klimat w Polsce

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na… czytaj dalej »

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów

Rekordowo ciepły grudzień spowodował, że średnia roczna anomalia temperatury na obszarze Polski również okazała się być rekordowo wysoka w okresie… czytaj dalej »

Więcej łagodnej pogody w Europie - co to właściwie znaczy?

Pisząc i mówiąc o zmianie klimatu często koncentrujemy się na temacie zjawisk ekstremalnych – rekordowo wysokich temperatur, uciążliwych susz, niszczycielskich… czytaj dalej »

Polskie zimy w XX i XXI wieku (cz. 1)

Globalny klimat to pojęcie nieco abstrakcyjne. Większość z nas dużo bardziej interesuje klimat najbliższej okolicy – to, czy „u nas”… czytaj dalej »

Polskie zimy w XX i XXI wieku (cz. 2)

Kontynuujemy opowieść o polskich zimach autorstwa Piotra Djakowa z bloga Pogoda i klimat. W drugiej części artykułu przeczytacie o tzw.… czytaj dalej »

Ocieplenie klimatu: Budapeszt w Warszawie a Warszawa w Petersburgu

Rysunek 1: Zima 1978/79 w Warszawie. Zdjęcie Grażyny Rutkowskiej ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Podręcznikowa zima w Polsce charakteryzuje się… czytaj dalej »

Rekordowy kwiecień 2018: 410, 400, 3, 1

Kwietniowy rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze chyba nikogo nie zaskoczył. Ale czy wiesz, jakie inne "osiągnięcia" ma na koncie… czytaj dalej »

Urlop z sinicami

Bałtyk, który na ogół odstrasza amatorów kąpieli zimną wodą, w tym roku jest rekordowo ciepły. Niestety nie jest to wcale… czytaj dalej »

Europejskie Akademie Nauk: coraz więcej ekstremalnych zjawisk w Europie

W roku 2013 napisaliśmy o Raporcie o zjawiskach ekstremalnych nad Europą, przygotowanym przez Ciało Doradcze Europejskich Akademii Nauk (The European… czytaj dalej »

Drzewka pomarańczowe? Raczej susze i grad.

Fale ponad 40-stopniowych upałów, ulewy powodujące podtopienia miast oraz grad wielkości piłek pingpongowych mogą stać się typowymi letnimi zjawiskami w… czytaj dalej »

Konsekwencje zmiany klimatu dla Polski wg Ministerstwa Środowiska

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad dokumentem „Polityka ekologiczna państwa 2030” (PEP). Przyjrzeliśmy się temu dokumentowi (w wersji z 4… czytaj dalej »

Coraz więcej upałów w Polsce

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w ostatnich dekadach klimat w Polsce wyraźnie się ocieplił. To, co widzimy już na własne… czytaj dalej »

2018. Kolejny rok rekordów.

Rok 2018 zapisał się całą serią rekordów klimatycznych. Zmiana klimatu postępuje tak szybko, że traktujemy je jak coś normalnego. Fala… czytaj dalej »

Polskie lato 2019 - dziś rekordowo gorące, w przyszłości typowe lub wręcz chłodne?

Wyjątkowo ciepłe dni października w wielu miejscach przypominały lato, jednak mimo wysokich temperatur na termometrach ta pora roku jest już… czytaj dalej »

Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów. Ponownie.

Minął kolejny rok, pora więc i spojrzeć na 2019 pod kątem klimatologicznym - a był to rok równie ciekawy, co… czytaj dalej »

Coraz częstsze susze w Polsce – konsekwencja zmiany klimatu i działań anty-adaptacyjnych

Polacy przyzwyczaili się do myślenia, że problemy z brakiem wody to coś, co dotyczy Sahelu, Bliskiego Wschodu, Indii czy Australii,… czytaj dalej »

PAN o klimacie, suszy, powodziach i gospodarce wodnej

Interdyscyplinarny Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, działający od kwietnia 2020 r., opublikował właśnie swój pierwszy komunikat, dotyczący… czytaj dalej »

Zmiana klimatu a zdrowie Polaków - raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Zmiana klimatu ma istotny wpływ na zdrowie ludzi. Problem ten analizowany jest w środowisku naukowym od dekad, a badania opisywane… czytaj dalej »

Zmiana klimatu w Polsce na mapkach

Kiedy myślimy o zmianie klimatu, często wydaje nam się, że to problem dotyczący odległych krain – Arktyki, w której topnieje… czytaj dalej »

Najzimniejszy kwiecień w Polsce w XXI wieku

Czy tegoroczny kwiecień był naprawdę wyjątkowo zimny? Czy zimny miesiąc w ogóle świadczy o tym, że globalne ocieplenie się skończyło?… czytaj dalej »

Zmiany średniej temperatury rocznej na mapie Polski

Pod artykułem Zmiana klimatu w Polsce na mapkach pojawiło się sporo komentarzy dotyczących zestawiania ze sobą średniej 30-letniej (dla okresu… czytaj dalej »

Czarne chmury - burze, ulewy i trąby powietrzne w Polsce

Burze, trąby powietrzne i ulewy są ostatnio częstymi bohaterkami medialnych doniesień z Polski. Wraz z nimi powtarza się pytanie −… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.