klimatyczne bzdury

Mit: Człowiek odpowiada jedynie za 0,6% efektu cieplarnianego

„Ocenia się, że para wodna jest odpowiedzialna za 36-72% efektu cieplarnianego Ziemi, zaś dwutlenek węgla za 9-26% tego efektu (prosimy… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [1]

To jest tekst na temat stanowiska KNG PAN z roku 2009. Jeśli interesuje Cię komentarz do stanowiska z roku 2019,… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [2]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Rosnąca ilość lodu w Arktyce i kryzysowe spotkanie IPCC

Wprowadzenie: jak osy na sierpniowym piknikuTak wygląda z szerszej perspektywy problem globalnego ocieplenia: wiemy, że emitowane przez ludzi gazy cieplarniane… czytaj dalej »

Goldblog: Globalne ocieplenie to bzdura

W portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. Bardzo często powtarzane są w kółko te same błędne argumenty.… czytaj dalej »

Instytut Sobieskiego o zmianie klimatu

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego, szeroko propaguje stanowisko, mówiące, że nie mamy żadnego wpływu na klimat, a… czytaj dalej »

Newsweek: Klimatyczna huśtawka, czyli „takie ocieplenie to nic nadzwyczajnego”

Na portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. W popularnych artykułach często powtarzane są te same błędne argumenty,… czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 1

Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 2

Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »

Wiara czy wiedza? O wywiadzie z Marcinem Korolcem

Przegląd Techniczny opublikował wywiad z Marcinem Korolcem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, pełniącym funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej i… czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na… czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF (Global Warming Policy Foundation – Fundacja Polityki Globalnego Ocieplenia) opublikowała raport, sygnowany przez Nicholasa Lewisa… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Kongresu Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke, po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.… czytaj dalej »

FOR: wzrost temperatury i poziomu CO2 to naturalny proces, zachodzący co 25 tysięcy lat

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), think tank Leszka Balcerowicza, opublikował dokument "FOR ostrzega (nr 56): Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać… czytaj dalej »

Rafał Ziemkiewicz: dwa zdania, trzy błędy

Z końcem roku zaprosimy czytelników Nauki o Klimacie do konkursu na „Bzdurę klimatyczną roku”. Po wypowiedziach Janusza Korwin Mikkego czy… czytaj dalej »

Parada nonsensu

Z końcem roku zaprosimy czytelników Nauki o Klimacie do konkursu na „Klimatyczną bzdurę roku”. Już dziś widzimy, że konkurencja będzie… czytaj dalej »

Klimatyczna bzdura roku 2014 wybrana!

Głosami Internautów zwycięzcą plebiscytu Klimatyczna bzdura roku 2014 został Zbigniew Ziobro. Na kolejnych miejscach uplasowali się Rafał Ziemkiewicz oraz Janusz… czytaj dalej »

Pilaster i zmolestowany model klimatu

Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: dlaczego odrzucam realność globalnego ocieplenia

Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »

Polskie Lobby Przemysłowe: w naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej

Jak zauważył kiedyś amerykański pisarz i polityk Upton Sinclair: Trudno jest wytłumaczyć coś komuś, czyja praca zależy od niezrozumienia tego… czytaj dalej »

Łyżka miodu, łyżka dziegciu - klimatologia w Klubie Trójki

W ostatnich tygodniach pewne poruszenie pośród naszych czytelników wzbudziła audycja w Klub Trójki pod tytułem Susze, powodzie, upały. Grozi nam… czytaj dalej »

Prof. Winiecki i „panikarstwo klimatyczne”, czyli centrum im. Adama Smitha znowu nadaje

Jak czytamy na stronie Project Syndicate, Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i… czytaj dalej »

Rzeczpospolita: „My chcemy Klimatyczną bzdurę roku! My!!!”

Ciężko jest być ostatnimi czasy w Polsce denialistą globalnego ocieplenia. Dawne profesorskie autorytety odeszły na emeryturę lub wieczne odpoczywanie; coraz… czytaj dalej »

Pojutrze. Mit wiecznie żywy

„Naukowcy: Za 15 lat Słońce przestanie nas grzać” pisze Fakt. Onet zapytuje: „W ciągu 15 lat czeka nas mała epoka… czytaj dalej »

Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie… czytaj dalej »

Łukasz Bąk: emisjami CO2 straszą nas nieuki

W prasie pojawił się kolejny artykuł, którego autor ma szanse na mocne miejsce w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku. Łukasz… czytaj dalej »

I znów nam wmawiają: cieszcie się z ocieplenia

Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających… czytaj dalej »

„Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2”. Że co..?

