Artykuły

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

Klimat jest bardzo skomplikowany... Ale jest też bardzo prosty! Przeczytaj, dlaczego nie mamy wątpliwości co do przyczyny jego zmian.

czytaj dalej »

Atlas regionalnych zmian klimatu

Jak będzie się zmieniać klimat w Polsce, Grecji lub Tunezji? Sprawdź za pomocą Atlasu regionalnych zmian klimatu.

czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Kongresu Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke, po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.

czytaj dalej »

"Globalne ocieplenie się skończyło", czyli najcieplejszy maj w historii pomiarów

Na często spotykane stwierdzenie, że globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu, można odpowiedzieć tylko: „nie, nie skończyło się”.

czytaj dalej »

400 ppm po raz drugi!

Stężenia CO2 znów powyżej 400 ppm! Ale to już było... Dlaczego znów z pompą ogłaszamy przekroczenie tej historycznej wartości?

czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne często są pretekstem do rozmów o zmianie klimatu. A jak właściwie wpływa na nie ta zmiana?

czytaj dalej »

Równowagowa czułość klimatu - chyba jednak 3 stopnie

Liczba dowodów na to, że klimat się zmienia, przyczyną zmiany jest nasza działalność, a konsekwencje kontynuowania obecnego kursu będą bardzo poważne, jest olbrzymia.

czytaj dalej »

Czy ekspansja pustyń rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czy to prawda?

czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF opublikowała raport w którym twierdzi jakoby „IPCC ukryło dobre wiadomości” dotyczące czułości klimatu.

czytaj dalej »

Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego wzrostu temperatur

Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę...

czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Wg naukowców grozi nam wzrost temperatury o 4°C, choć apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C. Te dwa stopnie ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych to próg bezpieczeństwa.

czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.

czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia jest zakwaszanie oceanów, pochłaniających około ¼ uwalnianego przez nas dwutlenku węgla.

czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na terenie Państwa Jarocin nie występuje zjawisko globalnego ocieplenia.”.

czytaj dalej »

Konkurs Nauki o klimacie

Zapraszamy do udziału w konkursie! Do wygrania czytniki Kindle Paperwhite 2!

czytaj dalej »

Zagadka trendu ocieplenia klimatu po 1998 roku

Biorąc pod uwagę, jak szybko rosła temperatura powierzchni przed 1998 rokiem, co może nas najbardziej zaskoczyć w zmianach temperatury po 1998 roku?

czytaj dalej »

Dane meteo na wirtualnym globusie

Naukowcy  z Uniwersytetu Wschodniej Anglii przygotowali interaktywną mapę dostosowaną do przeglądania w programie Google Earth.

czytaj dalej »

Klimatyczne podsumowanie 2013 roku

Czy lód arktyczny się odbudował a ocieplenie zatrzymało? W podsumowaniu roku 2013 przedstawiamy zmiany najważniejsze wskaźników zmiany klimatu.

czytaj dalej »

Anomalie pogodowe, Arktyka i prąd strumieniowy

Mrozy, susze i sztormy - czemu w tym roku tak długo trwają?

czytaj dalej »

Wiara czy wiedza? O wywiadzie z Marcinem Korolcem

Prezydent Procesu Klimatycznego ONZ: „Wierzę, że człowiek ma wpływ na klimat. (…) początkowo wpływ człowieka na zmiany klimatu był bardzo duży”

czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.