efekt cieplarniany

Mit: Ocieplenie jest skutkiem spadku zapylenia atmosfery

To aerozole. W artykule „Czy spadek zapylenia odsłania prawdziwe globalne ocieplenie?” (Kerr 2007) zwrócono uwagę na fakt, że od około… czytaj dalej »

Mit: Przeciwdziałanie zmianie klimatu to nic pilnego

„Jest wiele pilnych spraw wymagających uwagi Kongresu, i nie należy do mnie – jako gościa w Waszym kraju – mówić,… czytaj dalej »

Mit: Para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym, więc CO2 się nie liczy

Wzrost koncentracji dwutlenku węgla nie ma znaczenia dla klimatu, bo najważniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna."Bo jak inaczej reagować na… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się też na innych planetach, więc to wina Słońca

Naukowcy zaobserwowali globalne ocieplenie na Marsie. Może to też nasza robota? „Niektórzy ludzie myślą, że nasza planeta ma gorączkę. Jednak… czytaj dalej »

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki… czytaj dalej »

Mit: Na początku XX w też się ocieplało, podczas gdy stężenia CO2 były niskie

Przed 1940 też się ocieplało, podczas gdy koncentracje CO2 były niskie. „Większość wzrostu temperatury zaobserwowanego w XX w miała miejsce… czytaj dalej »

Mit: Satelity nie pokazują ocieplania powierzchni Ziemi

Satelity nie pokazują ocieplenia troposfery. „Pomiary satelitarne wykazują brak istotnego globalnego ocieplenia od roku 1979, czyli w okresie, w którym… czytaj dalej »

Mit: To naturalny cykl wzrostu i spadku temperatur

To naturalny cykl. „Globalne ocieplenie (to znaczy wzrost temperatury od 1977 roku) już się skończyło. Niewielki wzrost koncentracji w atmosferze… czytaj dalej »

Mit: Efekt cieplarniany nie istnieje

„Ciągle dyskutuje się na temat związku miedzy gazami cieplarnianymi a temperaturą w dolnej części atmosfery. Jednakże w gronie klimatologów zapomniano,… czytaj dalej »

Mit: Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki

Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki. „Atmosferyczny efekt cieplarniany, pomysł, który wielu autorów wywodzi z historycznych prac… czytaj dalej »

Mit: Nauka nie jest pewna w kwestii zmian klimatu

Stanowisko nauki wcale nie jest jednoznaczne „Wielu ludzi myśli, że nauka o klimacie powiedziała już ostatnie słowo. Wcale nie. Kwestią… czytaj dalej »

Mit: Chmury zapewniają ujemne sprzężenie zwrotne

Chmury zapewniają ujemne sprzężenie zwrotne. „Modele klimatu używane przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) pokazują, że z obecnością chmur… czytaj dalej »

Mit: Wzrost średnich temperatur na świecie wynika z przyczyn naturalnych

Ociepla się z przyczyn naturalnych „Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem… czytaj dalej »

Mit: Człowiek odpowiada jedynie za 0,6% efektu cieplarnianego

„Ocenia się, że para wodna jest odpowiedzialna za 36-72% efektu cieplarnianego Ziemi, zaś dwutlenek węgla za 9-26% tego efektu (prosimy… czytaj dalej »

Mit: To nie CO2, bo w połowie XX w. mimo zanieczyszczeń nastąpiło ochłodzenie

„Powojenne uprzemysłowienie spowodowało szybki wzrost globalnych emisji, ale w 1945 roku, gdy się zaczęło, Ziemia weszła w fazę ochładzania. W… czytaj dalej »

Mit: Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe

Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe „Przyczyną globalnego ocieplenia jest ciepło wytwarzane przez przemysł od XIX wieku, związane z produkcją energii… czytaj dalej »

Mit: Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940

Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940 „Największe tempo ocieplania się klimatu w okresie dłuższym… czytaj dalej »

Mit: Nadmiar dwutlenku węgla nie powoduje ocieplania klimatu

„Rosnąca koncentracja dwutlenku węgla ma małe znaczenie, lub wręcz nie ma go wcale.” „W porównaniu z parą wodną, pozostałe gazy… czytaj dalej »

Mit: Przykład Wenus wskazuje, że nie musimy się martwić o przyszłość

Wyznawcy efektu cieplarnianego i walczący z emisją CO2 z lubością powołują się na przykład Wenus, gdzie efekt cieplarniany jest szczególnie… czytaj dalej »

Mit: Wilgotność powietrza spada, więc para wodna nie może wpływać na ocieplenie

„Zwrotne sprzężenie pary wodnej (WVF — water vapor feedback). To sprzężenie zwrotne jest podstawą hipotezy twierdzącej, że nie czynniki naturalne,… czytaj dalej »

Mit: Dodatnie sprzężenie zwrotne musiałoby wywołać efekt rozbuchanej szklarni

Skoro efekt cieplarniany jest wzmacniany przez dodatnie sprzężenia zwrotne, Ziemia powinna już osiągnąć stan rozbuchanej szklarni. A tak się nie… czytaj dalej »

Mit: W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie

W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie „Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu… czytaj dalej »

Mit: Ludzie są zbyt mało znaczący, by wpłynąć na klimat w skali planety

Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem pychy. Naszym klimatem rządzi Słońce… czytaj dalej »

Mit: Temperatura rośnie 'tylko logarytmicznie' z koncentracją CO2

Liniowy wzrost stężenia CO2 powoduje zaledwie logarytmiczny wzrost temperatury, a więc kolejne porcje naszych emisji będą powodować coraz mniejszy wzrost… czytaj dalej »

Mit: CO2 chłodzi atmosferę

Według nowych danych zebranych przez Centrum Badawcze Langley NASA praktycznie wszystko, co przekazały środowiska naukowe głównego nurtu i media na… czytaj dalej »

Mit: To freony

To freony „Dane obserwacyjne pokazują, że freony oddziałujące z promieniowaniem kosmicznym spowodowały zarówno antarktyczną dziurę ozonową, jak i globalne ocieplenie… czytaj dalej »

Koniec Holocenu

Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Nowy nienowy gaz cieplarniany

Perfluorotributylamina (PFTBA) to medialny bohater ostatnich dni. Sławę zawdzięcza wynikom badań naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy wykazali, że ten… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany - jak to działa

Gdyby nie efekt cieplarniany, średnia temperatura powierzchni Ziemi wynosiłaby minus kilkanaście stopni Celsjusza. Wzrost ilości gazów cieplarnianych w atmosferze prowadzi… czytaj dalej »

Pilaster i zmolestowany model klimatu

Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »

Chcecie dowodów, że CO2 ma wpływ na efekt cieplarniany? Proszę bardzo!

W „Nauce o klimacie” wielokrotnie pisaliśmy już o dowodach na związek globalnego ocieplenia z emitowanym przez ludzkość dwutlenkiem węgla. Wspominaliśmy… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie w 2016

Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań, wykorzystamy zatem tę okazję do krótkiego omówienia kontekstu związanego z najcieplejszym rokiem w historii… czytaj dalej »

Ziemia się nagrzewa. I wiemy dlaczego.

Istnieje wiele jednoznacznych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje i jest powodowane kumulowaniem się w atmosferze emitowanych przez nas… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany na Ziemi, Wenus i Marsie

W naszych artykułach czy wykładach wyjaśniamy zwykle działanie efektu cieplarnianego w bardzo prosty sposób – w terminach najbardziej podstawowych praw… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (1): Termiczna struktura atmosfery

W artykule Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych wyjaśniliśmy podstawy bilansu energetycznego planety, a w artykule Efekt cieplarniany – jak to… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (2): Gazy cieplarniane i ich cechy

Kontynuujemy bazujący na książce „Nauka o klimacie” cykl artykułów opowiadających o efekcie cieplarnianym nieco bardziej szczegółowo: Termiczna struktura atmosferyGazy cieplarniane… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (3): Gazy cieplarniane a widmo promieniowania Ziemi

Kontynuujemy bazujący na książce „Nauka o klimacie” cykl artykułów opowiadających o efekcie cieplarnianym nieco bardziej szczegółowo. Termiczna struktura atmosfery Gazy… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (4): Gazy cieplarniane a transport energii

Kontynuujemy bazujący na książce „Nauka o klimacie” cykl artykułów opowiadających o efekcie cieplarnianym nieco bardziej szczegółowo. Termiczna struktura atmosfery Gazy… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (5): Wpływ chmur

Artykuł jest piątą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”: Termiczna struktura… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (6): Aerozole

Artykuł jest szóstą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”: Termiczna struktura… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (7): Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”: Termiczna struktura… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.