Dziś bierzemy pod lupę artykuł Leszka Sosnowskiego, opublikowany na portalu wPolityce.pl „Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2. W Paryżu… czytaj dalej »

Paniczne sianie wątpliwości

Światowi przywódcy obradują na temat polityki klimatycznej podczas konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu, a tymczasem w polskiej prasie wciąż można… czytaj dalej »

Ziemia na obu półkulach ma dwie osobne atmosfery. Serio..?

Wraz z końcem roku konkurencja do nagrody „Klimatyczna Bzdura Roku 2015” staje się coraz mocniejsza. Tym razem w szranki staje… czytaj dalej »

Klimatyczna bzdura roku 2015

Chociaż nauka zdołała już dawno ustalić, że klimat Ziemi podlega szybkiej zmianie i że powodem tego zjawiska jest działalność człowieka,… czytaj dalej »

Polska Geotermalna Asocjacja i „Utopia religii globalnego ocieplenia”

Jako aktywni użytkownicy Facebooka i uczestnicy dyskusji internetowych, trafiamy czasem (sami lub dzięki naszym czytelnikom) w bardzo „ciekawe” miejsca. Należy… czytaj dalej »

Klimatolog prof. Trepińska: Nie znamy przyczyn zmiany klimatu. Tak myślę.

Nie co dzień zdarza się kandydat do konkursu na Klimatyczną bzdurę roku z tytułem profesora którego specjalnością naukową jest klimatologia.… czytaj dalej »

Geolog wietrzy spisek

Ponieważ zbliża się konkurs na „Klimatyczną bzdurę roku”, postanowiliśmy przypomnieć Państwu, omawiany już szerzej na blogu „Doskonale Szare” kuriozalny artykuł,… czytaj dalej »

Prawda naukowa według profesora Turskiego

Czy teorię opisującą działanie systemu klimatycznego Ziemi można porównywać do nierzetelnego artykułu o szkodliwości szczepionek? Trudno w to uwierzyć, ale… czytaj dalej »

„Półkula północna się nie ociepla” czyli Roztrwoniony Kapitał Marksa

Każdy człowiek ma kapitał zaufania – u osób z tytułem profesorskim jest on szczególnie wysoki. Jednak nawet wtedy nie jest… czytaj dalej »

Bartnik i Hnydiuk-Stefan w Energetyce: „Temperatury na świecie przestały rosnąć”

Z wielu stron dotarły do nas sygnały o zdumiewających informacjach zamieszczonych artykule, który napisali Ryszard Bartnik i Anna Hnydiuk-Stefan z… czytaj dalej »

Majstersztyk manipulacji, czyli prognoza ochłodzenia z książki „Zimne Słońce”

Napisana przez pracujących w niemieckim koncernie energetycznym Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”,… czytaj dalej »

„Zimne Słońce” - imponująca kolekcja mitów klimatycznych

Książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”, wydana w Niemczech w r. 2012 i przetłumaczona na polski dwa lata… czytaj dalej »

Mity klimatyczne profesora Mielczarskiego

Niedawno w Biznes Alert pojawił się wywiad z prof. Mielczarskim "Peak climate" właśnie mija (przedrukowany też w Cire.pl). Wypowiedź prof.… czytaj dalej »

Andrzej Szczęśniak: „MY nie znamy mechanizmów”

W audycji w TVN w towarzystwie prowadzącego audycję Piotra Kraśko zasiedli Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, z wykształcenia prawnik… czytaj dalej »

Mity Tomasza Teluka

W 2014 roku Tomasz Teluk – analityk polityczno-ekonomiczny, był jednym z kandydatów w konkursie na Klimatyczną bzdurę roku, ale pomimo… czytaj dalej »

Polonia Christiana o zmianie klimatu - radzimy uważać na źródła!

