Głosami Internautów zwycięzcą plebiscytu Klimatyczna bzdura roku 2014 został Zbigniew Ziobro. Na kolejnych miejscach uplasowali się Rafał Ziemkiewicz oraz Janusz Korwin-Mikke.
Chociaż nauka zdołała już dawno ustalić, że klimat Ziemi podlega szybkiej zmianie i że powodem tego zjawiska jest działalność człowieka, w polskich mediach i polityce wciąż przewijają się te same klimatyczne mity. Aby walczyć z tym zjawiskiem, redakcja Nauki o klimacie zorganizowała plebiscyt na Klimatyczną bzdurę roku 2014.
W zakończonym 2 lutego 2015 głosowaniu Internautów dużą przewagą głosów zwyciężył Zbigniew Ziobro za swoją wypowiedź na temat dwutlenku węgla i napojów gazowanych. Na drugim miejscu znalazł się publicysta Rafał Ziemkiewicz, wciąż przekonany o dominującej roli wulkanów we współczesnych emisjach CO2. Oryginalne tezy na temat niedawnej historii klimatu zapewniły trzecie miejsce Januszowi Korwin-Mikkemu. Wypowiedzi wszystkich kandydatów z komentarzami oraz ostateczną klasyfikację znajdziecie na stronie www.klimatycznabzduraroku.pl.
Zwycięzca plebiscytu otrzyma pamiątkowy dyplom oraz oryginalną przypinkę wykonaną z prawdziwego węgla.
Po długiej debacie redakcja Nauki o klimacie wyłoniła także zwycięzców konkursu dla głosujących. Pierwszą nagrodę – czytnik Kindle Paperwhite – otrzymuje Marcin Maślanka. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują Dominik Wosiek, Anna Peichert oraz Grzegorz Malinowski. Specjalne wyróżnienie za poczucie humoru otrzymuje Mariusz Perzanowski. Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że dyskusja o zmianach klimatycznych na forum publicznym będzie się stawać coraz bardziej merytoryczna. Jest bowiem o czym rozmawiać – ważne jednak, by w dyskusjach bazować na najlepszej wiedzy naukowej, a nie ideologicznym zacietrzewieniu.
W roku 2015 redakcja portalu Nauka o klimacie również będzie monitorować wystąpienia w mediach, demaskując pseudonaukowe wypowiedzi o klimacie. Liczymy na to, że w związku z obawą przed ośmieszeniem przynajmniej niektórzy potencjalni kandydaci ugryzą się na czas w język i tym samym nie staną się gwiazdami edycji konkursu „Klimatyczna Bzdura Roku 2015”.
Karykatury wykorzystane w plebiscycie przygotowaliśmy za pomocą narzędzia SP-studio.
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości