aktywność słoneczna

Mit: Globalne ocieplenie jest powodowane wzrostem aktywności słonecznej

„W ciągu ostatnich kilkuset lat, liczba plam słonecznych stale rosła, podczas gdy powierzchnia Ziemi się ocieplała. Dane sugerują, że aktywność… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się też na innych planetach, więc to wina Słońca

Naukowcy zaobserwowali globalne ocieplenie na Marsie. Może to też nasza robota? „Niektórzy ludzie myślą, że nasza planeta ma gorączkę. Jednak… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się, bo wychodzimy z małej epoki lodowej

Wychodzimy z małej epoki lodowej. „Od końca małej epoki lodowcowej w osiemnastym wieku (kiedy to Tamiza zamarzała na całą zimę;… czytaj dalej »

Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić

"Dawno temu stężenie CO2 było znacznie wyższe niż obecnie, więc obecny wzrost nie będzie problemem". „Powalający dowód na to, że… czytaj dalej »

Mit: Na początku XX w też się ocieplało, podczas gdy stężenia CO2 były niskie

Przed 1940 też się ocieplało, podczas gdy koncentracje CO2 były niskie. „Większość wzrostu temperatury zaobserwowanego w XX w miała miejsce… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie wynika z cykli aktywności słonecznej

"Długość cykli aktywności słonecznej dowodzi, że to Słońce jest odpowiedzialne za globalny wzrost temperatury. W 1991 r. Eigil Friis-Christensen i… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 1: Ojcowie klimatologii fizycznej

Czy wiesz, że własności dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego są znane od ponad stu lat? Albo że nauka o klimacie… czytaj dalej »

Koniec Holocenu

Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »

Pojutrze. Mit wiecznie żywy

„Naukowcy: Za 15 lat Słońce przestanie nas grzać” pisze Fakt. Onet zapytuje: „W ciągu 15 lat czeka nas mała epoka… czytaj dalej »

„Zimne Słońce” - imponująca kolekcja mitów klimatycznych

Książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”, wydana w Niemczech w r. 2012 i przetłumaczona na polski dwa lata… czytaj dalej »

Paleoklimatologia: aktywność słoneczna i radioaktywne izotopy

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretniej - ilość energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »

Aktywność słoneczna w ostatnich 9000 lat

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat Ziemi jest aktywność słoneczna, a konkretnie – strumień energii docierającej ze Słońca do powierzchni… czytaj dalej »

Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy… czytaj dalej »

Rudawy w „Uranii” o ociepleniu klimatu, czyli czemu warto aktualizować informacje

W „Uranii”, czasopiśmie popularyzującym wiedzę astronomiczną, pojawił się artykuł prof. Pawła Rudawego "Kto tu rządzi, czyli globalne ocieplenie z perspektywy… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.