zjawiska ekstremalne

Mit: Ekstremalne zjawiska pogodowe nie wiążą się z globalnym ociepleniem

Ekstremalne zjawiska pogodowe nie są powodowane przez globalne ocieplenie... „Największe susze XX w. były prawdopodobnie zupełnie naturalnymi zjawiskami i w… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Anomalie pogodowe, Arktyka i prąd strumieniowy

W Wielką Brytanię uderza sztorm za sztormem a powodzie zatapiają kolejne miejscowości. Wschód Stanów Zjednoczonych nękają fale mrozów, Kalifornię zaś… czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »

Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »

Mokry termometr a nasze przetrwanie

Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »

Kilka stopni, które „robi różnicę”

Wzrost temperatury o kilka stopni – to w pierwszej chwili nie brzmi groźnie. Większe różnice temperatury przeżywamy w ciągu roku… czytaj dalej »

Najgorsza susza w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego od co najmniej 900 lat

W ocieplającym się świecie możemy spodziewać się wzrostu wystąpień ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wzrost temperatury będzie skutkować falami upałów, często nakładającymi… czytaj dalej »

Pożary i zmiana klimatu - „to skomplikowane”

Pośród skutków zmiany klimatu wymienia się coraz częstsze występowanie pożarów lasów, stepów czy torfowisk. Z drugiej strony takie pożary przyczyniają się… czytaj dalej »

Huragany - skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?

Huragan Harvey na przełomie sierpnia i września przyniósł najwyższe w historii pomiarów opady w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły do katastrofalnych powodzi… czytaj dalej »

Fale upałów coraz silniejsze i dłuższe

Zapowiada się, że obecny rok, choć nie będzie rekordowo ciepły w skali globalnej, to i tak zapisze się jako jeden… czytaj dalej »

Zjawiska ekstremalne - na ile odpowiada za nie zmiana klimatu?

Na pewno słyszeliście wielokrotnie, że nie da się jednoznacznie obarczyć zmiany klimatu winą za konkretny huragan, ulewę czy suszę. Nie… czytaj dalej »

Coraz silniejsze huragany [i nie jest to drobny efekt]

Na portalu RealClimate opublikowany został artykuł na temat rosnącej siły cyklonów tropikalnych. Nie jest to formalnie praca recenzowana, jednak nazwiska… czytaj dalej »

Europejskie Akademie Nauk: coraz więcej ekstremalnych zjawisk w Europie

W roku 2013 napisaliśmy o Raporcie o zjawiskach ekstremalnych nad Europą, przygotowanym przez Ciało Doradcze Europejskich Akademii Nauk (The European… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - zjawiska ekstremalne

CO2 emitowany w wyniku działalności ludzi powoduje wzrost temperatury Ziemi, a ocieplenie klimatu oznacza, że w ziemskim systemie klimatycznym gromadzi się coraz… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - coraz więcej powodzi

Jednym ze skutków globalnego ocieplenia, którego główną przyczyną są antropogeniczne emisje CO2, jest coraz większe i częstsze zagrożenie powodziami i… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat - coraz częstsze susze

Według wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z końca sierpnia 2018 roku tegoroczna susza dotknęła 130 tys. gospodarstw i zniszczyła… czytaj dalej »

Zmiana klimatu a rekordowe pożary w Kalifornii

Ostatnie pożary w Kalifornii nie schodzą z łam mediów. Nic dziwnego – we wciąż trwającym (17.11.2018), najbardziej destrukcyjnym w historii… czytaj dalej »

Śnieżyce to nie dowód, że globalne ocieplenie się skończyło.

Zamiecie śnieżne, duże mrozy, a nawet spore opady śniegu są często wykorzystywane w dyskusjach i publicznych wypowiedziach jako dowód na… czytaj dalej »

Chiny: każde pół stopnia ocieplenia zwiększy straty powodziowe o miliardy dolarów rocznie

Zawodowo zajmuję się hydrologią i klimatologią. Moją instytucją macierzystą jest Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, ale jestem… czytaj dalej »

Czarne chmury - burze, ulewy i trąby powietrzne w Polsce

Burze, trąby powietrzne i ulewy są ostatnio częstymi bohaterkami medialnych doniesień z Polski. Wraz z nimi powtarza się pytanie −… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.