Pod Projektem 'Petycja Oregońska' (The Petition Project) podpisało się 31 tys. naukowców stwierdzając, że „nie ma naukowych dowodów na to,… czytaj dalej »
Lodowce rosną.„Raporty spływają z całego świata: po raz pierwszy od 250 lat lodowce Alaski, Kanady, Nowej Zelandii Grenlandii i Norwegii… czytaj dalej »
To El Niño.
„W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »
Satelity nie pokazują ocieplenia troposfery.
„Pomiary satelitarne wykazują brak istotnego globalnego ocieplenia od roku 1979, czyli w okresie, w którym… czytaj dalej »
„Globalne ocieplenie to bzdura!” (Janusz Korwin Mikke)Nauka posiada wiele różnorodnych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje.Globalne ocieplenie zachodzi, o… czytaj dalej »
To naturalny cykl.
„Globalne ocieplenie (to znaczy wzrost temperatury od 1977 roku) już się skończyło. Niewielki wzrost koncentracji w atmosferze… czytaj dalej »
Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody.
„A faceci niepotrafiący przewidzieć, jaka pogoda będzie za tydzień, zapewniają nas, że nadciąga Globalne… czytaj dalej »
Stanowisko nauki wcale nie jest jednoznaczne
„Wielu ludzi myśli, że nauka o klimacie powiedziała już ostatnie słowo. Wcale nie. Kwestią… czytaj dalej »
Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia.
„Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »
Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe
„Przyczyną globalnego ocieplenia jest ciepło wytwarzane przez przemysł od XIX wieku, związane z produkcją energii… czytaj dalej »
„Zwrotne sprzężenie pary wodnej (WVF — water vapor feedback). To sprzężenie zwrotne jest podstawą hipotezy twierdzącej, że nie czynniki naturalne,… czytaj dalej »
„Stacje meteorologiczne w Stanach Zjednoczonych umieszczone były w pobliżu wylotów urządzeń klimatyzacyjnych, w otoczeniu asfaltowych parkingów, na gorących dachach oraz… czytaj dalej »
„Dwóch amerykańskich badaczy utrzymuje, że naukowcy pracujący dla rządu Stanów Zjednoczonych wypaczają globalny trend temperatury, ignorując odczyty z tysięcy lokalnych… czytaj dalej »
Według nowych danych zebranych przez Centrum Badawcze Langley NASA praktycznie wszystko, co przekazały środowiska naukowe głównego nurtu i media na… czytaj dalej »
To wina ozonu.Warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe wpadające w atmosferę Ziemi. Ponieważ warstwa ozonowa w ostatnich dekadach zanikała, mogło to… czytaj dalej »
Rzeczywiste rekonstrukcje „rozchodzą się” z seriami pomiarów temperatury w ostatniej części XX wieku. Na przykład, w oryginalnym ‘kiju hokejowym’ (kończącym… czytaj dalej »
To freony
„Dane obserwacyjne pokazują, że freony oddziałujące z promieniowaniem kosmicznym spowodowały zarówno antarktyczną dziurę ozonową, jak i globalne ocieplenie… czytaj dalej »
„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »
W czasach Rewolucji Przemysłowej nie było globalnego ocieplenia.
