efekt aerozolowy

Mit: Ocieplenie jest skutkiem spadku zapylenia atmosfery

To aerozole. W artykule „Czy spadek zapylenia odsłania prawdziwe globalne ocieplenie?” (Kerr 2007) zwrócono uwagę na fakt, że od około… czytaj dalej »

Mit: W latach 70. XX wieku naukowcy przewidywali epokę lodowcową

„Media rozpowszechniały ostrzeżenia przed nadchodzącą epoką ochłodzenia od lat 50. XX wieku i alarmy te zrobiły się głośniejsze w latach… czytaj dalej »

Mit: Wzrost średnich temperatur na świecie wynika z przyczyn naturalnych

Ociepla się z przyczyn naturalnych „Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem… czytaj dalej »

Mit: To nie CO2, bo w połowie XX w. mimo zanieczyszczeń nastąpiło ochłodzenie

„Powojenne uprzemysłowienie spowodowało szybki wzrost globalnych emisji, ale w 1945 roku, gdy się zaczęło, Ziemia weszła w fazę ochładzania. W… czytaj dalej »

Mit: To spadek aktywności wulkanicznej powoduje ocieplenie

To spadek aktywności wulkanicznej powoduje ocieplenie. „Nie ma wątpliwości, że Ziemia się ociepla; po prostu wychodzi z ‘Małej Epoki Lodowej’.… czytaj dalej »

Mit: CO2 poświęca się za dużo uwagi w porównaniu z innymi czynnikami

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankowicza, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego wzrostu temperatur

Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę.… czytaj dalej »

Wulkany odpowiedzialne za... wyjątkowo chłodne lata

Najnowsza analiza rdzeni lodowych oraz słojów drzew wskazuje, że w ostatnich 2,5 tysiącach lat najchłodniejsze sezony letnie były następstwem dużych… czytaj dalej »

Wędrówki pustynnego pyłu

Co roku setki milionów ton pustynnego pyłu są wywiewane z Sahary przez wiatr. Dziś zajmiemy się tym, dokąd wędrują, jakie… czytaj dalej »

To się nazywa lidar!

Często piszemy w Nauce o klimacie o badaniach prowadzonych w głębi oceanów, za kołem podbiegunowym albo za pomocą satelitów. Tymczasem… czytaj dalej »

Jak wpłynęłaby na klimat duża erupcja wulkaniczna?

Po serii zapowiadających to zdarzenie trzęsień ziemi, jesienią 2017 rozpoczęła się erupcja wysokiego na ponad 3km wulkanu Mount Agung położonego… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (4): Gazy cieplarniane a transport energii

Kontynuujemy bazujący na książce „Nauka o klimacie” cykl artykułów opowiadających o efekcie cieplarnianym nieco bardziej szczegółowo. Termiczna struktura atmosfery Gazy… czytaj dalej »

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych (6): Aerozole

Artykuł jest szóstą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”: Termiczna struktura… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.