„Ocenia się, że para wodna jest odpowiedzialna za 36-72% efektu cieplarnianego Ziemi, zaś dwutlenek węgla za 9-26% tego efektu (prosimy… czytaj dalej »
Wprowadzenie: jak osy na sierpniowym piknikuTak wygląda z szerszej perspektywy problem globalnego ocieplenia: wiemy, że emitowane przez ludzi gazy cieplarniane… czytaj dalej »
W portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. Bardzo często powtarzane są w kółko te same błędne argumenty.… czytaj dalej »
Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego, szeroko propaguje stanowisko, mówiące, że nie mamy żadnego wpływu na klimat, a… czytaj dalej »
Na portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. W popularnych artykułach często powtarzane są te same błędne argumenty,… czytaj dalej »
Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »
Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »
Przegląd Techniczny opublikował wywiad z Marcinem Korolcem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, pełniącym funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej i… czytaj dalej »
Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na… czytaj dalej »
Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF (Global Warming Policy Foundation – Fundacja Polityki Globalnego Ocieplenia) opublikowała raport, sygnowany przez Nicholasa Lewisa… czytaj dalej »
Szef Kongresu Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke, po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.… czytaj dalej »
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), think tank Leszka Balcerowicza, opublikował dokument "FOR ostrzega (nr 56): Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać… czytaj dalej »
Z końcem roku zaprosimy czytelników Nauki o Klimacie do konkursu na „Bzdurę klimatyczną roku”. Po wypowiedziach Janusza Korwin Mikkego czy… czytaj dalej »
Głosami Internautów zwycięzcą plebiscytu Klimatyczna bzdura roku 2014 został Zbigniew Ziobro. Na kolejnych miejscach uplasowali się Rafał Ziemkiewicz oraz Janusz… czytaj dalej »
Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »
Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »
Jak zauważył kiedyś amerykański pisarz i polityk Upton Sinclair:
Trudno jest wytłumaczyć coś komuś, czyja praca zależy od niezrozumienia tego… czytaj dalej »
W ostatnich tygodniach pewne poruszenie pośród naszych czytelników wzbudziła audycja w Klub Trójki pod tytułem Susze, powodzie, upały. Grozi nam… czytaj dalej »
Jak czytamy na stronie Project Syndicate,
Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i… czytaj dalej »
Ciężko jest być ostatnimi czasy w Polsce denialistą globalnego ocieplenia. Dawne profesorskie autorytety odeszły na emeryturę lub wieczne odpoczywanie; coraz… czytaj dalej »
Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie… czytaj dalej »
Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających… czytaj dalej »
Dziś bierzemy pod lupę artykuł Leszka Sosnowskiego, opublikowany na portalu wPolityce.pl „Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2. W Paryżu… czytaj dalej »
Światowi przywódcy obradują na temat polityki klimatycznej podczas konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu, a tymczasem w polskiej prasie wciąż można… czytaj dalej »
Chociaż nauka zdołała już dawno ustalić, że klimat Ziemi podlega szybkiej zmianie i że powodem tego zjawiska jest działalność człowieka,… czytaj dalej »
Jako aktywni użytkownicy Facebooka i uczestnicy dyskusji internetowych, trafiamy czasem (sami lub dzięki naszym czytelnikom) w bardzo „ciekawe” miejsca. Należy… czytaj dalej »
Nie co dzień zdarza się kandydat do konkursu na Klimatyczną bzdurę roku z tytułem profesora którego specjalnością naukową jest klimatologia.… czytaj dalej »
Ponieważ zbliża się konkurs na „Klimatyczną bzdurę roku”, postanowiliśmy przypomnieć Państwu, omawiany już szerzej na blogu „Doskonale Szare” kuriozalny artykuł,… czytaj dalej »
Czy teorię opisującą działanie systemu klimatycznego Ziemi można porównywać do nierzetelnego artykułu o szkodliwości szczepionek? Trudno w to uwierzyć, ale… czytaj dalej »
Z wielu stron dotarły do nas sygnały o zdumiewających informacjach zamieszczonych artykule, który napisali Ryszard Bartnik i Anna Hnydiuk-Stefan z… czytaj dalej »
Napisana przez pracujących w niemieckim koncernie energetycznym Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”,… czytaj dalej »
Książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”, wydana w Niemczech w r. 2012 i przetłumaczona na polski dwa lata… czytaj dalej »
Niedawno w Biznes Alert pojawił się wywiad z prof. Mielczarskim "Peak climate" właśnie mija (przedrukowany też w Cire.pl). Wypowiedź prof.… czytaj dalej »
W audycji w TVN w towarzystwie prowadzącego audycję Piotra Kraśko zasiedli Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, z wykształcenia prawnik… czytaj dalej »
Czytelnicy Nauki o klimacie zwrócili naszą uwagę na sposób, w jaki temat zmiany klimatu relacjonuje serwis Polonia Christiana. Ze smutkiem… czytaj dalej »
