projekcje klimatu

Mit: Modele klimatyczne są niewiarygodne

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankovicia, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Mit: W latach 70. XX wieku naukowcy przewidywali epokę lodowcową

„Media rozpowszechniały ostrzeżenia przed nadchodzącą epoką ochłodzenia od lat 50. XX wieku i alarmy te zrobiły się głośniejsze w latach… czytaj dalej »

Mit: Czeka nas nowa epoka lodowcowa

„Któregoś dnia obudzisz się pogrzebany pod dziewięcioma piętrami śniegu. To jest częścią niezawodnego, przewidywalnego, naturalnego cyklu który powraca jak w… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody

Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody. „A faceci niepotrafiący przewidzieć, jaka pogoda będzie za tydzień, zapewniają nas, że nadciąga Globalne… czytaj dalej »

Mit: Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne

Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne „23 czerwca 1988 James Hansen, naukowiec NASA, oświadczył w Izbie Reprezentantów, że… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Zagadka trendu ocieplenia klimatu po 1998 roku

Biorąc pod uwagę, jak szybko rosła temperatura powierzchni przed 1998 rokiem, co może nas najbardziej zaskoczyć w zmianach temperatury po… czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4°C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia… czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF (Global Warming Policy Foundation – Fundacja Polityki Globalnego Ocieplenia) opublikowała raport, sygnowany przez Nicholasa Lewisa… czytaj dalej »

Atlas regionalnych zmian klimatu

Podając wyniki projekcji klimatu najczęściej prezentujemy przewidywane trendy średniej temperatury globu, ewentualnie pokazujemy przedstawiające całą kulę ziemską mapki opadów. Tymczasem… czytaj dalej »

Pojutrze. Mit wiecznie żywy

„Naukowcy: Za 15 lat Słońce przestanie nas grzać” pisze Fakt. Onet zapytuje: „W ciągu 15 lat czeka nas mała epoka… czytaj dalej »

Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »

Mokry termometr a nasze przetrwanie

Czasem nas, naukowców zajmujących się klimatem, oskarżają, że jesteśmy alarmistami. A to straszymy, że jeśli dalej będziemy zanieczyszczać atmosferę gazami… czytaj dalej »

Dodatkowe emisje ze źródeł naturalnych a przyszła zmiana klimatu

W projekcjach klimatu IPCC pokazywane są cztery możliwe wizje rzeczywistości. Dziś zajmiemy się tym, jak one powstają i na ile… czytaj dalej »

Szczyt klimatyczny: nawet jak wszyscy dotrzymają zobowiązań to i tak jesteśmy "usmażeni"

W scenariuszu biznes-jak-zwykle, w którym ludzkość nie podejmie żadnych nowych działań ukierunkowanych na ograniczenie emisji, możemy spodziewać się wzrostu temperatury… czytaj dalej »

V raport IPCC, podsumowanie dla decydentów po polsku

V raport IPCC (Intergovernemental Panel on Climate Change, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) to niezwykle obszerny dokument, podsumowujący wyniki… czytaj dalej »

Wirtualny klimat

„Cała teoria globalnego ocieplenia opiera się na modelach matematycznych”, „Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”… te i podobne zdania dyskredytujące… czytaj dalej »

Silne El Nino dwa razy częstsze?

W ostatnich miesiącach bardzo silne zjawisko El Niño niemal nie schodzi z łam serwisów zajmujących się pogodą i klimatem. Tymczasem… czytaj dalej »

Ocieplenie o 1,5C możemy zapewnić sobie już w niecałe 5 lat

W ostatnim raporcie podsumowującym IPCC, opublikowanym na początku 2014 roku, przedstawiono oszacowania, jak wiele CO2 możemy jeszcze wyemitować, żeby z… czytaj dalej »

A jeśli spalimy wszystko, co się da?

Na zeszłorocznym szczycie klimatycznym w Paryżu narody świata uzgodniły cel ograniczenia ocieplenia do progu 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej… czytaj dalej »

Nakarmić świat: czy możemy zachować lasy, uprawiać rolnictwo ekologiczne i jeść mięso?

Jedynym sposobem na zagwarantowanie w 2050 roku wystarczającej ilości pożywienia dla coraz liczniejszej ludności świata jest powszechne przejście na weganizm,… czytaj dalej »

Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »

Majstersztyk manipulacji, czyli prognoza ochłodzenia z książki „Zimne Słońce”

Napisana przez pracujących w niemieckim koncernie energetycznym Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”,… czytaj dalej »

Więcej łagodnej pogody w Europie - co to właściwie znaczy?

Pisząc i mówiąc o zmianie klimatu często koncentrujemy się na temacie zjawisk ekstremalnych – rekordowo wysokich temperatur, uciążliwych susz, niszczycielskich… czytaj dalej »

Fale upałów coraz silniejsze i dłuższe

Zapowiada się, że obecny rok, choć nie będzie rekordowo ciepły w skali globalnej, to i tak zapisze się jako jeden… czytaj dalej »

Jak dobrze modele klimatu sprzed lat przewidziały aktualne ocieplenie?

Naukowcy już od ponad 40 lat przygotowują prognozy zmiany klimatu wykorzystując coraz bardziej zaawansowany modele numeryczne. Bazując na fizyce atmosfery,… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie będzie postępować szybciej, niż sądzimy

W październiku ubiegłego roku opublikowany został Specjalny Raport IPCC, dotyczący globalnego ocieplenia klimatu o 1,5°C. Dokument ten pokazuje, co powinniśmy… czytaj dalej »

Fale na froncie

Zmiany pogody z dnia na dzień czy przedłużające się okresy upałów, mrozów czy susz? W naszych szerokościach geograficznych prawdopodobieństwo wystąpienia… czytaj dalej »

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z… czytaj dalej »

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jedną trzecią ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.