pomiary i obserwacje

Mit: Nauka nie jest zgodna w temacie globalnego ocieplenia

Pod Projektem 'Petycja Oregońska' (The Petition Project) podpisało się 31 tys. naukowców stwierdzając, że „nie ma naukowych dowodów na to,… czytaj dalej »

Mit: Lodowce nadal rosną a nie podlegają topnieniu

Lodowce rosną.„Raporty spływają z całego świata: po raz pierwszy od 250 lat lodowce Alaski, Kanady, Nowej Zelandii Grenlandii i Norwegii… czytaj dalej »

Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino

To El Niño. „W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »

Mit: Lód na Grenlandii przyrasta

Grenlandia ma dodatni bilans masy, co pokazują dane Duńskiego Instytutu Meteorologii. [tabs]   czytaj dalej »

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki… czytaj dalej »

Mit: Satelity nie pokazują ocieplania powierzchni Ziemi

Satelity nie pokazują ocieplenia troposfery. „Pomiary satelitarne wykazują brak istotnego globalnego ocieplenia od roku 1979, czyli w okresie, w którym… czytaj dalej »

Mit: Nie ma globalnego ocieplenia

„Globalne ocieplenie to bzdura!” (Janusz Korwin Mikke)Nauka posiada wiele różnorodnych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje.Globalne ocieplenie zachodzi, o… czytaj dalej »

Mit: To naturalny cykl wzrostu i spadku temperatur

To naturalny cykl. „Globalne ocieplenie (to znaczy wzrost temperatury od 1977 roku) już się skończyło. Niewielki wzrost koncentracji w atmosferze… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody

Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody. „A faceci niepotrafiący przewidzieć, jaka pogoda będzie za tydzień, zapewniają nas, że nadciąga Globalne… czytaj dalej »

Mit: Nauka nie jest pewna w kwestii zmian klimatu

Stanowisko nauki wcale nie jest jednoznaczne „Wielu ludzi myśli, że nauka o klimacie powiedziała już ostatnie słowo. Wcale nie. Kwestią… czytaj dalej »

Mit: Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone

Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone „Profesor Niklas Mörner, badający poziom oceanów od 1/3 wieku, twierdzi, że… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Mit: To metan jest główną przyczyną ocieplenia

„(…) krowy emitują metan (CH4), gaz cieplarniany groźniejszy od CO2, i to w sporych ilościach. Metan u przeżuwaczy takich jak… czytaj dalej »

Mit: Nie można mierzyć koncentracji CO2 na Mauna Loa - przecież to wulkan

Pomiary CO2 są nierzetelne „Krzywa Keelinga, której często używa się dla pokazania wzrostu emisji CO2 oparta jest na danych ze… czytaj dalej »

Mit: Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe

Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe „Przyczyną globalnego ocieplenia jest ciepło wytwarzane przez przemysł od XIX wieku, związane z produkcją energii… czytaj dalej »

Mit: Nie ma związku między naszymi emisjami a wzrostem ilości CO2 w atmosferze

Nie ma związku pomiędzy naszymi emisjami CO2 a wzrostem ilości CO2 w atmosferze „Można łatwo pokazać, że nie ma korelacji… czytaj dalej »

Mit: Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940

Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940 „Największe tempo ocieplania się klimatu w okresie dłuższym… czytaj dalej »

Mit: Za wzrost temperatury odpowiadają oceany, oddające ciepło do atmosfery

To oceany, oddając ciepło do atmosfery, ogrzewają ją „Te małe wzrosty temperatury globalnej w ostatnich 25 latach i w ostatnim… czytaj dalej »

Mit: Na Antarktydzie jest za zimno, żeby jej lody topniały

Na Antarktydzie jest za zimno, by jej lody topniały. „To co się liczy, to temperatury absolutne. W niektórych miejscach Antarktydy… czytaj dalej »

Mit: Wilgotność powietrza spada, więc para wodna nie może wpływać na ocieplenie

„Zwrotne sprzężenie pary wodnej (WVF — water vapor feedback). To sprzężenie zwrotne jest podstawą hipotezy twierdzącej, że nie czynniki naturalne,… czytaj dalej »

Mit: W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie

W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie „Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu… czytaj dalej »

Mit: Ocieplenie wynika z błędów pomiarowych powodowanych złą lokalizacją stacji

„Stacje meteorologiczne w Stanach Zjednoczonych umieszczone były w pobliżu wylotów urządzeń klimatyzacyjnych, w otoczeniu asfaltowych parkingów, na gorących dachach oraz… czytaj dalej »

