lód morski

Mit: Powierzchnią lodu w Arktyce steruje naturalny cykl

„Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu ubyło, do rekordowo niskich poziomów w roku 2007, nie jest… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Mit: Nawet stopienie całego lodu na Ziemi nie podniesie poziomu morza

Topnienie lodu nie podnosi poziomu wody. Janusz Korwin Mikke. Topnienie lodu pływającego nie powoduje istotnej zmiany poziomu wody. Natomiast zanik… czytaj dalej »

Rosnąca ilość lodu w Arktyce i kryzysowe spotkanie IPCC

Wprowadzenie: jak osy na sierpniowym piknikuTak wygląda z szerszej perspektywy problem globalnego ocieplenia: wiemy, że emitowane przez ludzi gazy cieplarniane… czytaj dalej »

Arktyczne wzmocnienie

Już w 1896 r. szwedzki naukowiec, Svante Arrhenius pisał o możliwym wpływie zmian koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze na temperatury… czytaj dalej »

Ciepło w Arktyce: mniej śniegu, mniej lodu, więcej pożarów

Jak pisaliśmy już kiedyś w artykule Arktyczne wzmocnienie, dodatnie sprzężenie zwrotne pomiędzy wzrostem temperatury a zanikiem lodu/śniegu (i związanym z… czytaj dalej »

Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Precyzyjne obserwacje lodu morskiego w Arktyce zaczęto prowadzić dopiero za pomocą satelitów pod koniec lat 70. XX wieku. Już pod… czytaj dalej »

Lód morski w opałach

Dla osób zainteresowanych stanem lodu morskiego w Arktyce jesień jest zwykle niezbyt interesującym okresem. Wiosną i latem lód znika, a… czytaj dalej »

Klimat Arktyki - wydanie 2016

Jak co roku, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała raport na temat stanu klimatu Arktyki. Tradycyjnie naukowcy analizują… czytaj dalej »

Marna zima za kołem polarnym. Preludium do Arktyki wolnej od lodu?

Arktyka jest najszybciej ocieplającym się rejonem świata – nic więc dziwnego, że w wielu elementach jej systemu klimatycznego zachodzą olbrzymie… czytaj dalej »

Roller coaster zmiany klimatu przyspiesza?

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był 2016, wcześniej 2015, a jeszcze wcześniej 2014. Ta seria rekordów była wyjątkowo spektakularna, szczególnie,… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.