zdrowie

Homo sapiens w świecie wysokich stężeń CO2

Czy zdarzyło ci się znaleźć na wykładzie lub spotkaniu w sali konferencyjnej, na którym byłeś zmęczony, oczy się zamykały i… czytaj dalej »

Mokry termometr a nasze przetrwanie

Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »

Kilka stopni, które „robi różnicę”

Wzrost temperatury o kilka stopni – to w pierwszej chwili nie brzmi groźnie. Większe różnice temperatury przeżywamy w ciągu roku… czytaj dalej »

Kleszcze, patogeny i klimat

Jednym z często wymienianych skutków globalnego ocieplenia jest zmiana zasięgu występowania zwierząt i chorób, które przenoszą. Do naszych szerokości geograficznych… czytaj dalej »

Zmiana klimatu niepokoi lekarzy

Raport „Lancet Countdown” z 2018 roku pokazuje, że brak zdecydowanych działań w celu ograniczenia ocieplenia klimatu naraża wiele osób na… czytaj dalej »

467 klimatycznych zagrożeń dla ludzkości

Coraz więcej osób, także w Polsce, zaczyna postrzegać zmianę klimatu jako poważny problem. Patrząc na zmieniającą się rzeczywistość trudno jest… czytaj dalej »

Pandemia, klimat i klimatologia

COVID-19 - ten temat nie schodzi z czołówek serwsów informacyjnych, więc również my postanowiliśmy go poruszyć. Specjalnie dla nas Piotr… czytaj dalej »

Wirusy, bakterie i spółka - choroby w cieplejszym świecie

Chorobotwórcze mikroorganizmy i wirusy towarzyszą nam od początku powstania naszego gatunku. Postępy w medycynie pozwoliły ludzkości zdobyć nad nimi pewną… czytaj dalej »

Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie. Rysunek… czytaj dalej »

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jedną trzecią ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w… czytaj dalej »

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie… czytaj dalej »

Zmiana klimatu a zdrowie Polaków - raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Zmiana klimatu ma istotny wpływ na zdrowie ludzi. Problem ten analizowany jest w środowisku naukowym od dekad, a badania opisywane… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.