Mit: To usunięcie stacji pomiarowych zawyża obserwowaną zmianę temperatury

„Dwóch amerykańskich badaczy utrzymuje, że naukowcy pracujący dla rządu Stanów Zjednoczonych wypaczają globalny trend temperatury, ignorując odczyty z tysięcy lokalnych… czytaj dalej »

Mit: CO2 chłodzi atmosferę

Według nowych danych zebranych przez Centrum Badawcze Langley NASA praktycznie wszystko, co przekazały środowiska naukowe głównego nurtu i media na… czytaj dalej »

Mit: To przez ozon

To wina ozonu.Warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe wpadające w atmosferę Ziemi. Ponieważ warstwa ozonowa w ostatnich dekadach zanikała, mogło to… czytaj dalej »

Mit: Rekonstrukcjom temperatury na podstawie słojów drzew nie można wierzyć

Rzeczywiste rekonstrukcje „rozchodzą się” z seriami pomiarów temperatury w ostatniej części XX wieku. Na przykład, w oryginalnym ‘kiju hokejowym’ (kończącym… czytaj dalej »

Mit: To freony

To freony „Dane obserwacyjne pokazują, że freony oddziałujące z promieniowaniem kosmicznym spowodowały zarówno antarktyczną dziurę ozonową, jak i globalne ocieplenie… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Mit: W epoce Rewolucji Przemysłowej emisje zanieczyszczeń były dużo wyższe

W czasach Rewolucji Przemysłowej nie było globalnego ocieplenia. „Dlaczego nie mieliśmy globalnego ocieplenia w epoce Rewolucji Przemysłowej? W owym czasie… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy z NASA i NOAA fałszują pomiary temperatury

To może być największe oszustwo naukowe wykryte w historii – NASA i NOAA zostały złapane na gorącym uczynku, zmieniając historyczne… czytaj dalej »

Koniec Holocenu

Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »

Źródła informacji o klimacie

Dokładamy starań, aby na „Nauka o klimacie” publikowane były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one dostępne… czytaj dalej »

Kiedy ostatnio w Arktyce było tak ciepło jak obecnie?

Arktyka się ociepla i nie są to żadne ‘naturalne wahania klimatu’. Jak pokazują ostatnie badania (Miller i in., 2013), letnie… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Nowy nienowy gaz cieplarniany

Perfluorotributylamina (PFTBA) to medialny bohater ostatnich dni. Sławę zawdzięcza wynikom badań naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy wykazali, że ten… czytaj dalej »

Klimatyczne podsumowanie 2013 roku

Być może w związku z tym, że dziewiętnasty szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych odbywał się w roku 2013 w Warszawie,… czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »

Czy ekspansja pustyń rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły… czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne to szczególnie spektakularne manifestacje sił przyrody. Pobudzają wyobraźnię, potrafią też powodować ogromne straty. Przykuwają uwagę wszystkich,… czytaj dalej »

"Globalne ocieplenie się skończyło", czyli najcieplejszy maj w historii pomiarów

Na często spotykane stwierdzenie, że globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu, można odpowiedzieć tylko: „nie, nie skończyło się”, po… czytaj dalej »

Atlas regionalnych zmian klimatu

Podając wyniki projekcji klimatu najczęściej prezentujemy przewidywane trendy średniej temperatury globu, ewentualnie pokazujemy przedstawiające całą kulę ziemską mapki opadów. Tymczasem… czytaj dalej »

O co chodzi z „Progiem wzrostu temperatury o 2C”

Z pewnością każdy, kto interesuje się nieco zagadnieniem zmiany klimatu, spotkał się z twierdzeniami typu „nie możemy pozwolić, by średnia… czytaj dalej »

2014 rok: zasięg lodu w Arktyce szósty najmniejszy od tysiącleci

NSIDC (Narodowe Centrum Danych na temat Lodu i Śniegu) poinformowało, że w tym roku pokrywa lodowa w Arktyce osiągnęła szósty… czytaj dalej »

2014 na drodze do rekordu. Najcieplejszy październik w historii pomiarów

2014 rok ma dużą szansę stać się najcieplejszym w historii pomiarów, bijąc dotychczasowy rekord z roku 2010.Według analizy NOAA średnia… czytaj dalej »

