„Brytyjski Mail pozyskał draft raportu IPCC, który
będzie niedługo opublikowany. Okazało się, że prognozy globalnego ocieplenia
okazały się fundamentalnie błędne,… czytaj dalej »
Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »
To El Niño.
„W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »
Za zmianę klimatu odpowiadają zmiany prądów morskich, w tym przede wszystkim Dekadowa Oscylacja Pacyficzna.
„Dekadowa Oscylacja Pacyficzna (Pacific Decadal Oscillation… czytaj dalej »
„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »
CO2 pochodzi z oceanu.,
„(...) nie przekazuje się opinii międzynarodowej faktu, że najwięcej CO2 emitują oceany! A dwutlenek węgla produkowany… czytaj dalej »
Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »
W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »
Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na
Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez
nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »
Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »
Wybrzeże Antarktydy. Zdjęcie: Dprogers, Dreamstime.com
Ostrożne prognozy
W ostatnim raporcie IPCC z 2013 roku wzrost średniego poziomu morza w scenariuszu… czytaj dalej »
Kilka tygodni temu, w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) została opublikowana pierwsza globalna analiza statystyczna licznych… czytaj dalej »
Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »
Ocieplanie się klimatu przekłada się na zmiany poziomu morza dzięki dwóm mechanizmom: woda z topniejących lodowców i lądolodów spływa do… czytaj dalej »
Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne.… czytaj dalej »
Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »
Jak w ostatnich 150 latach mierzono temperatury górnej warstwy oceanu? Jak zrozumienie procesów fizycznych i błędów pomiarowych pomaga w ujednoliceniu… czytaj dalej »
Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »
Szybki cykl węglowy to procesy wymiany węgla pomiędzy atmosferą, ekosystemami lądowymi i oceanami, zachodzące w krótkiej (nie geologicznej) skali czasowej.… czytaj dalej »
W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych… czytaj dalej »
Punkty krytyczne w systemie klimatycznym kojarzymy często z wydarzeniami, które miałyby katastrofalne konsekwencje, ale są mało prawdopodobne lub odległe w… czytaj dalej »
Cyrkulacja termohalinowa sprawia, że Europa zimą jest cieplejsza niż inne kontynenty na podobnej szerokości geograficznej. Ostatnio opublikowano pracę naukową dowodzącą,… czytaj dalej »