biosfera

Mit: Zwierzęta i rośliny przystosują się do zmiany klimatu

Zmiana o 2°C będzie się mieścić w dotychczasowych granicach narzucanych przez samą naturę, a ekosystemy od niepamiętnych czasów przystosowują się… czytaj dalej »

Mit: Wzrost emisji CO2 nie ma wpływu na oceany

Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »

Mit: Niedźwiedzi polarnych przybywa

Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta. „Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »

Mit: By zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew

wystarczy sadzić wszędzie drzewa, na każdym nieurodzajnym kawałku ziemi drzewa. rośliny kochają dwutlenek węgla. klimat ciepły nasili wzrost roślin. drzewa… czytaj dalej »

Mit: Krowy emitują więcej gazów cieplarnianych niż transport

Gazy powstające wskutek procesów trawiennych zwierząt bydła i owiec - stanowią obecnie prawie 15 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. (źródło)… czytaj dalej »

Mit: Zakwaszanie oceanu nie szkodzi morskim stworzeniom

Zakwaszanie oceanów nie będzie problemem. Dawno temu, gdy w atmosferze było wielokrotnie więcej CO2, jak na przykład w Mezozoiku, życie… czytaj dalej »

Tropikalne ekosystemy pochłaniają coraz mniej dwutlenku węgla

Wzrost temperatur powoduje, że tropikalne ekosystemy pochłaniają coraz mniej dwutlenku węgla – takie są wyniki ostatnich badań międzynarodowej grupy naukowców… czytaj dalej »

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »

Czy ekspansja pustyń rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły… czytaj dalej »

Homo sapiens w świecie wysokich stężeń CO2

Czy zdarzyło ci się znaleźć na wykładzie lub spotkaniu w sali konferencyjnej, na którym byłeś zmęczony, oczy się zamykały i… czytaj dalej »

Rola lasów w pochłanianiu CO2 w pytaniach i odpowiedziach

Rola, jaką ekosystemy lądowe mogą odgrywać w przechowywaniu węgla i usuwaniu CO2 z atmosfery jest często niedoceniana i mylnie interpretowana… czytaj dalej »

Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej

Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się… czytaj dalej »

Co załatwiło dinozaury? Zagadka kryminalna

Aby postawić w stan oskarżenia dinobójcę, naukowcy zgromadzili mnóstwo nowych dowodów: począwszy od szczegółowych datowań aż po mikroskopijne skamieniałości. Stworzony… czytaj dalej »

Koralowce w pułapce

Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »

Jaki klimat dla ptaków?

Zmiana klimatu oddziałuje na Ziemię w różnorodny sposób. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwają się bezpośrednie, codzienne zagrożenia (w… czytaj dalej »

Kolejny problem zmiany klimatu: odtlenianie oceanów

Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »

Wrażliwość ekosystemów na wahania klimatu

Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »

Rosnące stężenie CO2 a wymieranie pszczół

Naukowcy badający przyczyny wymierania populacji pszczół zidentyfikowali nowego winowajcę – gwałtownie rosnące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, powodujący zmiany fizjologii… czytaj dalej »

1,5 czy 2 stopnie - co to w ogóle za różnica?

Biorąc pod uwagę skutki zmian klimatu, jakie odczują poszczególne rejony świata, pół stopnia robi wielką różnicę – taki wniosek płynie… czytaj dalej »

Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »

Tajga płonie. Coraz częściej.

Gigantyczne pożary tajgi, takie jak ten, który na początku maja 2016 zmusił 88 000 mieszkańców kanadyjskiego miasta Fort McMurray do… czytaj dalej »

Nawożenie roślin CO2 jest OK. Są jednak „ale”. Liczne „ale”.

