018-10-27 12:09
Tagi

skutki zmiany klimatu biosfera kampania CO2 zmienia klimat

Najczęściej wyszukiwane problemy

Jak działa ziemski klimat i co to jest efekt cieplarniany?

Czy klimat się zmienia?

Skąd wiemy, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie?

Skąd wiemy, że to nie Słońce, wulkany itp. odpowiadają za globalne ocieplenie?

Gazy cieplarniane inne niż CO2

Komentarze NOK do błędnych wypowiedzi na temat klimatu

Wpływ zmiany klimatu na przyrodę ożywioną i na odwrót

Historia badań klimatu

Zobacz także

Źródła danych o klimacie

Lista wszystkich mitów

Lista wszystkich artykułów

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.