Grenlandia

Mit: Za czasów Eryka Rudego Grenlandia była zielona

Grenlandia była zielona. „W średniowieczu Grenlandia, dziś pokryta lodem, była zieloną wyspą, sławną ze swych sadów owocowych." (Rafał Ziemkiewicz). [tabs] czytaj dalej »

Mit: Lód na Grenlandii przyrasta

Grenlandia ma dodatni bilans masy, co pokazują dane Duńskiego Instytutu Meteorologii. [tabs]   czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii topnieje wolniej niż mówili naukowcy

Szacunki prędkości topienia pokrywy lodowej Grenlandii były zawyżone. „Szybka utrata masy przez lądolody Grenlandii i Antarktydy ma być dowodem na… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii jest nieczuły na ocieplenie klimatu

Lądolód Grenlandii przetrwał wiele okresów ocieplenia klimatu, przetrwa i obecną zmianę klimatu „W dotyczącym Grenlandii badaniu opublikowanym 6 lipca 2007… czytaj dalej »

Mit: Nawet stopienie całego lodu na Ziemi nie podniesie poziomu morza

Topnienie lodu nie podnosi poziomu wody. Janusz Korwin Mikke. Topnienie lodu pływającego nie powoduje istotnej zmiany poziomu wody. Natomiast zanik… czytaj dalej »

Metan pod lodem

Na pewno wielu z Was słyszało już o metanie, który w wyniku ocieplania się klimatu zaczyna uwalniać się z wieloletniej… czytaj dalej »

Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano?

Wybrzeże Antarktydy. Zdjęcie: Dprogers, Dreamstime.com Ostrożne prognozy W ostatnim raporcie IPCC z 2013 roku wzrost średniego poziomu morza w scenariuszu… czytaj dalej »

Zapytaj Fizyka: o topnieniu lądolodów

Zapytaj Fizyka to strona internetowa, za pośrednictwem której naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadają na pytania dotyczące fizyki. Internauci… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.