„Globalne ocieplenie to bzdura!” (Janusz Korwin Mikke)
Nauka posiada wiele różnorodnych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje.
Globalne ocieplenie zachodzi, o czym świadczy wiele niezależnych danych pomiarowych. Poniżej zamieszczamy zestawienie 10 kluczowych wyników obserwacji, które tego dowodzą:
- Rosną temperatury powietrza nad powierzchnią lądów, mierzone na stacjach meteorologicznych.Zdarzają się zarzuty, że ten zbiór danych nie jest wiarygodny, ze względu na efekt miejskich wysp ciepła, zaburzający pomiary w dużej liczbie stacji. Liczne analizy prowadzone przez różne zespoły badaczy wykazały, że efekt ten nie ma znaczenia dla wniosków dotyczących globalnego ocieplenia.
- Rośnie temperatura powierzchni morza.
- Rośnie temperatura powietrza nad powierzchnią oceanów.
- Rośnie temperatura niskich warstw troposfery, mierzona od około 50 lat za pomocą satelitów. Pierwsza dekada dwudziestego pierwszego wieku była najcieplejszą dekadą w historii pomiarów, a każda z ostatnich trzech dekad była cieplejsza od poprzedniej.
- Rośnie energia wewnętrzna (ciepło) zmagazynowana w oceanie, mierzona od ponad pół wieku.
Ocean magazynuje ponad 90% przyrostu energii w układzie klimatycznym, gromadzącej się w wyniku globalnego ocieplenia. - Coraz szybciej rośnie średni poziom morza, mierzony od 1870 roku..
- Wraz ze wzrostem temperatury, rośnie wilgotność właściwa powietrza..
- Spada masa lodowców i lądolodów. W zależności od przyjętego do analizy okresu, szacuje się, że lodowce tracą rocznie od 210 do 371 mld ton lodu (Gardner i in., 2012; Cogley, 2009), lądolód Antarktydy około 200 mld ton, a lądolód Grenlandii aż 300-500 mld ton.
- Spada powierzchnia pokrywy śnieżnej na półkuli północnej.
Zarówno pomiary satelitarne, jak i naziemne pokazują spadek pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 90 lat. Najistotniejsze zmiany obserwuje się wiosną i latem: w latach 1970-2010 wiosenna pokrywa śnieżna była o ok. 8% mniejsza niż w okresie 1922-1970. (Derksen i Brown, 2012). - Spada powierzchnia lodu morskiego w Arktyce.
Powierzchnia lodu morskiego w Arktyce jest mierzona za pomocą satelitów od 1979 r. W tym okresie odnotowano, że ubywa jej w tempie 3,9% na dekadę.
Rysunek 1: „Oznaki ogrzewającego się świata”. Źródło: Przewodnik naukowy do sceptycyzmu globalnego ocieplenia.
Obserwujemy też cały szereg innych zjawisk, potwierdzających zmianę klimatu: zakwaszanie się oceanów, migracje gatunków roślin i zwierząt w kierunku biegunów, zmiany wzorców opadów, rosnącą ilość ekstremalnych fal upałów, ocieplanie się jezior, zmiany strumieni i widma promieniowania opuszczającego Ziemię, jak i tego docierającego do powierzchni planety. I wiele, wiele innych wzajemnie spójnych zmian.
Marcin Popkiewicz, na podstawie Skeptical Science