W gminnym domu kultury w Burakach Dolnych, w dniu 17 października, odbył się wykład „Globalne zazielenienie kontra globalne ocieplenie”…
Ale… czytaj dalej »
Już po raz trzeci redakcja Nauki o klimacie miała [wątpliwą] przyjemność zorganizowania plebiscytu Klimatyczna bzdura roku. Tak jak w ubiegłych… czytaj dalej »
Kierując się nazwą, można by spodziewać się, że Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE.PL), będzie aspirować do przedstawiania informacji, a… czytaj dalej »
Na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w obecności licznych zebranych gości z Polski i zagranicy, w tym Maroša Šefčoviča,… czytaj dalej »
Jednym z niewielu klimatologów otrzymujących nagrody od koncernów energetycznych jest profesor Piotr Głowacki, który otrzymał Laur Honorowy Białego Tygrysa Polskiej… czytaj dalej »
Wraz z nadejściem drugiej połowy roku coraz liczniej zgłaszają się kandydaci do nagrody „Klimatycznej Bzdury Roku”. Dziś w szranki staje… czytaj dalej »
W artykule Świat się śmieje, czyli minister Tchórzewski o klimacie odnieśliśmy się do nieprawdziwych stwierdzeń, wygłoszonych przez ministra energii Krzysztofa… czytaj dalej »
Wykład profesora Ivara Giaevera Global Warming Revisited (nie polecamy), wygłoszony na spotkaniu laureatów nagrody Nobla, pochodzi z roku 2015, wciąż… czytaj dalej »
Portal energetyczny Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE.pl), będący własnością Agencji Rynku Energii, już wielokrotnie publikował pełne błędów merytorycznych teksty… czytaj dalej »
W tygodniku „Wprost” z 31 marca opublikowany został felieton europosła Ryszarda Czarneckiego pt. „Lipa globalnego ocieplenia (z Fortuną w tle)”… czytaj dalej »
W wyemitowanym 17 kwietnia 2018 roku w telewizji TVN24 BiS programie „Świat” (5-minutowy fragment z godzinnej audycji) poruszono temat zmian… czytaj dalej »
W odpowiedzi na nasz tekst dotyczący wystąpienia w programie TVN24 BiS, prof. Przybylak nadesłał list z wyjaśnieniami i pytaniami. Postanowiliśmy… czytaj dalej »
W grudniu tego roku w Katowicach ma odbyć się ONZ-owski szczyt klimatyczny COP24. Tego typu dużą konferencję poprzedzają liczne spotkania… czytaj dalej »
Jako fizycy związani z Uniwersytetem Warszawskim, w tym z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, przecieraliśmy oczy ze zdumienia… czytaj dalej »
Stacja „Polskie Radio 24” wyemitowała audycję „Zdziwienie tygodnia: dlaczego na Ziemi jest coraz goręcej?”. Gość audycji, dr hab. Janusz Jarosławski… czytaj dalej »
Konferencja klimatyczna w Katowicach, COP24, zmobilizowała polskich polityków do zabrania głosu w temacie zmiany klimatu. Wiele wypowiedzi zawierało nieścisłości, a… czytaj dalej »
Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji i zespołów naukowych zajmujących się badaniami klimatu oraz przytłaczających dowodów naukowych potwierdzających, że dominującym czynnikiem… czytaj dalej »
Po okresie wzmożonej aktywności negacjonistów klimatycznych podczas szczytu COP24 w Katowicach ich aktywność wyraźnie spadła. Nie wszyscy jednak złożyli broń.… czytaj dalej »
Tytuł felietonu „Klimatyczne fake newsy”, opublikowanego w Rzeczpospolitej 25.03.2019 przez Tomasza Teluka doskonale pasuje do zawartości artykułu. Ponieważ publicysta zaszczycił… czytaj dalej »
W 27/2019 numerze magazynu „Do Rzeczy” ukazał się tekst redaktora Łukasza Warzechy pod tytułem „Klimatyczny szwindel”. Ponieważ znalazło się w… czytaj dalej »
Jedną z aktywności redakcji Nauki o klimacie jest prostowanie błędów, znajdujących się w artykułach publikowanych w czasopismach lub portalach o… czytaj dalej »
Zgodnie z żartobliwym prawem Brandoliniego, energia potrzebna do obalenia bzdury jest o rząd wielkości większa niż potrzebna do jej wyprodukowania.… czytaj dalej »
W 2009 roku Komitet Nauk Geologicznych PAN opublikował dokument negujący zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu, a nawet sam wpływ działalności ludzi… czytaj dalej »
Tekst jest kontynuacją artykułu Komentarz do „Stanowiska Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w debacie klimatycznej” z grudnia 2019 roku… czytaj dalej »
Jeśli śledzicie internetowe dyskusje na temat zmiany klimatu, na pewno widzieliście TEN „wykres”. Pojawia się w nieco różnych formach –… czytaj dalej »
Ze względu na epidemię koronawirusa i wstrzymanie zajęć w szkołach, nauczyciele i uczniowie aktywnie poszukują materiałów, które można wykorzystać w… czytaj dalej »
Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny… czytaj dalej »
Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i… czytaj dalej »
Jak zauważył kiedyś amerykański pisarz i polityk Upton Sinclair:
Trudno jest wytłumaczyć coś komuś, czyja praca zależy od niezrozumienia tego… czytaj dalej »
W „Uranii”, czasopiśmie popularyzującym wiedzę astronomiczną, pojawił się artykuł prof. Pawła Rudawego "Kto tu rządzi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy… czytaj dalej »