Witamy na naszej stronie!

Jeśli poszukujesz sprawdzonych informacji na temat klimatu i jego zmiany, trafiłeś we właściwe miejsce. Misją naszej redakcji jest wyjaśnianie fizycznych procesów rządzacych klimatem, relacjonowanie aktualnych wyników badań oraz rozwiewanie klimatycznych mitów. Więcej o nas na stronie o nas :)   

Poruszanie się po naszej stronie ułatwia wyszukiwarka - możesz wyszukać interesujące Cię hasło lub skorzystać z listy słów kluczowych i najczęściej wyszukiwanych problemów.

Jeśli interesują Cię aktualności, zajrzyj do działu artykuły. Komentarze do popularnych mitów na temat klimatu znajdziesz w dziale Fakty i mity a do konkretnych medialnych wypowiedzi - tutaj.

Jesteś tu po raz pierwszy, to być może zainteresuje Cię któryś z poniższych artykułów:

Czy i dlaczego klimat Ziemi się zmienia?

Czy i dlaczego klimat Ziemi się zmienia? Jakie są najnowsze wyniki badań klimatycznych? Tymi zagadnieniami zajmować się będzie nasz nowy serwis, Nauka o klimacie.

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

W nauce istnieje tylko jedna rzecz lepsza niż wynik pomiaru – zgodne wyniki wielu niezależnych pomiarów wykonanych różnymi metodami. W przypadku globalnego ocieplenia takie właśnie istnieją.

Efekt cieplarniany - jak to działa

Średnią temperaturą atmosfery rządzi jej bilans energetyczny, w którym istotną rolę odgrywa promieniowanie podczerwone oraz, oczywiście, efekt cieplarniany.

Mit: Nauka nie jest zgodna w temacie globalnego ocieplenia

97% naukowców zajmujących się klimatem nie ma wątpliwości - to człowiek ma kluczowy wpływ na trwające globalne ocieplenie.

Historia naukowa fizyki klimatu, część 1: Ojcowie klimatologii fizycznej

Czy wiesz, że własności dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego są znane od ponad stu lat? Albo że nauka o klimacie zawdzięcza wiele… fizyce jądrowej? Przeczytasz o tym w naszym minicyklu o historii badań klimatu.

Źródła informacji o klimacie

Dokładamy starań, aby na stronie „Nauka o klimacie” publikowane były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one dostępne publicznie – tu znajdziesz linki.

Najczęściej wyszukiwane problemy

Jak działa ziemski klimat i co to jest efekt cieplarniany?

Czy klimat się zmienia?

Skąd wiemy, że to człowiek odpowiada za globalne ocieplenie?

Skąd wiemy, że to nie Słońce, wulkany itp. odpowiadają za globalne ocieplenie?

Gazy cieplarniane inne niż CO2

Komentarze NOK do błędnych wypowiedzi na temat klimatu

Wpływ zmiany klimatu na przyrodę ożywioną i na odwrót

Historia badań klimatu

Zobacz także

Źródła danych o klimacie

Lista wszystkich mitów

Lista wszystkich artykułów

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.