
Wykres aerozolowej grubości optycznej w stratosferze dla długości fali 997 nm, zmierzonej przez satelitę Suomi NPP i NOAA-21 w latach od 2022 do 2024 roku.
Oś pozioma: czas (lata i miesiące). Oś pionowa: szerokość geograficzna (stopnie). Kolory obrazują wartośći grubości optycznej na długości fali 997 nm, jaśniejsze kolory odpowiadają stratosferze mniej przezroczystej (bezwymiarowa). Trójkąty oznaczają czas i miejsce erupcji wuklanicznych: Hunga Tonga-Hunga Ha’apai w Polinezji (Hu), Szywiełucz na Kamczatce (Sh) i Ruang w Indonezji (Ru). Gwiazdki oznaczają pożary tajgi kandadyjskiej i syberyjskiej latem 2023 roku, z których sadza dostała się aż do stratosfery. Kolor biały oznacza brak pomiarów.
Źródło: State of the Climate in 2024, Bulletin of the American Meteorological Society.
W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Ten wpis sfinansowaliśmy ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych Fundacji Edukacji Klimatycznej. Dziękujemy!
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości

