klimat XX wieku

Mit: Historyczne pomiary temperatur są niewiarygodne

„Proszę sobie wyobrazić, że w ciągu ostatnich 30, a przede wszystkim w ciągu ostatnich 20 lat większość stacji pomiarowych została… czytaj dalej »

Mit: Klimat się nie ociepla, bo czapa lodowa Kilimandżaro znika z innych powodów

„Al Gore twierdzi, że czapa lodowa na szczycie afrykańskiej góry Kilimandżaro kurczy się z powodu globalnego ocieplenia. Jednak według magazynu… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się, bo wychodzimy z małej epoki lodowej

Wychodzimy z małej epoki lodowej. „Od końca małej epoki lodowcowej w osiemnastym wieku (kiedy to Tamiza zamarzała na całą zimę;… czytaj dalej »

Mit: To nie CO2, bo w połowie XX w. mimo zanieczyszczeń nastąpiło ochłodzenie

„Powojenne uprzemysłowienie spowodowało szybki wzrost globalnych emisji, ale w 1945 roku, gdy się zaczęło, Ziemia weszła w fazę ochładzania. W… czytaj dalej »

Mit: W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie

W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie „Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu… czytaj dalej »

Koniec Holocenu

Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »

Polskie zimy w XX i XXI wieku (cz. 1)

Globalny klimat to pojęcie nieco abstrakcyjne. Większość z nas dużo bardziej interesuje klimat najbliższej okolicy – to, czy „u nas”… czytaj dalej »

Polskie zimy w XX i XXI wieku (cz. 2)

Kontynuujemy opowieść o polskich zimach autorstwa Piotra Djakowa z bloga Pogoda i klimat. W drugiej części artykułu przeczytacie o tzw.… czytaj dalej »

Ziemia się nagrzewa. I wiemy dlaczego.

Istnieje wiele jednoznacznych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje i jest powodowane kumulowaniem się w atmosferze emitowanych przez nas… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.