dwutlenek węgla

Mit: To ocieplenie powoduje wzrost koncentracji CO2 a nie na odwrót

„Trudno (…) wiązać obecne ochłodzenie ze wzrastającą emisją CO2. Trudno było zawsze, również i wtedy gdy przez kilkadziesiąt lat, wraz… czytaj dalej »

Mit: Czeka nas nowa epoka lodowcowa

„Któregoś dnia obudzisz się pogrzebany pod dziewięcioma piętrami śniegu. To jest częścią niezawodnego, przewidywalnego, naturalnego cyklu który powraca jak w… czytaj dalej »

Mit: Klimat się nie ociepla, bo czapa lodowa Kilimandżaro znika z innych powodów

„Al Gore twierdzi, że czapa lodowa na szczycie afrykańskiej góry Kilimandżaro kurczy się z powodu globalnego ocieplenia. Jednak według magazynu… czytaj dalej »

Mit: Między temperaturą a koncentracjami CO2 nie ma korelacji

Globalne ocieplenie w XX wieku zaczęło się nie wcześniej niż w 1910 roku. Do tego czasu emisje CO2 już wzrosły… czytaj dalej »

Mit: Przeciwdziałanie zmianie klimatu to nic pilnego

„Jest wiele pilnych spraw wymagających uwagi Kongresu, i nie należy do mnie – jako gościa w Waszym kraju – mówić,… czytaj dalej »

Mit: To naturalny, 1500-letni cykl zmian klimatu

To cykl 1500-letni. „W każdym z nich [zbiorów danych o historycznym klimacie] widoczny jest ten (z grubsza 1500-letni) cykl. Po… czytaj dalej »

Mit: Dwutlenek węgla nie jest zanieczyszczeniem

CO2 nie jest zanieczyszczeniem. "Już dzieci w podstawówce się uczą, że CO2 jest gazem życiodajnym. Zawdzięczamy mu wzrost zielonej roślinności,… czytaj dalej »

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki… czytaj dalej »

Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić

"Dawno temu stężenie CO2 było znacznie wyższe niż obecnie, więc obecny wzrost nie będzie problemem". „Powalający dowód na to, że… czytaj dalej »

Mit: Na początku XX w też się ocieplało, podczas gdy stężenia CO2 były niskie

Przed 1940 też się ocieplało, podczas gdy koncentracje CO2 były niskie. „Większość wzrostu temperatury zaobserwowanego w XX w miała miejsce… czytaj dalej »

Mit: Im więcej CO2, tym lepiej dla roślin

"Co potrzebuje roślina do wzrostu? CO2 i ciepła. Trzeba być idiotą, żeby walczyć o zielone rośliny i żeby nie było… czytaj dalej »

Mit: To naturalny cykl wzrostu i spadku temperatur

To naturalny cykl. „Globalne ocieplenie (to znaczy wzrost temperatury od 1977 roku) już się skończyło. Niewielki wzrost koncentracji w atmosferze… czytaj dalej »

Mit: Efekt cieplarniany nie istnieje

„Ciągle dyskutuje się na temat związku miedzy gazami cieplarnianymi a temperaturą w dolnej części atmosfery. Jednakże w gronie klimatologów zapomniano,… czytaj dalej »

Mit: CO2 to tylko nic nie znaczący gaz śladowy

CO2 jest nic nieznaczącym gazem śladowym. „Działalność człowieka, poprzez emisję dwutlenku węgla, miała na to (ocieplenie – przyp. aut.) znikomy… czytaj dalej »

Mit: Dwutlenku węgla w atmosferze wcale nie przybywa

Badania stężenia dwutlenku węgla wykonuje w Polsce tylko sześć stacji badawczych, z tego tylko jedna robi sprawozdania roczne ze swoich… czytaj dalej »

Mit: Człowiek odpowiada jedynie za 0,6% efektu cieplarnianego

„Ocenia się, że para wodna jest odpowiedzialna za 36-72% efektu cieplarnianego Ziemi, zaś dwutlenek węgla za 9-26% tego efektu (prosimy… czytaj dalej »

Mit: CO2 ma krótki czas życia w atmosferze

„Przytłaczająca większość recenzowanych prac donosi, że CO2 krótko pozostaje w atmosferze.” (Lawrence Solomon)Przeciętna cząsteczka dwutlenku węgla pozostaje w atmosferze przez… czytaj dalej »

