Antarktyka

Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe

„Globalne ocieplenie nie jest szkodliwe. Dwa tysiące lat pisanej historii ludzkości pokazuje, że okresy ciepłe są dobre dla ludzi. Z… czytaj dalej »

Mit: Na Antarktydzie przybywa lodu

Ten tekst dotyczy lodu morskiego w Antarktyce.Jeśli interesuje Cię bilans masy lądolodu, zajrzyj do tekstówAntarktyda. Epizod IV - Nowa nadzieja… czytaj dalej »

Mit: Na Antarktydzie jest za zimno, żeby jej lody topniały

Na Antarktydzie jest za zimno, by jej lody topniały. „To co się liczy, to temperatury absolutne. W niektórych miejscach Antarktydy… czytaj dalej »

Mit: To przez ozon

To wina ozonu.Warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe wpadające w atmosferę Ziemi. Ponieważ warstwa ozonowa w ostatnich dekadach zanikała, mogło to… czytaj dalej »

Mit: Topnienie lądolodu Antarktydy powoduje ukryty pod nim wulkan

Topnieją lody Antarktydy, ale przyczyną nie jest globalne ocieplenie! (…) [D]o zaskakujących wniosków doszli pracownicy Instytutu Geofizyki University of Texas… czytaj dalej »

Mit: Nawet stopienie całego lodu na Ziemi nie podniesie poziomu morza

Topnienie lodu nie podnosi poziomu wody. Janusz Korwin Mikke. Topnienie lodu pływającego nie powoduje istotnej zmiany poziomu wody. Natomiast zanik… czytaj dalej »

Przed czym uchronił nas Protokół Montrealski?

Pamiętacie jeszcze Protokół Montrealski? To międzynarodowy traktat wprowadzony w życie w roku 1989. Miał na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi… czytaj dalej »

Rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej nieunikniony

Wkład topnienia lądolodu Antarktydy we wzrost światowego poziomu morza jest na razie niewielki, rzędu 1/3 milimetra rocznie. Jednak wyraźnie przyspiesza,… czytaj dalej »

Antarktyda. Epizod IV - Nowa nadzieja

Opublikowana ostatnio w Journal of Glaciology analiza (Zwally i in., 2015, komentarz na stronie NASA), według której lądolód Antarktydy przybiera… czytaj dalej »

Metan pod lodem

Na pewno wielu z Was słyszało już o metanie, który w wyniku ocieplania się klimatu zaczyna uwalniać się z wieloletniej… czytaj dalej »

Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano?

Wybrzeże Antarktydy. Zdjęcie: Dprogers, Dreamstime.com Ostrożne prognozy W ostatnim raporcie IPCC z 2013 roku wzrost średniego poziomu morza w scenariuszu… czytaj dalej »

Nowe, rewolucyjne badanie? Zalecamy ostrożność...

Rzadko się zdarza, żeby nowe, rewolucyjne by wyniki obserwacji czy jakiegoś eksperymentu były na tyle jednoznaczne, by wystarczały do obalenia… czytaj dalej »

Ciepły ocean i wrażliwe lodowce

Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne.… czytaj dalej »

Roller coaster zmiany klimatu przyspiesza?

Najcieplejszym rokiem w historii pomiarów był 2016, wcześniej 2015, a jeszcze wcześniej 2014. Ta seria rekordów była wyjątkowo spektakularna, szczególnie,… czytaj dalej »

Zapytaj Fizyka: o topnieniu lądolodów

Zapytaj Fizyka to strona internetowa, za pośrednictwem której naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadają na pytania dotyczące fizyki. Internauci… czytaj dalej »

Najnowsze dane z Antarktydy niepokoją - topnienie znacznie przyspieszyło

Kontynent Antarktydy jest największym rezerwuarem lodu na świecie. Lód ten ma typowo 1-4 km grubości, a jego powierzchnia jest większa… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.