zjawiska ekstremalne

Mit: Ekstremalne zjawiska pogodowe nie wiążą się z globalnym ociepleniem

Ekstremalne zjawiska pogodowe nie są powodowane przez globalne ocieplenie... „Największe susze XX w. były prawdopodobnie zupełnie naturalnymi zjawiskami i w… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Anomalie pogodowe, Arktyka i prąd strumieniowy

W Wielką Brytanię uderza sztorm za sztormem a powodzie zatapiają kolejne miejscowości. Wschód Stanów Zjednoczonych nękają fale mrozów, Kalifornię zaś… czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »

Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »

Mokry termometr a nasze przetrwanie

Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »

Kilka stopni, które „robi różnicę”

Wzrost temperatury o kilka stopni – to w pierwszej chwili nie brzmi groźnie. Większe różnice temperatury przeżywamy w ciągu roku… czytaj dalej »

Najgorsza susza w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego od co najmniej 900 lat

W ocieplającym się świecie możemy spodziewać się wzrostu wystąpień ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wzrost temperatury będzie skutkować falami upałów, często nakładającymi… czytaj dalej »

Pożary i zmiana klimatu - „to skomplikowane”

Pośród skutków zmiany klimatu wymienia się coraz częstsze występowanie pożarów lasów, stepów czy torfowisk. Z drugiej strony takie pożary przyczyniają się… czytaj dalej »

Huragany - skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?

Huragan Harvey na przełomie sierpnia i września przyniósł najwyższe w historii pomiarów opady w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły do katastrofalnych powodzi… czytaj dalej »

Fale upałów coraz silniejsze i dłuższe

Zapowiada się, że obecny rok, choć nie będzie rekordowo ciepły w skali globalnej, to i tak zapisze się jako jeden… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.