Zmiana o 2°C będzie się mieścić w dotychczasowych granicach narzucanych
przez samą naturę, a ekosystemy od niepamiętnych czasów przystosowują
się… czytaj dalej »
Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »
Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta.
„Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »
wystarczy sadzić wszędzie drzewa, na każdym nieurodzajnym kawałku ziemi drzewa. rośliny kochają dwutlenek węgla. klimat ciepły nasili wzrost roślin. drzewa… czytaj dalej »
Gazy powstające wskutek procesów trawiennych zwierząt bydła i owiec - stanowią obecnie prawie 15 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. (źródło)… czytaj dalej »
Zakwaszanie oceanów nie będzie problemem. Dawno temu, gdy w atmosferze było wielokrotnie więcej CO2, jak na przykład w Mezozoiku, życie… czytaj dalej »
Wzrost temperatur powoduje, że tropikalne ekosystemy pochłaniają coraz mniej dwutlenku węgla – takie są wyniki ostatnich badań międzynarodowej grupy naukowców… czytaj dalej »
Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia… czytaj dalej »
"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły… czytaj dalej »
Rola, jaką ekosystemy lądowe mogą odgrywać w przechowywaniu węgla i usuwaniu CO2 z atmosfery jest często niedoceniana i mylnie interpretowana… czytaj dalej »
Aby postawić w stan oskarżenia dinobójcę, naukowcy zgromadzili mnóstwo nowych dowodów: począwszy od szczegółowych datowań aż po mikroskopijne skamieniałości. Stworzony… czytaj dalej »
Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »
Zmiana klimatu oddziałuje na Ziemię w różnorodny sposób. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwają się bezpośrednie, codzienne zagrożenia (w… czytaj dalej »
Powodowana przez nas zmiana klimatu skutkuje poważnymi zmianami w oceanie światowym: wzrostem poziomu morza, zakwaszaniem wód oceanicznych i wzrostem ich… czytaj dalej »
Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »
Naukowcy badający przyczyny wymierania populacji pszczół zidentyfikowali nowego winowajcę – gwałtownie rosnące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, powodujący zmiany fizjologii… czytaj dalej »
Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »
Wpływamy na ziemskie ekosystemy na wiele sposobów. Prowadząc działalność rolniczą, usuwamy rośliny wcześniej żyjące na uprawianych przez nas terenach. Używając… czytaj dalej »
Pośród skutków zmiany klimatu wymienia się coraz częstsze występowanie pożarów lasów, stepów czy torfowisk. Z drugiej strony takie pożary przyczyniają się… czytaj dalej »
Ekosystemy lądowe pochłaniają aż ¼ naszych emisji dwutlenku węgla, spowalniając tym samym wzrost jego stężenia w atmosferze. Jednak szeroko zakrojone… czytaj dalej »
Zdjęcie smutnego niedźwiedzia polarnego balansującego na niewielkiej lodowej krze obowiązkowo pojawia się w niemal każdej kampanii społecznej na temat zmiany… czytaj dalej »
Torfowiska mają pewną właściwość wyróżniającą je spośród innych siedlisk roślinnych – potrafią na tysiące lat wycofać ogromne ilości węgla z… czytaj dalej »
Wśród specjalistów zajmujących się klimatem pojawiają się głosy, że zamiast koncentrować się na wzroście temperatury powietrza, powinniśmy więcej mówić o… czytaj dalej »
Wraz z nagrzewaniem się oceanów, postępować będzie też ich odtlenianie (anoksja). Wyższa temperatura powierzchni oznacza bowiem mniej tlenu rozpuszczonego w… czytaj dalej »
Jednym z często wymienianych skutków globalnego ocieplenia jest zmiana zasięgu występowania zwierząt i chorób, które przenoszą. Do naszych szerokości geograficznych… czytaj dalej »
Im wyższa jest globalna temperatura, tym bardziej różne gatunki zwierząt i roślin zmieniają miejsca swojego występowania. Tak dzieje się np.… czytaj dalej »
Pomiary satelitarne wskazują, że w ostatnich latach średni współczynnik ulistnienia (czyli stosunek sumarycznej powierzchni liści do powierzchni gruntu, na którym… czytaj dalej »
Coraz więcej dowodów wskazuje, że trwające od lat niszczenie lasów tropikalnych zakłóca przemieszczanie się wody w atmosferze. Powoduje to duże… czytaj dalej »
Z powodu postępującej zmiany klimatu i wylesiania pożary stanowią coraz większe zagrożenie dla amazońskich lasów tropikalnych. Połączony wpływ susz i… czytaj dalej »
Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się… czytaj dalej »