Czytelnicy Nauki o klimacie zwrócili naszą uwagę na sposób, w jaki temat zmiany klimatu relacjonuje serwis Polonia Christiana. Ze smutkiem… czytaj dalej »

Matt Ridley, specjalista od ryzyka: zróbmy Northern Rock na skalę planetarną

W gminnym domu kultury w Burakach Dolnych, w dniu 17 października, odbył się wykład „Globalne zazielenienie kontra globalne ocieplenie”… Ale… czytaj dalej »

Klimatyczna bzdura roku 2016

Już po raz trzeci redakcja Nauki o klimacie miała [wątpliwą] przyjemność zorganizowania plebiscytu Klimatyczna bzdura roku. Tak jak w ubiegłych… czytaj dalej »

Prof. Świrski: Nie odchodźmy od węgla. Módlmy się tylko, żeby klimat dał nam żyć

Na portalu energetycznym CIRE.pl co jakiś czas pojawiają się publikacje autorów, którzy albo nie bardzo znają się na temacie zmiany… czytaj dalej »

Centrum Informacji Rynku Energii promuje dezinformacje GWPF

Kierując się nazwą, można by spodziewać się, że Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE.PL), będzie aspirować do przedstawiania informacji, a… czytaj dalej »

Świat się śmieje, czyli minister Tchórzewski o klimacie

Na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w obecności licznych zebranych gości z Polski i zagranicy, w tym Maroša Šefčoviča,… czytaj dalej »

Prof. Głowacki laureatem nagrody energetyków

Jednym z niewielu klimatologów otrzymujących nagrody od koncernów energetycznych jest profesor Piotr Głowacki, który otrzymał Laur Honorowy Białego Tygrysa Polskiej… czytaj dalej »

Prof. Mariusz Orion Jędrysek nie widzi ocieplenia, bo... ignoruje ostatnie kilkadziesiąt lat

Wraz z nadejściem drugiej połowy roku coraz liczniej zgłaszają się kandydaci do nagrody „Klimatycznej Bzdury Roku”. Dziś w szranki staje… czytaj dalej »

Ministerstwo, wulkany i redukcje emisji - kuriozalna odpowiedź na interpelację

W artykule Świat się śmieje, czyli minister Tchórzewski o klimacie odnieśliśmy się do nieprawdziwych stwierdzeń, wygłoszonych przez ministra energii Krzysztofa… czytaj dalej »

Noblista do noblistów o klimacie. Szkoda, że z błędami.

Wykład profesora Ivara Giaevera Global Warming Revisited (nie polecamy), wygłoszony na spotkaniu laureatów nagrody Nobla, pochodzi z roku 2015, wciąż… czytaj dalej »

Centrum [Dez]Informacji o Rynku Energii w wyjątkowej [De]formie

Portal energetyczny Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE.pl), będący własnością Agencji Rynku Energii, już wielokrotnie publikował pełne błędów merytorycznych teksty… czytaj dalej »

Niezła lipa, czyli „Lipa globalnego ocieplenia” wg europosła Ryszarda Czarneckiego

W tygodniku „Wprost” z 31 marca opublikowany został felieton europosła Ryszarda Czarneckiego pt. „Lipa globalnego ocieplenia (z Fortuną w tle)”… czytaj dalej »

Szef Pionu Badawczego IMGW vs. fakty naukowe

Redaktor Cezary Łasiczka z TokFM w ostatnim konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku uplasował się na całkiem niezłym czwartym miejscu. Do… czytaj dalej »

Nauka nie z tego świata - prof. Przybylak w programie Świat

W wyemitowanym 17 kwietnia 2018 roku w telewizji TVN24 BiS programie „Świat” (5-minutowy fragment z godzinnej audycji) poruszono temat zmian… czytaj dalej »

Z jakiego świata ta nauka? Polemika z wyjaśnieniami prof. Przybylaka

W odpowiedzi na nasz tekst dotyczący wystąpienia w programie TVN24 BiS, prof. Przybylak nadesłał list z wyjaśnieniami i pytaniami. Postanowiliśmy… czytaj dalej »

Negacjonista klimatyczny mówcą na konferencji preCOP

W grudniu tego roku w Katowicach ma odbyć się ONZ-owski szczyt klimatyczny COP24. Tego typu dużą konferencję poprzedzają liczne spotkania… czytaj dalej »

