historia klimatu

Mit: To ocieplenie powoduje wzrost koncentracji CO2 a nie na odwrót

„Trudno (…) wiązać obecne ochłodzenie ze wzrastającą emisją CO2. Trudno było zawsze, również i wtedy gdy przez kilkadziesiąt lat, wraz… czytaj dalej »

Mit: W Średniowieczu było cieplej niż dziś

W średniowieczu było cieplej. Średniowieczne Optimum Klimatyczne było cieplejsze niż czasy obecne. To oznacza, że obecne ocieplenie nie jest wyjątkowe… czytaj dalej »

Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić

"Dawno temu stężenie CO2 było znacznie wyższe niż obecnie, więc obecny wzrost nie będzie problemem". „Powalający dowód na to, że… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [1]

To jest tekst na temat stanowiska KNG PAN z roku 2009. Jeśli interesuje Cię komentarz do stanowiska z roku 2019,… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [2]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Zlodowacenie w Ordowiku wyklucza udział CO2 w ociepleniu

W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś. „Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Kiedy ostatnio w Arktyce było tak ciepło jak obecnie?

Arktyka się ociepla i nie są to żadne ‘naturalne wahania klimatu’. Jak pokazują ostatnie badania (Miller i in., 2013), letnie… czytaj dalej »

Instytut Sobieskiego o zmianie klimatu

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego, szeroko propaguje stanowisko, mówiące, że nie mamy żadnego wpływu na klimat, a… czytaj dalej »

Newsweek: Klimatyczna huśtawka, czyli „takie ocieplenie to nic nadzwyczajnego”

Na portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. W popularnych artykułach często powtarzane są te same błędne argumenty,… czytaj dalej »

Zmiany klimatu kiedyś i dziś - w 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów?

W atmosferze bywało już kiedyś znacznie więcej CO2 niż obecnie. Znajdujący się w ziemskiej atmosferze dwutlenek węgla (CO2) to silny… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: dlaczego odrzucam realność globalnego ocieplenia

Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »

Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie… czytaj dalej »

Klimat: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Rok 2015 był najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce, Europie i na świecie. Globalne ocieplenie – wielki eksperyment na… czytaj dalej »

„Półkula północna się nie ociepla” czyli Roztrwoniony Kapitał Marksa

Każdy człowiek ma kapitał zaufania – u osób z tytułem profesorskim jest on szczególnie wysoki. Jednak nawet wtedy nie jest… czytaj dalej »

Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Precyzyjne obserwacje lodu morskiego w Arktyce zaczęto prowadzić dopiero za pomocą satelitów pod koniec lat 70. XX wieku. Już pod… czytaj dalej »

Klimat dawnych epok: od dinozaurów do lądolodu

Dziesiątki milionów lat temu klimat był wyraźnie cieplejszy od tego, w jakim rozkwitła nasza cywilizacja, wyższe też było stężenie dwutlenku… czytaj dalej »

Klimat dawnych epok: paleoceńsko-eoceńskie maksimum termiczne (PETM)

Klimat Ziemi zmieniał się już w przeszłości. Jednym z ciekawych wydarzeń, które może ułatwić nam wyobrażenie sobie, co dzieje się… czytaj dalej »

Klimat dawnych epok: wielkie wymierania

Wiedza o zmianach klimatu z przeszłości dostarcza nam cennych informacji na temat tego, jakie mogą być skutki dzisiejszego globalnego ocieplenia.… czytaj dalej »

Współczesne i przyszłe ocieplenie na tle historycznych zmian klimatu - skąd się bierze takie dane?

Przy okazji prac nad aktualizacją haseł związanych z klimatem na polskiej Wikipedii w ramach projektu Wikipedia dla klimatu pojawiła się… czytaj dalej »

Geologia i globalne ocieplenie: co nowego?

Jak wielokrotnie pisaliśmy, badania geologiczne i paleoklimatologiczne dostarczają szeregu różnorodnych dowodów, że obecnie obserwowane globalne ocieplenie jest procesem wyjątkowym w… czytaj dalej »

Zagwozdka temperatur holocenu

Po zakończeniu epoki lodowej, około 12 tysięcy lat temu, nastała nowa epoka geologiczna nazwana holocenem, charakteryzująca się znacznie cieplejszym klimatem.… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.