Lato i jesień 2024 przyniosły Polsce duże straty, których przyczyną był powodzie błyskawiczne i powodzie rzeczne. Skąd się biorą takie zjawiska? Jaki związek mają ze zmianą klimatu? Jak się przed nimi chronić i jak reagować w ich trakcie? Przypominamy nasze rozmowy z ekspertami.
Jak sobie radzić i jak sobie radzimy z klęskami żywiołowymi w Polsce?
W ostatnich dniach wiele polskich miejscowości doświadczyło potężnych powodzi. Wcześniej mieliśmy zaś do czynienia z rekordowo niskim poziom rzek, niszczącą zbiory suszą i zagrożeniem pożarowym w lasach utrzymującym się nawet po zakończeniu lata. W jakim stopniu ekstrema z ostatnich miesięcy możemy jednak przypisać zmianie klimatu? Czy adaptacja do szybko zmieniających się realiów wystarczy, by przygotować się na trudniejsze czasy? I jak powinno wyglądać zarządzanie kryzysowe w świecie naznaczonym przez kryzys klimatyczny?
Na pytania Szymona Bujalskiego i słuchaczy odpowiadali
- prof. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, współzałożyciel portalu Nauka o Klimacie, przewodniczący Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezydium PAN,
- gen. Marek Kowalski – nadbrygadier, wicedyrektor IMGW ds. Państwowej Służby Hydro-Meteorologicznej. Pracował jako zastępca kierownika Centrum Zagrożenia Kryzysowego, dowodził akcjami pożarniczymi i powodziowymi. Były zastępca dowódcy Państwowej Straży Pożarnej.
Więcej o zagrożeniach i przygotowywaniu Polski do nowych warunków:
Burze i powodzie błyskawiczne, czyli „wakacje ze zmianą klimatu”
Na ile coraz częstsze powodzie błyskawiczne w Polsce to efekt zmiany klimatu, a na ile coraz bardziej zabetonowanych przestrzeni? Czy zmiana klimatu oznacza coraz intensywniejsze burze i coraz częstsze anomalie związane z opadami? Jak na tak zmieniające się warunki przygotować Polskę i polskie miejscowości?
Między innymi o te kwestie Szymon Bujalski wypytywał swoich gości, którymi byli
- dr Natalia Pilguj – badaczka burz i specjalistka modelowania numerycznego, Centrum Modelowania Numerycznego IMGW-PIB
- dr Kamil Jawgiel – hydrolog, specjalista w dziedzinie powodzi błyskawicznych i zapobiegania im, Fundacja Wody Warta „Hydroni”
Więcej o burzach i powodziach błyskawicznych w Polsce znajdziesz w naszych wywiadach:
Niebiesko-zielona infrastruktura – jak przystosowywać się do nowego klimatu korzystając z bogactwa przyrody?
Dlaczego mówiąc o adaptacji do zmiany klimatu, w tym ochronie przeciwpowodziowej i przeciwsuszowej, mówimy o ochronie bioróżnorodności? Jakie inspirowane naturą rozwiązania powinniśmy wdrażać w naszych miastach i poza nimi, żeby żyło nam się lepiej i bezpieczniej? Gościnią Szymona Bujalskiego była dr hab. Iwona Wagner z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj więcej na ten temat:
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości