skutki zmiany klimatu

Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe

„Globalne ocieplenie nie jest szkodliwe. Dwa tysiące lat pisanej historii ludzkości pokazuje, że okresy ciepłe są dobre dla ludzi. Z… czytaj dalej »

Mit: Zwierzęta i rośliny przystosują się do zmiany klimatu

Zmiana o 2°C będzie się mieścić w dotychczasowych granicach narzucanych przez samą naturę, a ekosystemy od niepamiętnych czasów przystosowują się… czytaj dalej »

Mit: Wzrost emisji CO2 nie ma wpływu na oceany

Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »

Mit: Ekstremalne zjawiska pogodowe nie wiążą się z globalnym ociepleniem

Ekstremalne zjawiska pogodowe nie są powodowane przez globalne ocieplenie... „Największe susze XX w. były prawdopodobnie zupełnie naturalnymi zjawiskami i w… czytaj dalej »

Mit: Niedźwiedzi polarnych przybywa

Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta. „Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »

Mit: Im więcej CO2, tym lepiej dla roślin

"Co potrzebuje roślina do wzrostu? CO2 i ciepła. Trzeba być idiotą, żeby walczyć o zielone rośliny i żeby nie było… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: Zakwaszanie oceanu nie szkodzi morskim stworzeniom

Zakwaszanie oceanów nie będzie problemem. Dawno temu, gdy w atmosferze było wielokrotnie więcej CO2, jak na przykład w Mezozoiku, życie… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Przed czym uchronił nas Protokół Montrealski?

Pamiętacie jeszcze Protokół Montrealski? To międzynarodowy traktat wprowadzony w życie w roku 1989. Miał na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi… czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »

Raport: Globalnie ocieplenie a rewolucja w Syrii

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że powodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego. Czy rekordowo długotrwała… czytaj dalej »

Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej

Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się… czytaj dalej »

Koralowce w pułapce

Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »

Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »

Mokry termometr a nasze przetrwanie

Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »

I znów nam wmawiają: cieszcie się z ocieplenia

Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających… czytaj dalej »

Jaki klimat dla ptaków?

Zmiana klimatu oddziałuje na Ziemię w różnorodny sposób. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwają się bezpośrednie, codzienne zagrożenia (w… czytaj dalej »

Kolejny problem zmiany klimatu: odtlenianie oceanów

Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów

Rekordowo ciepły grudzień spowodował, że średnia roczna anomalia temperatury na obszarze Polski również okazała się być rekordowo wysoka w okresie… czytaj dalej »

Silne El Nino dwa razy częstsze?

W ostatnich miesiącach bardzo silne zjawisko El Niño niemal nie schodzi z łam serwisów zajmujących się pogodą i klimatem. Tymczasem… czytaj dalej »

Czy ocieplenie klimatu może być dla nas korzystne?

Na pewno nie raz słyszałeś opinię Kowalskiego w stylu: „Nawet jeśli ocieplenie klimatu istnieje i jest spowodowane działaniami człowieka, to… czytaj dalej »

Kilka stopni, które „robi różnicę”

Wzrost temperatury o kilka stopni – to w pierwszej chwili nie brzmi groźnie. Większe różnice temperatury przeżywamy w ciągu roku… czytaj dalej »

Najgorsza susza w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego od co najmniej 900 lat

W ocieplającym się świecie możemy spodziewać się wzrostu wystąpień ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wzrost temperatury będzie skutkować falami upałów, często nakładającymi… czytaj dalej »

Przesunięte chmury

Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »

Wędrówki pustynnego pyłu

Co roku setki milionów ton pustynnego pyłu są wywiewane z Sahary przez wiatr. Dziś zajmiemy się tym, dokąd wędrują, jakie… czytaj dalej »

Wrażliwość ekosystemów na wahania klimatu

Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »

Rosnące stężenie CO2 a wymieranie pszczół

Naukowcy badający przyczyny wymierania populacji pszczół zidentyfikowali nowego winowajcę – gwałtownie rosnące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, powodujący zmiany fizjologii… czytaj dalej »

Podsumowanie sezonu topnienia 2016 w Arktyce

Analizy danych satelitarnych prowadzone przez Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) w Boulder, Kolorado, USA, pokazują, że w tym… czytaj dalej »

1,5 czy 2 stopnie - co to w ogóle za różnica?

Biorąc pod uwagę skutki zmian klimatu, jakie odczują poszczególne rejony świata, pół stopnia robi wielką różnicę – taki wniosek płynie… czytaj dalej »

Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »

Tajga płonie. Coraz częściej.

Gigantyczne pożary tajgi, takie jak ten, który na początku maja 2016 zmusił 88 000 mieszkańców kanadyjskiego miasta Fort McMurray do… czytaj dalej »

Zmiana klimatu zagraża światowej produkcji kawy

Ci, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez swojej dawki kofeiny, mogą poczuć się zaniepokojeni wynikami raportu A Brewing Storm: The… czytaj dalej »

Więcej łagodnej pogody w Europie - co to właściwie znaczy?

