Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »
W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś.
„Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »
Kilka tygodni temu, w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) została opublikowana pierwsza globalna analiza statystyczna licznych… czytaj dalej »
Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy nasz cykl o badaniach historii klimatu. Jak się okazuje, cennych informacji na temat przeszłości (i nie… czytaj dalej »
Rdzenie lodowe z lądolodów Antarktydy i Grenlandii stanowią jedno z najcenniejszych źródeł informacji o przeszłym klimacie. Z uwięzionych w lodzie pęcherzyków… czytaj dalej »
W poprzednim odcinku naszego cyklu zajęliśmy się wykorzystaniem izotopów węgla do odtwarzania historycznych koncentracji CO2 oraz ustalania jego pochodzenia (Paleoklimatologia:… czytaj dalej »
Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretniej - ilość energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »
Kontynuujemy nasz cykl na temat sposobów badania historii klimatu. Tym
razem zajmiemy się badaniami rdzeni lodowych wydobywanych na
Antarktydzie i… czytaj dalej »
W poprzedniej części naszego cyklu o paleoklimatologii pisaliśmy o badaniach składu dawnej atmosfery na podstawie analizy powietrza uwięzionego w lądolodach… czytaj dalej »
W ostatnim artykule z naszego paleoklimatologicznego cyklu zajmiemy się przyrostami rocznymi. Na pewno słyszeliście, że liczba słojów w pniu drzewa… czytaj dalej »
Przy okazji prac nad aktualizacją haseł związanych z klimatem na polskiej Wikipedii w ramach projektu Wikipedia dla klimatu pojawiła się… czytaj dalej »