O synoptyku nie odróżniającym pogody od klimatu

Jako fizycy związani z Uniwersytetem Warszawskim, w tym z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, przecieraliśmy oczy ze zdumienia… czytaj dalej »

„Zdziwienie Tygodnia”

Stacja „Polskie Radio 24” wyemitowała audycję „Zdziwienie tygodnia: dlaczego na Ziemi jest coraz goręcej?”. Gość audycji, dr hab. Janusz Jarosławski… czytaj dalej »

Polscy dygnitarze o zmianie klimatu z okazji COP24

Konferencja klimatyczna w Katowicach, COP24, zmobilizowała polskich polityków do zabrania głosu w temacie zmiany klimatu. Wiele wypowiedzi zawierało nieścisłości, a… czytaj dalej »

Klimatyczna bzdura roku 2018

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem… czytaj dalej »

Co naprawdę mówili klimatolodzy 30 lat temu

Po okresie wzmożonej aktywności negacjonistów klimatycznych podczas szczytu COP24 w Katowicach ich aktywność wyraźnie spadła. Nie wszyscy jednak złożyli broń.… czytaj dalej »

Klimatyczne fake newsy Tomasza Teluka

Tytuł felietonu „Klimatyczne fake newsy”, opublikowanego w Rzeczpospolitej 25.03.2019 przez Tomasza Teluka doskonale pasuje do zawartości artykułu. Ponieważ publicysta zaszczycił… czytaj dalej »

Warzecha od rzeczy w "Do Rzeczy"

W 27/2019 numerze magazynu „Do Rzeczy” ukazał się tekst redaktora Łukasza Warzechy pod tytułem „Klimatyczny szwindel”. Ponieważ znalazło się w… czytaj dalej »

Pakiet negacjonistyczny w „Gazecie Polskiej”

Jedną z aktywności redakcji Nauki o klimacie jest prostowanie błędów, znajdujących się w artykułach publikowanych w czasopismach lub portalach o… czytaj dalej »

„Fińscy i japońscy naukowcy” o chmurach - jak powstaje dezinformacja

Temat zmiany klimatu jest ostatnio bardzo popularny w mediach. Niestety zdarza się w związku z tym, że szukający „newsów” na… czytaj dalej »

Galop Gisha na oślep

Zgodnie z żartobliwym prawem Brandoliniego, energia potrzebna do obalenia bzdury jest o rząd wielkości większa niż potrzebna do jej wyprodukowania.… czytaj dalej »

Komentarz do „Stanowiska Komitetu Nauk Geologicznych PAN w debacie klimatycznej” z 2019 r. (1/2)

W 2009 roku Komitet Nauk Geologicznych PAN opublikował dokument negujący zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu, a nawet sam wpływ działalności ludzi… czytaj dalej »

Komentarz do „Stanowiska Komitetu Nauk Geologicznych PAN w debacie klimatycznej” z 2019 r. (2/2)

Tekst jest kontynuacją artykułu Komentarz do „Stanowiska Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w debacie klimatycznej” z grudnia 2019 roku… czytaj dalej »

„Wykres” klimatu wyssany z palca

Jeśli śledzicie internetowe dyskusje na temat zmiany klimatu, na pewno widzieliście TEN „wykres”. Pojawia się w nieco różnych formach –… czytaj dalej »

Klimatyczny galimatias na stronie MEN

Ze względu na epidemię koronawirusa i wstrzymanie zajęć w szkołach, nauczyciele i uczniowie aktywnie poszukują materiałów, które można wykorzystać w… czytaj dalej »

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny… czytaj dalej »

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach… czytaj dalej »

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i… czytaj dalej »

Górniczy eksperci PGE GiEK negują zmianę klimatu

Jak zauważył kiedyś amerykański pisarz i polityk Upton Sinclair: Trudno jest wytłumaczyć coś komuś, czyja praca zależy od niezrozumienia tego… czytaj dalej »

Rudawy w „Uranii” o ociepleniu klimatu, czyli czemu warto aktualizować informacje

W „Uranii”, czasopiśmie popularyzującym wiedzę astronomiczną, pojawił się artykuł prof. Pawła Rudawego "Kto tu rządzi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.