Pisząc i mówiąc o zmianie klimatu często koncentrujemy się na temacie zjawisk ekstremalnych – rekordowo wysokich temperatur, uciążliwych susz, niszczycielskich… czytaj dalej »

Roller coaster zmiany klimatu przyspiesza?

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był 2016, wcześniej 2015, a jeszcze wcześniej 2014. Ta seria rekordów była wyjątkowo spektakularna, szczególnie,… czytaj dalej »

Groźne sprzężenie zwrotne: ocieplenie zubaża gleby, ich węgiel trafia do atmosfery

Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »

Niedźwiedź polarny - gatunek narażony

Zdjęcie smutnego niedźwiedzia polarnego balansującego na niewielkiej lodowej krze obowiązkowo pojawia się w niemal każdej kampanii społecznej na temat zmiany… czytaj dalej »

Topnienie zmarzliny niszczy lądowe magazyny węgla

Rzeki spływające z obszaru torfowisk Syberii, Kanady i Alaski łączą te ogromne lądowe magazyny węgla z sąsiednim ekosystemem morskim. Tą drogą,… czytaj dalej »

Fale upałów coraz silniejsze i dłuższe

Zapowiada się, że obecny rok, choć nie będzie rekordowo ciepły w skali globalnej, to i tak zapisze się jako jeden… czytaj dalej »

Ocieplenie oceanów - co oznacza i czym się może skończyć?

Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »

Masowe wymieranie w oceanach - to już niedługo

Źródło: MIT, Autor: Jennifer Chu/MIT News Ziemia w ciągu minionych 540 mln lat przeszła przez 5 epizodów wielkiego wymierania. W… czytaj dalej »

Wzrost poziomu morza - prognozy coraz bardziej pesymistyczne

Gdy po przejściu w 2012 roku nad wybrzeżem USA huraganu Sandy zaczęto szacować straty spowodowane przez żywioł, szacunki zamknęły się… czytaj dalej »

Zjawiska ekstremalne - na ile odpowiada za nie zmiana klimatu?

Na pewno słyszeliście wielokrotnie, że nie da się jednoznacznie obarczyć zmiany klimatu winą za konkretny huragan, ulewę czy suszę. Nie… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie, prądy morskie i życie w oceanach

Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »

Urlop z sinicami

Bałtyk, który na ogół odstrasza amatorów kąpieli zimną wodą, w tym roku jest rekordowo ciepły. Niestety nie jest to wcale… czytaj dalej »

Kleszcze, patogeny i klimat

Jednym z często wymienianych skutków globalnego ocieplenia jest zmiana zasięgu występowania zwierząt i chorób, które przenoszą. Do naszych szerokości geograficznych… czytaj dalej »

Europejskie Akademie Nauk: coraz więcej ekstremalnych zjawisk w Europie

W roku 2013 napisaliśmy o Raporcie o zjawiskach ekstremalnych nad Europą, przygotowanym przez Ciało Doradcze Europejskich Akademii Nauk (The European… czytaj dalej »

1,5°C… 2°C… 3°C… 4°C - porównanie następstw zmiany klimatu

Średnia temperatura powierzchni Ziemi w wyniku powodowanej przez nas zmiany klimatu wzrosła już o ponad 1°C powyżej wartości z epoki… czytaj dalej »

Ograniczenie ocieplenia do 1,5°C - jakie da korzyści?

W związku z publikacją Specjalnego raportu IPCC na temat globalnego ocieplenia o 1,5°C i szczytem klimatycznym w Katowicach, hasło „półtora… czytaj dalej »

Ziemia „stabilna” czy „cieplarniana”?

Już kilka razy pisaliśmy na naszych łamach o punktach krytycznych w systemie klimatycznym Ziemi (O co chodzi z „progiem wzrostu… czytaj dalej »

Drzewka pomarańczowe? Raczej susze i grad.

Fale ponad 40-stopniowych upałów, ulewy powodujące podtopienia miast oraz grad wielkości piłek pingpongowych mogą stać się typowymi letnimi zjawiskami w… czytaj dalej »

Konsekwencje zmiany klimatu dla Polski wg Ministerstwa Środowiska

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentem „Polityka ekologiczna państwa 2030” (PEP). Przyjrzeliśmy się temu dokumentowi (w wersji z 4… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - ciepło, cieplej, gorąco!

Globalne ocieplenie to wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. Jego główną przyczyną są emisje dwutlenku węgla z energetyki, przemysłu, transportu i… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - zjawiska ekstremalne

CO2 emitowany w wyniku działalności ludzi powoduje wzrost temperatury Ziemi, a ocieplenie klimatu oznacza, że w ziemskim systemie klimatycznym gromadzi się coraz… czytaj dalej »

Zmiana klimatu a rekordowe pożary w Kalifornii

Ostatnie pożary w Kalifornii nie schodzą z łam mediów. Nic dziwnego – we wciąż trwającym (17.11.2018), najbardziej destrukcyjnym w historii… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - coraz więcej powodzi

Jednym ze skutków globalnego ocieplenia, którego główną przyczyną są antropogeniczne emisje CO2, jest coraz większe i częstsze zagrożenie powodziami i… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - coraz częstsze susze

Według wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z końca sierpnia 2018 roku tegoroczna susza dotknęła 130 tys. gospodarstw i zniszczyła… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat: gdzie się podziały ryby i lasy?

