Często spotykamy się z zarzutem, że w tekstach na temat zmiany klimatu koncentrujemy się na dwutlenku węgla, pomijając inne gazy cieplarniane. Rzeczywiście, o pozostałych gazach piszemy dużo rzadziej, jednak nie wynika to z naszych uprzedzeń. Ze względu na swoje koncentracje oraz czas życia to dwutlenek węgla ma obecnie największy wpływ na klimat. Poniżej zebraliśmy dla Was artykuły na ten temat.
Gazy cieplarniane – zestawienia
Coraz więcej gazów cieplarnianych w atmosferze
Koncentracje najważniejszych gazów cieplarnianych w atmosferze i ich wkład w ocieplenie klimatu. Stan na 2020.
Zmiany stężeń CO2, CH4 i N2O w ostatnich 800 000 lat: antropocen na sterydach
Średnia koncentracja dwutlenku węgla przekroczyłą w roku 2016 poziom 400 ppm.
A jak było wcześniej?
Szegółowe spojrzenie na poszczególne gazy cieplarniane
Para wodna – klimatyczny „dopalacz”
Choć para wodna jest gazem mającym największy wkład w ziemski efekt cieplarniany, nie może samodzielnie spowodować zmiany klimatu.
Mit: Para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym, więc CO2 się nie liczy
Para wodna odgrywa dużą rolę w naturalnym efekcie cieplarnianym, jednak jego nasilenie obserwowane w ostatnich latach związane jest ze wzrostem koncentracji CO2.
Mit: To metan jest główną przyczyną ocieplenia
Metan jest istotnym gazem cieplarnianym, ale wkład wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w nasilanie się efektu cieplarnianego jest większy, niż wkład wzrostu koncentracji metanu.
Więcej artykułów na temat metanu…
Mit: To freony
Ze względu na małe koncentracje w atmosferze, freony mają nieporównywalnie mniejszy wpływ na ocieplenie klimatu niż dwutlenek węgla.
Przed czym uchronił nas Protokół Montrealski?
Protokół Montrealski miał na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi poprzez redukcję emisji niszczących ozon substancji i… zadziałał.
Mit: To przez ozon
Kwestie globalnego ocieplenia i dziury ozonowej są często ze sobą mylone.
Nowy nienowy gaz cieplarniany
Perfluorotributylamina (PFTBA) to medialny bohater ostatnich dni. Sławę zawdzięcza wynikom badań naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy wykazali, że ten wykorzystywany w technice związek jest gazem cieplarnianym.
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości