Już po raz czwarty czytelnicy Nauki o klimacie wybrali wypowiedź zasługującą na miano Klimatycznej bzdury roku. Tym razem – co nas bardzo cieszy – kandydatów było mniej niż w latach ubiegłych, niestety jednak ponownie na liście znalazły się osoby piastujące funkcje państwowe lub posiadające tytuł profesora.

Zwycięzcą – z dużą przewagą głosów – został jednak Wojciech Cejrowski, podróżnik i dziennikarz, który w swojej wypowiedzi dla Radia Koszalin zawarł wiele nieprawdziwych stwierdzeń, w szczególności klasyczny mit

Cała ludzka emisja [CO2] to jest mniej niż jeden wulkan, a wulkanów na Ziemi dymiących mamy tysiące.

Na szczęście coraz więcej osób wie, że w rzeczywistości wszystkie wulkany świata  emitują w ciągu roku ponad 100 razy mniej dwutlenku węgla niż ludzkość i ma dość wysłuchiwania o ich rzekomo dużym wpływie na koncentracje tego gazu w atmosferze.

Na drugim miejscu znalazł się minister Krzysztof Tchórzewski, który w swoim wystąpieniu podczas Kongresu Gospodarczego w Katowicach zawarł kilka nieprawdziwych informacji, między innymi o tempie prowadzonego w Polsce zalesiania. Jego wypowiedź komentujemy w osobnym artykule.

Trzecie miejsce zajął profesor Michał Leszczyński, który w swoich barwnych felietonach co jakiś czas neguje dobrze znany fizyce wpływ dwutlenku węgla na klimat.

Więcej na temat poszczególnych kandydatur i wyniki głosowania znajdziecie na stronie plebiscytu Klimatyczna bzdura roku.

Klimatyczna bzdura roku 2017 - kandydaci

Osoby głosujące w plebiscycie mogą również wziąć udział w konkursie na najlepsze uzasadnienia. W tym roku redakcja Nauki o klimacie zdecydowała się uhonorować następujące osoby:

Miejsce 1 – czytnik Kindle – Marcin Leszczyński, za następujące uzasadnienie do głosu na prof. Michała Leszczyńskiego:

1. Jestem synem. W przeciwieństwie do Taty uważam, że można wyliczyć zmiany klimatyczne, nawet jeśli nie dokładnie to wystarczająco.

2. Wysyłam regularnie artykuły i prowadzę dyskusję z Tatą, że CO2 i inne gazy cieplarniane są groźne (miesięcznie czytam jakieś 60-90 godzin na ten temat od paru lat, łącznie z oglądaniem np. pokrywy lodowej). Niestety bez efektów.

3. Poprosił mnie, abym na Niego zagłosował.

Miejsce 2 – przenośny dysk SSD – Irek Różycki

Miejsce 3 – powerbank – Adam Adam, Wawrzyniec Korzeń i Zofia Wąchocka.

Zwycięzcy otrzymają powiadomienia na adres mailowy podany podczas głosowania. Jeśli nie dotarły, prosimy o sygnał na kontakt@naukaoklimacie.pl

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.

Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości