„Media rozpowszechniały ostrzeżenia przed nadchodzącą epoką ochłodzenia od lat 50. XX wieku i alarmy te zrobiły się głośniejsze w latach… czytaj dalej »
„Powojenne uprzemysłowienie spowodowało szybki wzrost globalnych emisji, ale w 1945 roku, gdy się zaczęło, Ziemia weszła w fazę ochładzania. W… czytaj dalej »
To spadek aktywności wulkanicznej powoduje ocieplenie. „Nie ma wątpliwości, że Ziemia się ociepla; po prostu wychodzi z ‘Małej Epoki Lodowej’.… czytaj dalej »
„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankowicza, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »
Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę.… czytaj dalej »
Najnowsza analiza rdzeni lodowych oraz słojów drzew
wskazuje, że w ostatnich 2,5 tysiącach lat najchłodniejsze sezony letnie
były następstwem dużych… czytaj dalej »
Po serii zapowiadających to zdarzenie trzęsień ziemi, jesienią 2017 rozpoczęła się erupcja wysokiego na ponad 3km wulkanu Mount Agung położonego… czytaj dalej »
Kontynuujemy bazujący na książce „Nauka o klimacie” cykl artykułów opowiadających o efekcie cieplarnianym nieco bardziej szczegółowo.
Termiczna struktura atmosfery Gazy… czytaj dalej »
Artykuł jest szóstą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
Termiczna struktura… czytaj dalej »