Wpływamy na ziemskie ekosystemy na wiele sposobów. Prowadząc działalność rolniczą, usuwamy rośliny wcześniej żyjące na uprawianych przez nas terenach. Używając… czytaj dalej »

Pożary i zmiana klimatu - „to skomplikowane”

Pośród skutków zmiany klimatu wymienia się coraz częstsze występowanie pożarów lasów, stepów czy torfowisk. Z drugiej strony takie pożary przyczyniają się… czytaj dalej »

Groźne sprzężenie zwrotne: ocieplenie zubaża gleby, ich węgiel trafia do atmosfery

Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »

Niedźwiedź polarny - gatunek narażony

Zdjęcie smutnego niedźwiedzia polarnego balansującego na niewielkiej lodowej krze obowiązkowo pojawia się w niemal każdej kampanii społecznej na temat zmiany… czytaj dalej »

Torfowiska: ważny gracz światowego cyklu węglowego

Torfowiska mają pewną właściwość wyróżniającą je spośród innych siedlisk roślinnych – potrafią na tysiące lat wycofać ogromne ilości węgla z… czytaj dalej »

Torfowiska - kolejne dodatnie sprzężenie zwrotne zmiany klimatu

Rysunek 1. Prof. Maria Strack z University of Waterloo w Kanadzie w trakcie badań terenowych nad wymianą gazów cieplarnianych w… czytaj dalej »

Ocieplenie oceanów - co oznacza i czym się może skończyć?

Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »

Masowe wymieranie w oceanach - to już niedługo

Źródło: MIT, Autor: Jennifer Chu/MIT News Ziemia w ciągu minionych 540 mln lat przeszła przez 5 epizodów wielkiego wymierania. W… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie, prądy morskie i życie w oceanach

Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »

Urlop z sinicami

Bałtyk, który na ogół odstrasza amatorów kąpieli zimną wodą, w tym roku jest rekordowo ciepły. Niestety nie jest to wcale… czytaj dalej »

Kleszcze, patogeny i klimat

Jednym z często wymienianych skutków globalnego ocieplenia jest zmiana zasięgu występowania zwierząt i chorób, które przenoszą. Do naszych szerokości geograficznych… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat: gdzie się podziały ryby i lasy?

Im wyższa jest globalna temperatura, tym bardziej różne gatunki zwierząt i roślin zmieniają miejsca swojego występowania. Tak dzieje się np.… czytaj dalej »

CO2 zmienia klimat: nadchodzą choroby tropikalne

Brak śniegu i dodatnie temperatury zimą, to niewielki powód do radości. Cieplejsze zimy przeżywa bowiem dużo więcej kleszczy, przez co… czytaj dalej »

Ziemia się zieleni - ale gdzie i dlaczego?

Pomiary satelitarne wskazują, że w ostatnich latach średni współczynnik ulistnienia (czyli stosunek sumarycznej powierzchni liści do powierzchni gruntu, na którym… czytaj dalej »

Podniebne rzeki: jak wylesianie wpływa na globalny cykl hydrologiczny.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że trwające od lat niszczenie lasów tropikalnych zakłóca przemieszczanie się wody w atmosferze. Powoduje to duże… czytaj dalej »

Szybki cykl węglowy, część 1: atmosfera i ekosystemy lądowe

Nie jesteśmy jedynymi emitorami dwutlenku węgla do atmosfery i nie cały wypuszczany przez nas CO2 pozostaje w powietrzu. Po emisji… czytaj dalej »

Oceany i kriosfera w zmieniającym się klimacie - specjalny raport IPCC

Poziom morza rośnie ponad 2 razy szybciej niż w XX wieku, topnienie lodowców i lądolodów przyspiesza, nasila się zakwaszanie oceanu.… czytaj dalej »

Amazonia w ogniu półprawd

Z powodu postępującej zmiany klimatu i wylesiania pożary stanowią coraz większe zagrożenie dla amazońskich lasów tropikalnych. Połączony wpływ susz i… czytaj dalej »

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się… czytaj dalej »

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że… czytaj dalej »

Czy zmiana klimatu wywróci prognozy przyszłego wzrostu lasów do góry nogami?

Choć lasy na świecie mogą odgrywać ważną rolę w pochłanianiu CO2 i spowalnianiu zmiany klimatu, to wyniki nowych badań wskazują,… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.