„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankovicia, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »
Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »
Dokładamy starań, aby na „Nauka o klimacie” publikowane
były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one
dostępne… czytaj dalej »
Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4°C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia… czytaj dalej »
Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na
Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez
nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »
„Cała teoria globalnego ocieplenia opiera się na modelach matematycznych”, „Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”… te i podobne zdania dyskredytujące… czytaj dalej »
Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »
Naukowcy już od ponad 40 lat przygotowują prognozy zmiany klimatu wykorzystując coraz bardziej zaawansowany modele numeryczne. Bazując na fizyce atmosfery,… czytaj dalej »
W ostatnich tygodniach duże poruszenie wywołał opublikowany w Nature Geosciences artykuł dotyczący możliwych zmian w zachmurzeniu w cieplejszym świecie oraz… czytaj dalej »
Pod koniec sierpnia we francuskiej Tuluzie odbyło się kilkudniowe spotkanie ponad setki naukowców z całego świata, na którym omawiane były… czytaj dalej »
Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z… czytaj dalej »