Emisje i koncentracje CO2 w 2014. Stężenie dwutlenku węgla, najważniejszego sprawcy globalnej zmiany klimatu, rośnie w coraz szybszym tempie, dowodzą wydane we wrześniu 2014 roku raporty: Biuletyn WMO na temat gazów cieplarnianych oraz Global Carbon Budget 2014.
Średnia koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu osiągnęła w roku 2013 kolejną rekordową wartość: 396 ± 0,1 ppm. Było to o 2,9 ppm (czyli 0,74%) więcej niż rok wcześniej. Wydawałoby się, że to niewiele. Jednak jeśli spojrzymy na historyczne wartości koncentracji CO2 okaże się, że przed rewolucją przemysłową przez co najmniej kilkaset tysięcy lat utrzymywały się poniżej 300 ppm, a więc dziś osiągnęła już 142% wartości z czasów przedprzemysłowych.
Ile i jak emitujemy?
Zgodnie z danymi zebranymi przez naukowców z całego świata współpracujących w ramach Global Carbon Project, w roku 2013 ludzkość wyemitowała do atmosfery 36 miliardów ton dwutlenku węgla, czyli o 2,3% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej dwutlenku węgla (43%) uwolniliśmy, spalając węgiel. Na drugim miejscu znalazło się spalanie ropy (33%) i gazu (18%). W raporcie uwzględniono także produkcję cementu (5,5% emisji) oraz wypalanie gazu ulatniającego się przy okazji wydobycia ropy (0,6%). Dodatkowo ok. 8% całkowitych emisji związanych z działalnością człowieka wywołanych było wylesianiem i innymi zmianami w zagospodarowaniu terenu.
Najwięksi winowajcy
W roku 2013 największym emitentem dwutlenku węgla były po raz kolejny Chiny (28% emisji), Stany Zjednoczone (14%), Unia Europejska (10%) oraz Indie (7%). Spośród tych „liderów”, jedynie w Unii Europejskiej odnotowano w ubiegłym roku spadek emisji – o 1,8% względem 2012 (patrz rysunek 4).
Warto zwrócić uwagę, że jeśli przeliczymy wartości emisji, biorąc pod uwagę liczbę obywateli poszczególnych krajów, ranking wyglądać będzie inaczej (rysunek 5). Na prowadzenie wysuną się w rozpatrywanej grupie Amerykanie (15,6 tCO2/os), zaś dla Chińczyków 2013 był pierwszym rokiem, w którym prześcignęli Europę pod względem emisji per capita. Wśród krajów o mniejszych emisjach całkowitych, w emisjach na głowę przodują mieszkańcy krajów, których gospodarka opiera się na wydobyciu gazu lub ropy,tj. Katar (40 tCO2/os), Trynidad i Tobago (37 tCO2/os), Kuwejt (30 tCO2/os).
Polska: jeden z niechlubnych liderów w UE
Z pewnością najbardziej interesuje Was, jak właściwie wygląda pozycja naszego kraju na tle świata. Według danych Global Carbon Project, Polska wyemitowała w 2013 ok. 311,5 MtCO2, co zapewniło nam piąte miejsce wśród największych w Unii Europejskiej, za Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami i Francją. Nieco lepiej wypadamy pod względem emisji na osobę: z wynikiem ok. 8,15tCO2/os plasujemy się na miejscu 8 (patrz rysunek 7).
Jeśli jesteście zainteresowani innymi porównaniami i dokładnymi danymi dla poszczególnych krajów czy kontynentów, zachęcamy do odwiedzenia interaktywnego atlasu emisji oraz profilu Global Carbon Project w portalu Facebook.
Aleksandra Kardaś, konsultacja merytoryczna: prof. Szymon P. Malinowski
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości