paleoklimatologia

Mit: Klimat zmieniał się już wcześniej - dziś jest tak samo

"Klimat zmieniał się zawsze, a te zmiany, które obserwujemy dziś, w porównaniu z tym, co się działo np. 10 tys.… czytaj dalej »

Mit: Czułość klimatu na zmiany stężenia dwutlenku węgla jest bardzo mała

Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »

Mit: Gwałtowny wzrost temperatur to efekt błędu w obliczeniach

"Krzywe hokejowe, zarówno w raporcie, jak i w działaniach politycznych Ala Gore'a, a także wielu rządów (np. rząd Kanady rozesłał… czytaj dalej »

Mit: Zlodowacenie w Ordowiku wyklucza udział CO2 w ociepleniu

W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś. „Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »

Kiedy ostatnio w Arktyce było tak ciepło jak obecnie?

Arktyka się ociepla i nie są to żadne ‘naturalne wahania klimatu’. Jak pokazują ostatnie badania (Miller i in., 2013), letnie… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Zmiany klimatu kiedyś i dziś - w 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów?

W atmosferze bywało już kiedyś znacznie więcej CO2 niż obecnie. Znajdujący się w ziemskiej atmosferze dwutlenek węgla (CO2) to silny… czytaj dalej »

Tysiące lat zmian poziomu morza

Kilka tygodni temu, w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) została opublikowana pierwsza globalna analiza statystyczna licznych… czytaj dalej »

Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Precyzyjne obserwacje lodu morskiego w Arktyce zaczęto prowadzić dopiero za pomocą satelitów pod koniec lat 70. XX wieku. Już pod… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: o co w tym w ogóle chodzi?

 „Kto mierzył koncentracje dwutlenku węgla w atmosferze dwa tysiące lat temu?”, „Skąd znamy temperaturę z czasów, gdy nie było jeszcze… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: co nam powie skład izotopowy węgla

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy nasz cykl o badaniach historii klimatu. Jak się okazuje, cennych informacji na temat przeszłości (i nie… czytaj dalej »

Rekordowo stary, liczący sobie 2,7 mln lat rdzeń lodowy z Antarktydy

Rdzenie lodowe z lądolodów Antarktydy i Grenlandii stanowią jedno z najcenniejszych źródeł informacji o przeszłym klimacie. Z uwięzionych w lodzie pęcherzyków… czytaj dalej »

Masowe wymieranie w oceanach - to już niedługo

Źródło: MIT, Autor: Jennifer Chu/MIT News Ziemia w ciągu minionych 540 mln lat przeszła przez 5 epizodów wielkiego wymierania. W… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: izotopy tlenu a temperatura

W poprzednim odcinku naszego cyklu zajęliśmy się wykorzystaniem izotopów węgla do odtwarzania historycznych koncentracji CO2 oraz ustalania jego pochodzenia (Paleoklimatologia:… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: aktywność słoneczna i radioaktywne izotopy

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretniej - ilość energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: sekrety rdzeni lodowych

Kontynuujemy nasz cykl na temat sposobów badania historii klimatu. Tym razem zajmiemy się badaniami rdzeni lodowych wydobywanych na Antarktydzie i… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: CO2 - jeśli nie rdzenie lodowe, to co?

W poprzedniej części naszego cyklu o paleoklimatologii pisaliśmy o badaniach składu dawnej atmosfery na podstawie analizy powietrza uwięzionego w lądolodach… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: drzewa, korale i stalaktyty

W ostatnim artykule z naszego paleoklimatologicznego cyklu zajmiemy się przyrostami rocznymi. Na pewno słyszeliście, że liczba słojów w pniu drzewa… czytaj dalej »

Współczesne i przyszłe ocieplenie na tle historycznych zmian klimatu - skąd się bierze takie dane?

Przy okazji prac nad aktualizacją haseł związanych z klimatem na polskiej Wikipedii w ramach projektu Wikipedia dla klimatu pojawiła się… czytaj dalej »

Geologia i globalne ocieplenie: co nowego?

Jak wielokrotnie pisaliśmy, badania geologiczne i paleoklimatologiczne dostarczają szeregu różnorodnych dowodów, że obecnie obserwowane globalne ocieplenie jest procesem wyjątkowym w… czytaj dalej »

Zagwozdka temperatur holocenu

Po zakończeniu epoki lodowej, około 12 tysięcy lat temu, nastała nowa epoka geologiczna nazwana holocenem, charakteryzująca się znacznie cieplejszym klimatem.… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.