STANOWISKO NAUKI

Współcześnie obserwowana zmiana klimatu doprowadziła do ocieplenia niemal całej planety w znacznie większej skali i intensywności, niż miało to miejsce w czasie Średniowiecznego Optimum Klimatycznego.

MIT

Średniowieczne Optimum Klimatyczne było cieplejsze niż obecne czasy. To oznacza, że obecne ocieplenie nie jest wyjątkowe i dlatego musi być naturalne, a nie spowodowane przez człowieka.

Średniowiecze: wyrób i degustacja wina. Ilustracje ze średniowiecznej księgi.
Ilustracja 1: Ilustracje z Tacuinum sanitatis, średniowiecznego podręcznika zdrowego stylu życia, przedstawiające wytwarzanie i kosztowanie wina.

Średniowieczne Optimum Klimatyczne (Medieval Warm Period, MWP) oznacza okres od mniej więcej połowy X do połowy XIII wieku, w czasie którego panował klimat cieplejszy niż w przeciągu kolejnych kilkuset lat, czyli tzw. Małej Epoce Lodowej (Little Ice Age, LIA), obejmującej umownie czas od początku XVI do połowy XVIII wieku.

Współczesne badania klimatologów, których najpełniejsza kompilacja została opracowana w ramach projektu PAGES 2k, wskazują że:

  • współczesna antropogeniczna zmiana klimatu jest pod względem skali bezprecedensowa w porównaniu do zmian naturalnych które miały w miejsce w ciągu ostatnich 2000 lat,
  • w odróżnieniu od obecnego globalnego ocieplenia, wcześniejsze zmiany (naturalne) manifestowały się jako lokalne wahania temperatury.

Pokazuje to poniższa mapka, przedstawiająca rekonstrukcję różnicy średniorocznej temperatury powietrza pomiędzy Średniowiecznym Optimum Klimatycznym (950-1250 r. n.e.) a trzema ostatnimi dekadami, opartą na danych paleoklimatycznych z archiwum PAGES 2k.

Ilustracja 2: Różnica pomiędzy średnią temperaturą z okresu 1990-2020 i z lat 950-1250 r. n.e., w oparciu o rekonstrukcję pochodzącą z pracy Neukom i in. (2019) i wykorzystującą archiwum paleoklimatyczne PAGES 2k. Duża mapa pokazuje rekonstrukcję wykorzystującą metodę asymilacji danych (DA), mniejsze mapki pokazują alternatywne rekonstrukcje, oparte o ten sam zestaw danych paleoklimatycznych, ale używające innych metod statystycznych (od lewej: losowe pola Markowa GraphEM, metoda analogowa AM, analiza korelacji kanonicznych CCA, metoda przeskalowanych składowych CPS). Zmianę temperatury w ostatnich dekadach obliczono w oparciu o analizę temperatury globalnej NOAA w wersji 5.1. Jak widać, choć różne podejścia dają wyniki nieco różniące się w szczegółach dla konkretnych lokalizacji, to ogólny wniosek pozostaje każdorazowo ten sam: większość świata doświadcza dziś temperatur powyżej tych z okresu średniowiecza.

Ponieważ porównujemy w niej dwa okresy o różnej długości, należy ją interpretować jako dowód na to, że cały umowny 300-letni okres Średniowiecznego Optimum Klimatycznego generalnie nie był cieplejszy od czasów współczesnych ani w skali globalnej, ani nawet lokalnie, niemal na całej powierzchni planety. Porównania dotyczące krótszych, dekadowych okresów pokazałyby miejsca, gdzie w średniowieczu panowały temperatury zbliżone, albo nawet (znacznie rzadziej) cieplejsze niż obecne, jednak w żadnym czasie nie objęły one większości globu.

Fajnie, że tu jesteś. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci poszerzyć lub ugruntować wiedzę.

Nie wiem, czy wiesz, ale naukaoklimacie.pl to projekt non-profit. Tworzymy go my, czyli ludzie, którzy chcą dzielić się wiedzą i pomagać w zrozumieniu zmian klimatu. Taki projekt to dla nas duża radość i satysfakcja. Ale też regularne koszty. Jeśli chcesz pomóc w utrzymaniu i rozwoju strony, przekaż nam darowiznę w dowolnej wysokości

Avatar photo
Autor
Konsultacja merytoryczna:
prof. Jacek Piskozub