Mit: Oddychanie powoduje wielkie emisje CO2

Hmmm, tak, tak, za zwiększoną produkcję CO2 odpowiada człowiek. Tyle, że nie mam na myśli CO2, które jest wynikiem działalności… czytaj dalej »

Mit: To metan jest główną przyczyną ocieplenia

„(…) krowy emitują metan (CH4), gaz cieplarniany groźniejszy od CO2, i to w sporych ilościach. Metan u przeżuwaczy takich jak… czytaj dalej »

Mit: Nie można mierzyć koncentracji CO2 na Mauna Loa - przecież to wulkan

Pomiary CO2 są nierzetelne „Krzywa Keelinga, której często używa się dla pokazania wzrostu emisji CO2 oparta jest na danych ze… czytaj dalej »

Mit: Nie ma związku między naszymi emisjami a wzrostem ilości CO2 w atmosferze

Nie ma związku pomiędzy naszymi emisjami CO2 a wzrostem ilości CO2 w atmosferze „Można łatwo pokazać, że nie ma korelacji… czytaj dalej »

Mit: Nadmiar dwutlenku węgla nie powoduje ocieplania klimatu

„Rosnąca koncentracja dwutlenku węgla ma małe znaczenie, lub wręcz nie ma go wcale.” „W porównaniu z parą wodną, pozostałe gazy… czytaj dalej »

Mit: Przykład Wenus wskazuje, że nie musimy się martwić o przyszłość

Wyznawcy efektu cieplarnianego i walczący z emisją CO2 z lubością powołują się na przykład Wenus, gdzie efekt cieplarniany jest szczególnie… czytaj dalej »

Mit: To ocean emituje dwutlenek węgla

CO2 pochodzi z oceanu., „(...) nie przekazuje się opinii międzynarodowej faktu, że najwięcej CO2 emitują oceany! A dwutlenek węgla produkowany… czytaj dalej »

Mit: CO2 poświęca się za dużo uwagi w porównaniu z innymi czynnikami

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankowicza, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Mit: Ludzie są zbyt mało znaczący, by wpłynąć na klimat w skali planety

Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem pychy. Naszym klimatem rządzi Słońce… czytaj dalej »

Mit: Temperatura rośnie 'tylko logarytmicznie' z koncentracją CO2

Liniowy wzrost stężenia CO2 powoduje zaledwie logarytmiczny wzrost temperatury, a więc kolejne porcje naszych emisji będą powodować coraz mniejszy wzrost… czytaj dalej »

Mit: CO2 chłodzi atmosferę

Według nowych danych zebranych przez Centrum Badawcze Langley NASA praktycznie wszystko, co przekazały środowiska naukowe głównego nurtu i media na… czytaj dalej »

Mit: Zlodowacenie w Ordowiku wyklucza udział CO2 w ociepleniu

W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś. „Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »

Mit: W epoce Rewolucji Przemysłowej emisje zanieczyszczeń były dużo wyższe

W czasach Rewolucji Przemysłowej nie było globalnego ocieplenia. „Dlaczego nie mieliśmy globalnego ocieplenia w epoce Rewolucji Przemysłowej? W owym czasie… czytaj dalej »

Mit: By zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew

wystarczy sadzić wszędzie drzewa, na każdym nieurodzajnym kawałku ziemi drzewa. rośliny kochają dwutlenek węgla. klimat ciepły nasili wzrost roślin. drzewa… czytaj dalej »

Internetowy atlas emisji

W listopadzie 2013, wraz z publikacją kolejnej edycji Global Carbon Budget (globalnego bilansu węglowego), udostępniono dla publiczności internetowy atlas emisji… czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 1

Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »

Dwutlenek węgla: spektakularna historia wzrostu

Stężenie dwutlenku węgla, najważniejszego sprawcy globalnej zmiany klimatu, rośnie w coraz szybszym tempie, dowodzą wydane we wrześniu 2014 roku raporty:… czytaj dalej »

Homo sapiens w świecie wysokich stężeń CO2

Czy zdarzyło ci się znaleźć na wykładzie lub spotkaniu w sali konferencyjnej, na którym byłeś zmęczony, oczy się zamykały i… czytaj dalej »

Granice wydobycia paliw kopalnych

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze w 2009 roku miała być przełomem negocjacyjnym na polu ochrony klimatu. Rozbieżności pomiędzy krajami okazały… czytaj dalej »

Zmiany klimatu kiedyś i dziś - w 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów?