„Dlaczego nie mieliśmy globalnego ocieplenia w epoce Rewolucji Przemysłowej? W owym czasie… czytaj dalej »
Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »
Dokładamy starań, aby na „Nauka o klimacie” publikowane
były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one
dostępne… czytaj dalej »
W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »
Perfluorotributylamina (PFTBA) to medialny bohater ostatnich dni. Sławę zawdzięcza wynikom badań naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy wykazali, że ten… czytaj dalej »
W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »
"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły… czytaj dalej »
Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »
Na często spotykane stwierdzenie, że globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu, można odpowiedzieć tylko: „nie, nie skończyło się”, po… czytaj dalej »
Podając wyniki projekcji klimatu najczęściej prezentujemy przewidywane trendy średniej temperatury globu, ewentualnie pokazujemy przedstawiające całą kulę ziemską mapki opadów. Tymczasem… czytaj dalej »
Z pewnością każdy, kto interesuje się nieco zagadnieniem zmiany klimatu, spotkał się z twierdzeniami typu „nie możemy pozwolić, by średnia… czytaj dalej »
2014 rok ma dużą szansę stać się najcieplejszym w historii pomiarów, bijąc dotychczasowy rekord z roku 2010.Według analizy NOAA średnia… czytaj dalej »
Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na
Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez
nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »
Dwie niezależne instytucje amerykańskie: NOAA i NASA ogłosiły, że 2014 rok okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od 1880… czytaj dalej »
Wkład topnienia lądolodu Antarktydy we wzrost światowego poziomu morza jest na razie niewielki, rzędu 1/3 milimetra rocznie. Jednak wyraźnie przyspiesza,… czytaj dalej »
Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »
Temat wulkanicznych emisji dwutlenku węgla często
pojawia się w dyskusjach na temat klimatu. Laicy, zapewne pozostający
pod wrażeniem zdjęć towarzyszących… czytaj dalej »
W pierwszej części naszego tekstu o pomiarach wulkanicznych emisji CO2
opisaliśmy pomiary naziemne, polegające na pobieraniu próbek gazu i
analizowaniu… czytaj dalej »
„Wzrost poziomu morza to część kilkutysiącletniego trendu”, „za czasów rzymskich poziom morza był niższy o 2m”, „nie da się powiedzieć,… czytaj dalej »
Opublikowana ostatnio w Journal of Glaciology analiza (Zwally i in., 2015, komentarz na stronie NASA), według której lądolód Antarktydy przybiera… czytaj dalej »
V raport IPCC (Intergovernemental Panel on Climate Change, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) to niezwykle obszerny dokument, podsumowujący wyniki… czytaj dalej »
Rekordowo ciepły grudzień spowodował, że średnia roczna anomalia temperatury na obszarze Polski również okazała się być rekordowo wysoka w okresie… czytaj dalej »
Stali czytelnicy naszej strony mieli już możliwość zauważyć, że istnieje więcej niż jedna „seria pomiarów średniej globalnej temperatury powierzchni Ziemi”… czytaj dalej »
Rozbieżności pomiędzy obserwacjami a przewidywanymi teoretycznie trendami temperatur nie są duże. Jednak ze względu na zainteresowanie mediów, decydentów i opinii… czytaj dalej »
W miarę jak konsensus naukowy dotyczący zmiany klimatu stawał się w ostatnich latach coraz bardziej zdecydowany, można by oczekiwać, że… czytaj dalej »
Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »
W połowie listopada 2016 roku został opublikowany najnowszy raport Global Carbon Project, podsumowujący bieżące emisje dwutlenku węgla związane z działalnością… czytaj dalej »
Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne.… czytaj dalej »
Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »
W Porozumieniu Paryskim uzgodniono cel ograniczenia wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi względem poziomu z „okresu przedprzemysłowego” o nie więcej niż… czytaj dalej »
Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy nasz cykl o badaniach historii klimatu. Jak się okazuje, cennych informacji na temat przeszłości (i nie… czytaj dalej »
Rdzenie lodowe z lądolodów Antarktydy i Grenlandii stanowią jedno z najcenniejszych źródeł informacji o przeszłym klimacie. Z uwięzionych w lodzie pęcherzyków… czytaj dalej »
W poprzednim odcinku naszego cyklu zajęliśmy się wykorzystaniem izotopów węgla do odtwarzania historycznych koncentracji CO2 oraz ustalania jego pochodzenia (Paleoklimatologia:… czytaj dalej »
Pod tajemniczym terminem „promieniowanie kosmiczne” kryje się strumień rozpędzonych cząstek materii (głównie protonów) pędzących przez przestrzeń kosmiczną. Od promieniowania słonecznego… czytaj dalej »
Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretniej - ilość energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »
Kontynuujemy nasz cykl na temat sposobów badania historii klimatu. Tym
razem zajmiemy się badaniami rdzeni lodowych wydobywanych na
Antarktydzie i… czytaj dalej »
Rysunek 1: Zima 1978/79 w Warszawie. Zdjęcie Grażyny Rutkowskiej ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Podręcznikowa zima w Polsce
charakteryzuje się… czytaj dalej »
Jak w ostatnich 150 latach mierzono temperatury górnej warstwy oceanu? Jak zrozumienie procesów fizycznych i błędów pomiarowych pomaga w ujednoliceniu… czytaj dalej »
Kwietniowy rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze chyba nikogo nie zaskoczył. Ale czy wiesz, jakie inne "osiągnięcia" ma na koncie… czytaj dalej »
Potoczne i naukowe znaczenia terminu „anomalia” istotnie się różnią, co prowadzi czasem do nieporozumień. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, czym właściwie jest… czytaj dalej »
Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy… czytaj dalej »