historia badań klimatu

Mit: Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne

Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne „23 czerwca 1988 James Hansen, naukowiec NASA, oświadczył w Izbie Reprezentantów, że… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 1: Ojcowie klimatologii fizycznej

Czy wiesz, że własności dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego są znane od ponad stu lat? Albo że nauka o klimacie… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 2: Czuły klimat i niestała stała

W pierwszej części naszego cyklu pisaliśmy o narodzinach dwóch zasadniczych hipotez fizyki klimatu - o zasadniczej roli energii słonecznej i… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Ostrzeżenie przed zmianą klimatu sprzed ponad pół wieku

Historycy będą kiedyś zachodzić w głowę, jak to możliwe, że tak długo zwlekaliśmy z reakcją na kryzys klimatyczny. Zanim przeciętny… czytaj dalej »

Historia badań klimatu

Mechanizm efektu cieplarnianego opisano już w XIX wieku. Również ponad 100 lat temu wiadomo było, że spalanie paliw kopalnych może… czytaj dalej »

Dziura ozonowa - historia sukcesu

Dziura ozonowa to problem, o którym głośno było w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych XX wieku. Osoby po trzydziestce… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 4: Lody i modele

Po dłuższej przerwie powracamy do naszego cyklu o historii badań klimatu. Tym razem zajmiemy się ostatnim okresem (po roku 1965),… czytaj dalej »

Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.