W atmosferze bywało już kiedyś znacznie więcej CO2 niż obecnie. Znajdujący się w ziemskiej atmosferze dwutlenek węgla (CO2) to silny… czytaj dalej »

Rekordowy rok, rekordowe lata

W marcu po raz pierwszy w historii pomiarów średnie globalne stężenie CO2 przekroczyło próg 400 ppm (cząsteczek na milion cząsteczek… czytaj dalej »

Łukasz Bąk: emisjami CO2 straszą nas nieuki

W prasie pojawił się kolejny artykuł, którego autor ma szanse na mocne miejsce w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku. Łukasz… czytaj dalej »

„Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2”. Że co..?

Dziś bierzemy pod lupę artykuł Leszka Sosnowskiego, opublikowany na portalu wPolityce.pl „Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2. W Paryżu… czytaj dalej »

Ocieplenie o 1,5C możemy zapewnić sobie już w niecałe 5 lat

W ostatnim raporcie podsumowującym IPCC, opublikowanym na początku 2014 roku, przedstawiono oszacowania, jak wiele CO2 możemy jeszcze wyemitować, żeby z… czytaj dalej »

A jeśli spalimy wszystko, co się da?

Na zeszłorocznym szczycie klimatycznym w Paryżu narody świata uzgodniły cel ograniczenia ocieplenia do progu 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej… czytaj dalej »

Globalne ostrzeżenie

Mija właśnie 30 lat od czasu posiedzenia zwołanej przez senatora John H. Chafee (R-RI) Senackiej Komisji ds. Środowiska i Robót… czytaj dalej »

Wrażliwość ekosystemów na wahania klimatu

Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »

Carbon Budget 2016: wykresy po polsku

W połowie listopada 2016 roku został opublikowany najnowszy raport Global Carbon Project, podsumowujący bieżące emisje dwutlenku węgla związane z działalnością… czytaj dalej »

Groźne sprzężenie zwrotne: ocieplenie zubaża gleby, ich węgiel trafia do atmosfery

Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »

Zmiany stężeń CO2, CH4 i N2O w ostatnich 800 000 lat: antropocen na sterydach

Chociaż w minionym roku średnia koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu przekroczyła 400ppm a w kwietniu 2017 koncentracje tego gazu mierzone na Mauna Loa… czytaj dalej »

Torfowiska: ważny gracz światowego cyklu węglowego

Torfowiska mają pewną właściwość wyróżniającą je spośród innych siedlisk roślinnych – potrafią na tysiące lat wycofać ogromne ilości węgla z… czytaj dalej »

Rekordowy kwiecień 2018: 410, 400, 3, 1

Kwietniowy rekord koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze chyba nikogo nie zaskoczył. Ale czy wiesz, jakie inne "osiągnięcia" ma na koncie… czytaj dalej »

Oceany będą pochłaniały coraz mniej dwutlenku węgla

Oceany zaabsorbowały do tej pory 25-30% wpuszczonego przez nas do atmosfery CO2. Ceną za to są zmiany zachodzące w ich… czytaj dalej »

Jaki jest Twój ślad węglowy? I czy warto go redukować?

Na statystycznego Polaka przypada rocznie około 400 kg wyrzucanych do kosza odpadów - około kilograma dziennie. Zauważamy to, bo pojemniki… czytaj dalej »

Co zmienia klimat? Dwutlenek węgla.

Koncentracja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla czy metan, wzrosła w ostatnim stuleciu w atmosferze do poziomu najwyższego od setek… czytaj dalej »

Emisje CO2 dalej rosną - budżet węglowy 2018

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach wyniki swojej najnowszej analizy (Le Quéré i in., 2018) przedstawił międzynarodowy zespół Global Carbon Project,… czytaj dalej »

Ziemia się nagrzewa. I wiemy dlaczego.

Istnieje wiele jednoznacznych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje i jest powodowane kumulowaniem się w atmosferze emitowanych przez nas… czytaj dalej »

Wolny cykl węglowy i termostat węglowy

W długim horyzoncie czasowym, liczonym w setkach tysięcy i milionach lat fundamentalne znaczenie dla klimatu i utrzymania sprzyjających życiu warunków… czytaj dalej »

Najwięksi emitenci CO2 - przegląd

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku… czytaj dalej »

Coraz więcej gazów cieplarnianych w atmosferze

Opublikowany w zeszłym tygodniu biuletyn Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization, WMO) pokazuje, że globalne stężenia gazów cieplarnianych, grających główną… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.