O nas

Irytuje Cię to, że nauki albo raczej para-nauki używa się do uwiarygodnienia działań public relations? Nas też! Dlatego powstał portal Nauka o Klimacie – aby aktualna wiedza o zmianie klimatu była dostępna także dla Ciebie. Mity pojawiające się w mediach obalą dla Ciebie światowej klasy naukowcy zajmujący się badaniami atmosfery. Jeżeli masz pytania koniecznie do nas napisz!

Kim jesteśmy

Redakcję portalu Naukaoklimacie.pl tworzą:

 • prof. dr hab. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych;
 • dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, autorka „Książki o wodzie”
 • Marcin Popkiewicz,  fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książek „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i portalu „Ziemia na rozdrożu”;
 • Anna Sierpińska, popularyzatorka nauki, specjalizacja: wpływ zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze

Działalność portalu wspomagają:

 • dr hab. Jacek Pniewski, fizyk, popularyzator nauki;
 • Michał Brennek, geograf, meteorolog, popularyzator nauki, project manager;
 • Hubert Bułgajewski, socjolog, bloger (autor bloga „Arktyczny lód„)
Zdjęcie przedstawia cztery osoby, od lewej blondynka ze spiętymi włosami i w białej bluzce, brunet w okularach, ruda kobieta z długimi rozpuszczonymi włosami i w koszulce z logo Nauki o klimacie, starszy mężczyzna z brodą i w okularach

Redakcja Nauki o klimacie. Od lewej: Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Anna Sierpińska, Szymon Malinowski.
Zdjęcie: pyzz.

Misja

Poeta Charles Baudelaire napisał kiedyś, że „największą sztuczką szatana było przekonanie ludzi o tym, że nie istnieje”. Z wiedzą na temat przyczyn, charakteru i tempa zmiany klimatu jest podobnie. Mimo, iż z każdym rokiem przybywa danych pokazujących że warunki panujące na Ziemi ulegają dynamicznym i radykalnym przemianom i że nauka dysponuje licznymi dowodami na temat przyczyn tych przemian, spora część opinii publicznej wciąż uznaje zmianę klimatu za przedmiot nierozstrzygniętego sporu naukowego.

Jako ludzie związani naukowo z badaniami fizycznych podstaw zmiany klimatu uważamy, że warto upowszechniać informacje na temat zjawisk kształtujących atmosferę i wpływających na jakość życia na Ziemi. Misją naszego portalu jest dostarczenie Państwu w sposób przystępny i przejrzysty wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Będziemy przedstawiać informacje na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.

Rada Naukowa

Naszym celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy naukowej w dziedzinie badań klimatu. Nie będziemy zajmować się politycznymi czy gospodarczymi aspektami opisywanych zjawisk. W celu zagwarantowania wysokiego poziomu naukowego zamieszczane przez nas artykuły będą podlegać merytorycznej weryfikacji, prowadzonej przez członków Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl.

W skład rady wchodzą wybitni polscy naukowcy aktywnie uczestniczący w badaniach rożnych elementów systemu klimatycznego i systematycznie publikujący wyniki swoich prac w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Członkami Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl są:

 1. dr hab. Bogdan H. Chojnicki, specjalista zajmujący się wpływem warunków meteorologicznych na funkcjonowanie ekosystemów z Katedry Meteorologii Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 2. prof. dr hab. Piotr J. Flatau, fizyk atmosfery i oceanu ze Scripps Institution of Oceanography, University of California San Diego, USA, członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.
 3. prof. dr hab. Wojciech W. Grabowski, fizyk atmosfery z National Center for Atmospheric Research, Boulder, USA.
 4. prof. dr hab. Krzysztof E. Haman, członek-korespondent PAN, członek Komitetu Geofizyki PAN, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
 5. dr hab. inż Jacek W. Kamiński, Adjunct Professor, Centre for Research for Earth and Space Science, York University, Toronto, Kanada; visiting professor w Instytucie Geofizyki PAN.
 6. prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz, członek-korespondent PAN, hydrolog i klimatolog z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu; zastępca przewodniczącego Komitetu Narodowego do spraw Badań Zmian Globalnych przy Prezydium PAN.
 7. prof. dr hab. Szymon P. Malinowski, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; przewodniczący Komitetu Geofizyki PAN.
 8. dr hab. Krzysztof Markowicz, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; członek Komitetu Geofizyki PAN.
 9. prof. dr hab. Mirosław Miętus, klimatolog, Katedra Meteorologii i Klimatologii, Instytut Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
 10. prof. dr hab. Jacek Piskozub, fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie; członek Komitetu Geofizyki PAN.
 11. prof. dr hab. Renata Romanowicz, hydrolog z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; ​sekretarz Komitetu Geofizyki PAN.
 12. prof. dr hab. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
 13. prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, biolog morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie; ​ Zastępca przewodniczącego Komitetu Badań Morza PAN.
 14. prof. dr hab. Joanna Wibig, klimatolog z Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego; ​członek Komitetu Narodowego do spraw Badań Zmian Globalnych przy Prezydium PAN.
 15. dr hab. Tymon Zieliński, oceanograf fizyczny, specjalista od aerozolu atmosferycznego z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Finansowanie

Portal „Nauka o klimacie” jest obecnie prowadzony przez Fundację Edukacji Klimatycznej (KRS 0000883035). Działanie serwisu wspierają finansowo m.in. European Climate Foundation oraz Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, a merytorycznie i organizacyjnie – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Fundację Edukacji Klimatycznej można wesprzeć bezpośrednio poprzez darowizny wpłacane na konto  49 1140 2004 0000 3402 8099 4220 (tytuł przelewu: „darowizna na cele statutowe”). 

Licencja wykorzystywania opublikowanych tekstów

​O ile nie zaznaczono inaczej, nasze artykuły udostępniamy na licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0 PL) – zachęcamy do ich rozpowszechniania. Uwaga: licencja dotyczy tekstu, ilustracje są objęte oddzielnymi prawami.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

czytaj tutaj