czułość klimatu

Mit: Klimat zmieniał się już wcześniej - dziś jest tak samo

"Klimat zmieniał się zawsze, a te zmiany, które obserwujemy dziś, w porównaniu z tym, co się działo np. 10 tys.… czytaj dalej »

Mit: Czułość klimatu na zmiany stężenia dwutlenku węgla jest bardzo mała

Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii jest nieczuły na ocieplenie klimatu

Lądolód Grenlandii przetrwał wiele okresów ocieplenia klimatu, przetrwa i obecną zmianę klimatu „W dotyczącym Grenlandii badaniu opublikowanym 6 lipca 2007… czytaj dalej »

Mit: Dodatnie sprzężenie zwrotne musiałoby wywołać efekt rozbuchanej szklarni

Skoro efekt cieplarniany jest wzmacniany przez dodatnie sprzężenia zwrotne, Ziemia powinna już osiągnąć stan rozbuchanej szklarni. A tak się nie… czytaj dalej »

Mit: Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne

Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne „23 czerwca 1988 James Hansen, naukowiec NASA, oświadczył w Izbie Reprezentantów, że… czytaj dalej »

Chmury, klimat i przyśpieszony wzrost temperatur

Chmury należą do najczęściej podziwianych zjawisk meteorologicznych, a meteorolog wielu z nas kojarzy się z kimś, kto jak Olgierd z… czytaj dalej »

Najnowszy raport NIPCC (2013) cz. 1

Instytut Globalizacji Tomasza Teluka, przy okazji współorganizowanego "Anty-szczytu klimatycznego", opublikował polskie tłumaczenie streszczenia raportu "Pozarządowego Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu"… czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4°C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia… czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF (Global Warming Policy Foundation – Fundacja Polityki Globalnego Ocieplenia) opublikowała raport, sygnowany przez Nicholasa Lewisa… czytaj dalej »

Równowagowa czułość klimatu - chyba jednak 3 stopnie

Liczba dowodów na to, że klimat się zmienia, przyczyną zmiany jest nasza działalność, a konsekwencje kontynuowania obecnego kursu będą bardzo… czytaj dalej »

O co chodzi z „Progiem wzrostu temperatury o 2C”

Z pewnością każdy, kto interesuje się nieco zagadnieniem zmiany klimatu, spotkał się z twierdzeniami typu „nie możemy pozwolić, by średnia… czytaj dalej »

Szczyt klimatyczny: nawet jak wszyscy dotrzymają zobowiązań to i tak jesteśmy "usmażeni"

W scenariuszu biznes-jak-zwykle, w którym ludzkość nie podejmie żadnych nowych działań ukierunkowanych na ograniczenie emisji, możemy spodziewać się wzrostu temperatury… czytaj dalej »

Wirtualny klimat

„Cała teoria globalnego ocieplenia opiera się na modelach matematycznych”, „Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”… te i podobne zdania dyskredytujące… czytaj dalej »

Przesunięte chmury

Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »

„Zimne Słońce” - imponująca kolekcja mitów klimatycznych

Książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”, wydana w Niemczech w r. 2012 i przetłumaczona na polski dwa lata… czytaj dalej »

Lepsza zgodność modelu z obserwacjami - wyższa czułość klimatu

Osoby negujące zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu wysunęły wiele argumentów, dlaczego mielibyśmy się nią zanadto nie przejmować – dobrze ponad setkę.… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.