Niedoszacowane ocieplenie oceanu

Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »

2014: najcieplejszy rok w historii pomiarów

Dwie niezależne instytucje amerykańskie: NOAA i NASA ogłosiły, że 2014 rok okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od 1880… czytaj dalej »

Rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej nieunikniony

Wkład topnienia lądolodu Antarktydy we wzrost światowego poziomu morza jest na razie niewielki, rzędu 1/3 milimetra rocznie. Jednak wyraźnie przyspiesza,… czytaj dalej »

Pilaster i zmolestowany model klimatu

Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »

CO2 z wulkanów - jak to się mierzy? (część 1)

Temat wulkanicznych emisji dwutlenku węgla często pojawia się w dyskusjach na temat klimatu. Laicy, zapewne pozostający pod wrażeniem zdjęć towarzyszących… czytaj dalej »

CO2 z wulkanów - jak to się mierzy? (część 2)

W pierwszej części naszego tekstu o pomiarach wulkanicznych emisji CO2 opisaliśmy pomiary naziemne, polegające na pobieraniu próbek gazu i analizowaniu… czytaj dalej »

Sekrety poziomu morza

„Wzrost poziomu morza to część kilkutysiącletniego trendu”, „za czasów rzymskich poziom morza był niższy o 2m”, „nie da się powiedzieć,… czytaj dalej »

Antarktyda. Epizod IV - Nowa nadzieja

Opublikowana ostatnio w Journal of Glaciology analiza (Zwally i in., 2015, komentarz na stronie NASA), według której lądolód Antarktydy przybiera… czytaj dalej »

V raport IPCC, podsumowanie dla decydentów po polsku

V raport IPCC (Intergovernemental Panel on Climate Change, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) to niezwykle obszerny dokument, podsumowujący wyniki… czytaj dalej »

Ziemia na obu półkulach ma dwie osobne atmosfery. Serio..?

Wraz z końcem roku konkurencja do nagrody „Klimatyczna Bzdura Roku 2015” staje się coraz mocniejsza. Tym razem w szranki staje… czytaj dalej »

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów

Rekordowo ciepły grudzień spowodował, że średnia roczna anomalia temperatury na obszarze Polski również okazała się być rekordowo wysoka w okresie… czytaj dalej »

Co satelity mówią o ociepleniu atmosfery

Stali czytelnicy naszej strony mieli już możliwość zauważyć, że istnieje więcej niż jedna „seria pomiarów średniej globalnej temperatury powierzchni Ziemi”… czytaj dalej »

Program ARGO sięga głęboko

Poproszono mnie, żebym napisał o tym co w 2015 roku było ważne w badaniach klimatycznych, a nie jest powszechnie opisywane… czytaj dalej »

Wyciek metanu w kanionie Aliso - ile tego było?

18 lutego udało się ostatecznie zastopować wyciek metanu z szybu w kanionie Aliso w południowej Kalifornii. Wyciek ten trwał od… czytaj dalej »

Ziemia ociepla się szybciej niż myśleliśmy

Rozbieżności pomiędzy obserwacjami a przewidywanymi teoretycznie trendami temperatur nie są duże. Jednak ze względu na zainteresowanie mediów, decydentów i opinii… czytaj dalej »

Coraz silniejszy konsensus naukowy - coraz więcej negacjonizmu

W miarę jak konsensus naukowy dotyczący zmiany klimatu stawał się w ostatnich latach coraz bardziej zdecydowany, można by oczekiwać, że… czytaj dalej »

Globalne ostrzeżenie

Mija właśnie 30 lat od czasu posiedzenia zwołanej przez senatora John H. Chafee (R-RI) Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót… czytaj dalej »

Przesunięte chmury

Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »

Wędrówki pustynnego pyłu

Co roku setki milionów ton pustynnego pyłu są wywiewane z Sahary przez wiatr. Dziś zajmiemy się tym, dokąd wędrują, jakie… czytaj dalej »

To się nazywa lidar!

Często piszemy w Nauce o klimacie o badaniach prowadzonych w głębi oceanów, za kołem podbiegunowym albo za pomocą satelitów. Tymczasem… czytaj dalej »

Carbon Budget 2016: wykresy po polsku

W połowie listopada 2016 roku został opublikowany najnowszy raport Global Carbon Project, podsumowujący bieżące emisje dwutlenku węgla związane z działalnością… czytaj dalej »

Ciepły ocean i wrażliwe lodowce

Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne.… czytaj dalej »

Groźne sprzężenie zwrotne: ocieplenie zubaża gleby, ich węgiel trafia do atmosfery

Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »

"...względem okresu przedprzemysłowego” - co to właściwie oznacza?

