Arktyka

Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe

„Globalne ocieplenie nie jest szkodliwe. Dwa tysiące lat pisanej historii ludzkości pokazuje, że okresy ciepłe są dobre dla ludzi. Z… czytaj dalej »

Mit: Powierzchnią lodu w Arktyce steruje naturalny cykl

„Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu ubyło, do rekordowo niskich poziomów w roku 2007, nie jest… czytaj dalej »

Mit: Niedźwiedzi polarnych przybywa

Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta. „Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie

W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie „Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Rosnąca ilość lodu w Arktyce i kryzysowe spotkanie IPCC

Wprowadzenie: jak osy na sierpniowym piknikuTak wygląda z szerszej perspektywy problem globalnego ocieplenia: wiemy, że emitowane przez ludzi gazy cieplarniane… czytaj dalej »

Arktyczne wzmocnienie

Już w 1896 r. szwedzki naukowiec, Svante Arrhenius pisał o możliwym wpływie zmian koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze na temperatury… czytaj dalej »

Kiedy ostatnio w Arktyce było tak ciepło jak obecnie?

Arktyka się ociepla i nie są to żadne ‘naturalne wahania klimatu’. Jak pokazują ostatnie badania (Miller i in., 2013), letnie… czytaj dalej »

Anomalie pogodowe, Arktyka i prąd strumieniowy

W Wielką Brytanię uderza sztorm za sztormem a powodzie zatapiają kolejne miejscowości. Wschód Stanów Zjednoczonych nękają fale mrozów, Kalifornię zaś… czytaj dalej »

2014 rok: zasięg lodu w Arktyce szósty najmniejszy od tysiącleci

NSIDC (Narodowe Centrum Danych na temat Lodu i Śniegu) poinformowało, że w tym roku pokrywa lodowa w Arktyce osiągnęła szósty… czytaj dalej »

Niedźwiedzie polarne nie przetrwają na diecie lądowej

Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się… czytaj dalej »

Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Precyzyjne obserwacje lodu morskiego w Arktyce zaczęto prowadzić dopiero za pomocą satelitów pod koniec lat 70. XX wieku. Już pod… czytaj dalej »

Podsumowanie sezonu topnienia 2016 w Arktyce

Analizy danych satelitarnych prowadzone przez Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) w Boulder, Kolorado, USA, pokazują, że w tym… czytaj dalej »

Klimat Arktyki - wydanie 2016

Jak co roku, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała raport na temat stanu klimatu Arktyki. Tradycyjnie naukowcy analizują… czytaj dalej »

Roller coaster zmiany klimatu przyspiesza?

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był 2016, wcześniej 2015, a jeszcze wcześniej 2014. Ta seria rekordów była wyjątkowo spektakularna, szczególnie,… czytaj dalej »

Niedźwiedź polarny - gatunek narażony

Zdjęcie smutnego niedźwiedzia polarnego balansującego na niewielkiej lodowej krze obowiązkowo pojawia się w niemal każdej kampanii społecznej na temat zmiany… czytaj dalej »

Arktyka 2018 - co się dzieje na północy?

Na liście najcieplejszych lat w Arktyce (licząc od 1900 r.) rok 2018 rok zapisał się jako drugi, za 2016. Najnowszy… czytaj dalej »

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.