ocean

Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe

„Globalne ocieplenie nie jest szkodliwe. Dwa tysiące lat pisanej historii ludzkości pokazuje, że okresy ciepłe są dobre dla ludzi. Z… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie się skończyło

„Przez ponad 100 lat, od roku 1890 do 2000, trwała faza tzw. współczesnego optimum solarnego. Po niej weszliśmy w fazę… czytaj dalej »

Mit: W globalnym ociepleniu nastąpiła 15-letnia pauza

„Brytyjski Mail pozyskał draft raportu IPCC, który będzie niedługo opublikowany. Okazało się, że prognozy globalnego ocieplenia okazały się fundamentalnie błędne,… czytaj dalej »

Mit: Wzrost emisji CO2 nie ma wpływu na oceany

Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »

Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino

To El Niño. „W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »

Mit: Problem wzrostu poziomu mórz jest przereklamowany

Problem wzrostu poziomu mórz jest przereklamowany. „Mówi nam się, że poziom mórz rośnie i wkrótce nasze miasta zostaną zalane. Wszyscy… czytaj dalej »

Mit: Zmiany klimatu są powodowane zmianami prądów morskich

Za zmianę klimatu odpowiadają zmiany prądów morskich, w tym przede wszystkim Dekadowa Oscylacja Pacyficzna. „Dekadowa Oscylacja Pacyficzna (Pacific Decadal Oscillation… czytaj dalej »

Mit: Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone

Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone „Profesor Niklas Mörner, badający poziom oceanów od 1/3 wieku, twierdzi, że… czytaj dalej »

Mit: Poziom morza na Tuvalu wcale nie rośnie

Poziom morza na Tuvalu wcale nie rośnie. „Monitorowanie poziomu morza na Pacyfiku w Tuvalu i Oceanie Indyjskim na Malediwach nie… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: Za wzrost temperatury odpowiadają oceany, oddające ciepło do atmosfery

To oceany, oddając ciepło do atmosfery, ogrzewają ją „Te małe wzrosty temperatury globalnej w ostatnich 25 latach i w ostatnim… czytaj dalej »

Mit: To ocean emituje dwutlenek węgla

CO2 pochodzi z oceanu., „(...) nie przekazuje się opinii międzynarodowej faktu, że najwięcej CO2 emitują oceany! A dwutlenek węgla produkowany… czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »

Niedoszacowane ocieplenie oceanu

Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »

Koralowce w pułapce

Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »

Program ARGO sięga głęboko

Poproszono mnie, żebym napisał o tym co w 2015 roku było ważne w badaniach klimatycznych, a nie jest powszechnie opisywane… czytaj dalej »

Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano?

Wybrzeże Antarktydy. Zdjęcie: Dprogers, Dreamstime.com Ostrożne prognozy W ostatnim raporcie IPCC z 2013 roku wzrost średniego poziomu morza w scenariuszu… czytaj dalej »

Tysiące lat zmian poziomu morza

Kilka tygodni temu, w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) została opublikowana pierwsza globalna analiza statystyczna licznych… czytaj dalej »

Kolejny problem zmiany klimatu: odtlenianie oceanów

Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »

Wzrost poziomu morza przyspiesza - zamaskował to wulkan

Ocieplanie się klimatu przekłada się na zmiany poziomu morza dzięki dwóm mechanizmom: woda z topniejących lodowców i lądolodów spływa do… czytaj dalej »

Ciepły ocean i wrażliwe lodowce

Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne.… czytaj dalej »

Ocieplenie oceanów - co oznacza i czym się może skończyć?

Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »

Masowe wymieranie w oceanach - to już niedługo

Źródło: MIT, Autor: Jennifer Chu/MIT News Ziemia w ciągu minionych 540 mln lat przeszła przez 5 epizodów wielkiego wymierania. W… czytaj dalej »

Jak i po co mierzymy temperaturę oceanu - pomiary bezpośrednie

Jak w ostatnich 150 latach mierzono temperatury górnej warstwy oceanu? Jak zrozumienie procesów fizycznych i błędów pomiarowych pomaga w ujednoliceniu… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie, prądy morskie i życie w oceanach

Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »

Oceany będą pochłaniały coraz mniej dwutlenku węgla

Oceany zaabsorbowały do tej pory 25-30% wpuszczonego przez nas do atmosfery CO2. Ceną za to są zmiany zachodzące w ich… czytaj dalej »

Urlop z sinicami

Bałtyk, który na ogół odstrasza amatorów kąpieli zimną wodą, w tym roku jest rekordowo ciepły. Niestety nie jest to wcale… czytaj dalej »

Szybki cykl węglowy, część 2: węgiel w oceanach

Szybki cykl węglowy to procesy wymiany węgla pomiędzy atmosferą, ekosystemami lądowymi i oceanami, zachodzące w krótkiej (nie geologicznej) skali czasowej.… czytaj dalej »

Oceany i kriosfera w zmieniającym się klimacie - specjalny raport IPCC

Poziom morza rośnie ponad 2 razy szybciej niż w XX wieku, topnienie lodowców i lądolodów przyspiesza, nasila się zakwaszanie oceanu.… czytaj dalej »

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych… czytaj dalej »

Niedoceniany problem pod powierzchnią oceanów

Punkty krytyczne w systemie klimatycznym kojarzymy często z wydarzeniami, które miałyby katastrofalne konsekwencje, ale są mało prawdopodobne lub odległe w… czytaj dalej »

Czy Golfsztrom słabnie?

Cyrkulacja termohalinowa sprawia, że Europa zimą jest cieplejsza niż inne kontynenty na podobnej szerokości geograficznej. Ostatnio opublikowano pracę naukową dowodzącą,… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.