Im wyższa jest globalna temperatura, tym bardziej różne gatunki zwierząt i roślin zmieniają miejsca swojego występowania. Tak dzieje się np.… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat: nadchodzą choroby tropikalne

Brak śniegu i dodatnie temperatury zimą, to niewielki powód do radości. Cieplejsze zimy przeżywa bowiem dużo więcej kleszczy, przez co… czytaj dalej »

Coraz więcej upałów w Polsce

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w ostatnich dekadach klimat w Polsce wyraźnie się ocieplił. To, co widzimy już na własne… czytaj dalej »

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie… czytaj dalej »

Śnieżyce to nie dowód, że globalne ocieplenie się skończyło.

Zamiecie śnieżne, duże mrozy, a nawet spore opady śniegu są często wykorzystywane w dyskusjach i publicznych wypowiedziach jako dowód na… czytaj dalej »

Nizina Chińska niezdatna do życia pod koniec stulecia?

Najludniejszy region Chin może jeszcze w tym stuleciu stać się niezdatny do zamieszkania. Powodem będzie zmiana klimatu – nasilenie niebezpiecznych… czytaj dalej »

Zmiana klimatu niepokoi lekarzy

Raport „Lancet Countdown” z 2018 roku pokazuje, że brak zdecydowanych działań w celu ograniczenia ocieplenia klimatu naraża wiele osób na… czytaj dalej »

Fale na froncie

Zmiany pogody z dnia na dzień czy przedłużające się okresy upałów, mrozów czy susz? W naszych szerokościach geograficznych prawdopodobieństwo wystąpienia… czytaj dalej »

Oceany i kriosfera w zmieniającym się klimacie - specjalny raport IPCC

Poziom morza rośnie ponad 2 razy szybciej niż w XX wieku, topnienie lodowców i lądolodów przyspiesza, nasila się zakwaszanie oceanu.… czytaj dalej »

ABC pożarów w Australii

Pożary wybuchają w Australii właściwie co roku, jednak sezon 2019/2020 przyniósł katastrofę rzadko spotykanych rozmiarów: śmierć kilkudziesięciu osób i ponad… czytaj dalej »

467 klimatycznych zagrożeń dla ludzkości

Coraz więcej osób, także w Polsce, zaczyna postrzegać zmianę klimatu jako poważny problem. Patrząc na zmieniającą się rzeczywistość trudno jest… czytaj dalej »

Chiny: każde pół stopnia ocieplenia zwiększy straty powodziowe o miliardy dolarów rocznie

Zawodowo zajmuję się hydrologią i klimatologią. Moją instytucją macierzystą jest Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, ale jestem… czytaj dalej »

Coraz częstsze susze w Polsce – konsekwencja zmiany klimatu i działań anty-adaptacyjnych

Polacy przyzwyczaili się do myślenia, że problemy z brakiem wody to coś, co dotyczy Sahelu, Bliskiego Wschodu, Indii czy Australii,… czytaj dalej »

Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie. Rysunek… czytaj dalej »

PAN o klimacie, suszy, powodziach i gospodarce wodnej

Interdyscyplinarny Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, działający od kwietnia 2020 r., opublikował właśnie swój pierwszy komunikat, dotyczący… czytaj dalej »

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jedną trzecią ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w… czytaj dalej »

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się… czytaj dalej »

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że… czytaj dalej »

Czy zmiana klimatu wywróci prognozy przyszłego wzrostu lasów do góry nogami?

Choć lasy na świecie mogą odgrywać ważną rolę w pochłanianiu CO2 i spowalnianiu zmiany klimatu, to wyniki nowych badań wskazują,… czytaj dalej »

Zmiana klimatu a zdrowie Polaków - raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Zmiana klimatu ma istotny wpływ na zdrowie ludzi. Problem ten analizowany jest w środowisku naukowym od dekad, a badania opisywane… czytaj dalej »

Niedoceniany problem pod powierzchnią oceanów

Punkty krytyczne w systemie klimatycznym kojarzymy często z wydarzeniami, które miałyby katastrofalne konsekwencje, ale są mało prawdopodobne lub odległe w… czytaj dalej »

Skutki zmiany klimatu

Wiemy, że wzmacniając naturalny efekt cieplarniany planety powodujemy wzrost temperatury jej powierzchni. To, jak duży on będzie i jakie będą… czytaj dalej »

Rekordowa fala upałów w Kanadzie i USA

Pod koniec czerwca 2021 r. fala upałów, o niespotykanym dotąd w tym regionie nasileniu, uderzyła w zachodnią część Stanów Zjednoczonych… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.