Zmiana o 2°C będzie się mieścić w dotychczasowych granicach narzucanych
przez samą naturę, a ekosystemy od niepamiętnych czasów przystosowują
się… czytaj dalej »
Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »
Ekstremalne zjawiska pogodowe nie są powodowane przez globalne ocieplenie... „Największe susze XX w. były prawdopodobnie zupełnie naturalnymi zjawiskami i w… czytaj dalej »
Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta.
„Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »
„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »
Zakwaszanie oceanów nie będzie problemem. Dawno temu, gdy w atmosferze było wielokrotnie więcej CO2, jak na przykład w Mezozoiku, życie… czytaj dalej »
W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »
Pamiętacie jeszcze Protokół Montrealski? To międzynarodowy traktat wprowadzony w życie w roku 1989. Miał na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi… czytaj dalej »
Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »
Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »
Klimatolodzy od dawna prognozowali, że powodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego. Czy rekordowo długotrwała… czytaj dalej »
Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »
Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »
Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »
Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających… czytaj dalej »
Zmiana klimatu oddziałuje na Ziemię w różnorodny sposób. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwają się bezpośrednie, codzienne zagrożenia (w… czytaj dalej »
Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »
Rekordowo ciepły grudzień spowodował, że średnia roczna anomalia temperatury na obszarze Polski również okazała się być rekordowo wysoka w okresie… czytaj dalej »
Na pewno nie raz słyszałeś opinię Kowalskiego w stylu: „Nawet jeśli ocieplenie klimatu istnieje i jest spowodowane działaniami człowieka, to… czytaj dalej »
W ocieplającym się świecie możemy spodziewać się wzrostu wystąpień ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wzrost temperatury będzie skutkować falami upałów, często nakładającymi… czytaj dalej »
Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »
Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »
Naukowcy badający przyczyny wymierania populacji pszczół zidentyfikowali nowego winowajcę – gwałtownie rosnące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, powodujący zmiany fizjologii… czytaj dalej »
Analizy danych satelitarnych prowadzone przez Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) w Boulder, Kolorado, USA, pokazują, że w tym… czytaj dalej »
Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »
Pisząc i mówiąc o zmianie klimatu często koncentrujemy się na temacie zjawisk ekstremalnych – rekordowo wysokich temperatur, uciążliwych susz, niszczycielskich… czytaj dalej »
Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był 2016, wcześniej 2015, a jeszcze wcześniej 2014. Ta seria rekordów była wyjątkowo spektakularna, szczególnie,… czytaj dalej »
Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »
Zdjęcie smutnego niedźwiedzia polarnego balansującego na niewielkiej lodowej krze obowiązkowo pojawia się w niemal każdej kampanii społecznej na temat zmiany… czytaj dalej »
Rzeki spływające z obszaru torfowisk Syberii, Kanady i Alaski łączą te ogromne lądowe magazyny węgla z sąsiednim ekosystemem morskim. Tą drogą,… czytaj dalej »
Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »
Na pewno słyszeliście wielokrotnie, że nie da się jednoznacznie obarczyć zmiany klimatu winą za konkretny huragan, ulewę czy suszę. Nie… czytaj dalej »
Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »
Jednym z często wymienianych skutków globalnego ocieplenia jest zmiana zasięgu występowania zwierząt i chorób, które przenoszą. Do naszych szerokości geograficznych… czytaj dalej »
W roku 2013 napisaliśmy o Raporcie o zjawiskach ekstremalnych nad Europą, przygotowanym przez Ciało Doradcze Europejskich Akademii Nauk (The European… czytaj dalej »
W związku z publikacją Specjalnego raportu IPCC na temat globalnego ocieplenia o 1,5°C i szczytem klimatycznym w Katowicach, hasło „półtora… czytaj dalej »
Fale ponad 40-stopniowych upałów, ulewy powodujące podtopienia miast oraz grad wielkości piłek pingpongowych mogą stać się typowymi letnimi zjawiskami w… czytaj dalej »
W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentem „Polityka ekologiczna państwa 2030” (PEP). Przyjrzeliśmy się temu dokumentowi (w wersji z 4… czytaj dalej »
Globalne ocieplenie to wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. Jego główną przyczyną są emisje dwutlenku węgla z energetyki, przemysłu, transportu i… czytaj dalej »
CO2 emitowany w wyniku działalności ludzi powoduje wzrost temperatury Ziemi, a ocieplenie klimatu oznacza, że w ziemskim systemie klimatycznym gromadzi się coraz… czytaj dalej »
Ostatnie pożary w Kalifornii nie schodzą z łam mediów. Nic dziwnego – we wciąż trwającym (17.11.2018), najbardziej destrukcyjnym w historii… czytaj dalej »
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia, którego główną przyczyną są antropogeniczne emisje CO2, jest coraz większe i częstsze zagrożenie powodziami i… czytaj dalej »
Według wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z końca sierpnia 2018 roku tegoroczna susza dotknęła 130 tys. gospodarstw i zniszczyła… czytaj dalej »
Im wyższa jest globalna temperatura, tym bardziej różne gatunki zwierząt i roślin zmieniają miejsca swojego występowania. Tak dzieje się np.… czytaj dalej »
Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie… czytaj dalej »
Zamiecie śnieżne, duże mrozy, a nawet spore opady śniegu są często wykorzystywane w dyskusjach i publicznych wypowiedziach jako dowód na… czytaj dalej »
Najludniejszy region Chin może jeszcze w tym stuleciu stać się niezdatny do zamieszkania. Powodem będzie zmiana klimatu – nasilenie niebezpiecznych… czytaj dalej »
Raport „Lancet Countdown” z 2018 roku pokazuje, że brak zdecydowanych
działań w celu ograniczenia ocieplenia klimatu naraża wiele osób na… czytaj dalej »
Zmiany pogody z dnia na dzień czy przedłużające się okresy upałów, mrozów czy susz? W naszych szerokościach geograficznych prawdopodobieństwo wystąpienia… czytaj dalej »
Pożary wybuchają w Australii właściwie co roku, jednak sezon 2019/2020 przyniósł katastrofę rzadko spotykanych rozmiarów: śmierć kilkudziesięciu osób i ponad… czytaj dalej »
Coraz więcej osób, także w Polsce, zaczyna postrzegać zmianę klimatu jako poważny problem. Patrząc na zmieniającą się rzeczywistość trudno jest… czytaj dalej »
Zawodowo zajmuję się hydrologią i klimatologią. Moją instytucją macierzystą jest Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, ale jestem… czytaj dalej »
Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie.
Rysunek… czytaj dalej »
Interdyscyplinarny Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, działający od kwietnia 2020 r., opublikował właśnie swój pierwszy komunikat, dotyczący… czytaj dalej »
Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w… czytaj dalej »
Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się… czytaj dalej »