W Porozumieniu Paryskim uzgodniono cel ograniczenia wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi względem poziomu z „okresu przedprzemysłowego” o nie więcej niż… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: o co w tym w ogóle chodzi?

 „Kto mierzył koncentracje dwutlenku węgla w atmosferze dwa tysiące lat temu?”, „Skąd znamy temperaturę z czasów, gdy nie było jeszcze… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: co nam powie skład izotopowy węgla

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy nasz cykl o badaniach historii klimatu. Jak się okazuje, cennych informacji na temat przeszłości (i nie… czytaj dalej »

Rekordowo stary, liczący sobie 2,7 mln lat rdzeń lodowy z Antarktydy

Rdzenie lodowe z lądolodów Antarktydy i Grenlandii stanowią jedno z najcenniejszych źródeł informacji o przeszłym klimacie. Z uwięzionych w lodzie pęcherzyków… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: izotopy tlenu a temperatura

W poprzednim odcinku naszego cyklu zajęliśmy się wykorzystaniem izotopów węgla do odtwarzania historycznych koncentracji CO2 oraz ustalania jego pochodzenia (Paleoklimatologia:… czytaj dalej »

O tym, jak promieniowanie kosmiczne NIE wpływa na klimat

Pod tajemniczym terminem „promieniowanie kosmiczne” kryje się strumień rozpędzonych cząstek materii (głównie protonów) pędzących przez przestrzeń kosmiczną. Od promieniowania słonecznego… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: aktywność słoneczna i radioaktywne izotopy

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretniej - ilość energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: sekrety rdzeni lodowych

Kontynuujemy nasz cykl na temat sposobów badania historii klimatu. Tym razem zajmiemy się badaniami rdzeni lodowych wydobywanych na Antarktydzie i… czytaj dalej »

2017: Najgorętszy rok bez El Nino

Ostatni rok (2017) nie był najgorętszym w historii pomiarów. Nie należy jednak mówić, że ocieplenie skończyło się w 2016 roku...… czytaj dalej »

Ocieplenie klimatu: Budapeszt w Warszawie a Warszawa w Petersburgu

Rysunek 1: Zima 1978/79 w Warszawie. Zdjęcie Grażyny Rutkowskiej ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Podręcznikowa zima w Polsce charakteryzuje się… czytaj dalej »

Jak i po co mierzymy temperaturę oceanu - pomiary bezpośrednie

Jak w ostatnich 150 latach mierzono temperatury górnej warstwy oceanu? Jak zrozumienie procesów fizycznych i błędów pomiarowych pomaga w ujednoliceniu… czytaj dalej »

Rekordowy kwiecień 2018: 410, 400, 3, 1

Kwietniowy rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze chyba nikogo nie zaskoczył. Ale czy wiesz, jakie inne "osiągnięcia" ma na koncie… czytaj dalej »

Dymy z amerykańskich pożarów nad Polską

Jak pisaliśmy już w naszym serwisie (Pożary i zmiana klimatu - "to skomplikowane", Tajga płonie - coraz częściej), częstsze pożary… czytaj dalej »

Co to właściwie jest anomalia?

Potoczne i naukowe znaczenia terminu „anomalia” istotnie się różnią, co prowadzi czasem do nieporozumień. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, czym właściwie jest… czytaj dalej »

Arktyka 2018 - co się dzieje na północy?

Na liście najcieplejszych lat w Arktyce (licząc od 1900 r.) rok 2018 rok zapisał się jako drugi, za 2016. Najnowszy… czytaj dalej »

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów. Ponownie.

Minął kolejny rok, pora więc i spojrzeć na 2019 pod kątem klimatologicznym - a był to rok równie ciekawy, co… czytaj dalej »

Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy… czytaj dalej »

Sekrety historii wyłaniające się spod topniejących lodowców

Zagubieni wędrowcy, podróżnicy, narciarze, żołnierze, (roz)mrożone wirusy i mamuty – takie znaleziska czekają na archeologów w topniejących lodowcach. Glacjoarcheologia przeżywa… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.