Klimat 2015. NASA poinformowała, że czerwiec był najgorętszym w historii pomiarów. Również według Japońskiej Agencji Meteorologicznej oraz amerykańskiej służby meteorologicznej NOAA tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii. Tak ciepłego czerwca nie było nawet w 1998 roku, kiedy to na Pacyfiku panowało rekordowo silne zjawisko El Niño. Aktualnie mamy dopiero początek El Niño, które, według prognoz, swoje maksimum osiągnie za kilka miesięcy.
Nie tylko czerwiec był wyjątkowo ciepły. Cała pierwsza połowa 2015 roku też była rekordowa. Średnia globalna temperatura jest już o ponad 0,8oC wyższa od średniej z lat 1951-1980.
A co z nagłaśnianą przez ostatnie lata przez zaprzeczających zmianie klimatu „Pauzą w ociepleniu”? Możemy o niej zapomnieć, i to pomimo słabnącej aktywności słonecznej. Rozgłaszane ostatnio w mediach popularnych prognozy o zbliżającej się epoce lodowcowej nie mają żadnych podstaw.
Mając na uwadze, że maksimum ogromnej dodatniej anomalii temperatury na Pacyfiku, czyli zjawiska El Niño, dopiero przed nami, będziemy z zainteresowaniem patrzeć na średnią temperaturę globu w kolejnych miesiącach. Najprawdopodobniej ostatni re
kord średniej rocznej temperatury globu z ubiegłego roku zostanie pobity. Czy kolejny, 2016 rok będzie jeszcze cieplejszy? Czas przyniesie odpowiedź na to pytanie. Jednak dane pokazują jasno: globalne ocieplenie postępuje.
Hubert Bułgajewski, autor bloga Arktyczny Lód, konsultacja merytoryczna prof. Szymon Malinowski
Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.
Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości