El Nino - La Nina

Mit: Globalne ocieplenie się skończyło

„Przez ponad 100 lat, od roku 1890 do 2000, trwała faza tzw. współczesnego optimum solarnego. Po niej weszliśmy w fazę… czytaj dalej »

Mit: Klimat się nie ociepla, bo czapa lodowa Kilimandżaro znika z innych powodów

„Al Gore twierdzi, że czapa lodowa na szczycie afrykańskiej góry Kilimandżaro kurczy się z powodu globalnego ocieplenia. Jednak według magazynu… czytaj dalej »

Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino

To El Niño. „W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »

La Nina i "zatrzymane ocieplenie"

El Niño i La Niña to słowa, które w ostatnich latach zrobiły dużą karierę, przebijając się nawet do mediów popularnych.… czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »

Silne El Nino dwa razy częstsze?

W ostatnich miesiącach bardzo silne zjawisko El Niño niemal nie schodzi z łam serwisów zajmujących się pogodą i klimatem. Tymczasem… czytaj dalej »

2017: Najgorętszy rok bez El Nino

Ostatni rok (2017) nie był najgorętszym w historii pomiarów. Nie należy jednak mówić, że ocieplenie skończyło się w 2016 roku...… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.