W cyklu spotkań online organizowanych przez serwis Nauka o klimacie i prowadzonych przez Szymona Bujalskiego, zaproszeni specjaliści (naukowcy i nie tylko) przybliżają słuchaczom zagadnienia związane ze zmianą klimatu. Tematem jest globalne ocieplenie, jego konsekwencje, możliwości przystosowania się do zachodzących zmian (adaptacja) oraz zapobiegania im (mitygacja).

Rozmów można słuchać na żywo na profilu Nauki o klimacie w serwisie Facebook (podczas spotkania możliwe jest zadawanie pytań). Poniżej zebraliśmy listę nagrań, aby łatwiej było do nich dotrzeć. A jeśli zamiast słuchać, wolicie czytać, zapraszamy do przeszukiwania naszej bazy artykułów.

Kryzys goni kryzys. Jak radzić sobie psychicznie, gdy czasy są tak trudne?

Kryzys klimatyczny to nie jedyny środowiskowy problem, z jakim musimy sobie radzić. Negatywne emocje mogą budzić też kryzys energetyczny, obawy o potężny smog zimą, wysychające rzeki czy zanieczyszczona Odra.

Jak nie dać się przytłoczyć tym i innym kryzysom? Jak nie stracić w tym wszystkim nadziei na lepsze jutro? Czy w tak trudnym okresie myślenie o poprawie jakości życia ma w ogóle sens? A jeśli tak, to jak o tę jakość zadbać? Między innymi na te tematy Szymon Bujalski rozmawiał ze znakomitym gronem psychologów:

 • dr Marzeną Cypryańską-Nezlek (Wydział Psychologii, Uniwersytet SWPS),
 • dr Magdaleną Budziszewską (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego),
 • dr. hab. Michałem Jaśkiewiczem (Uniwersytet Gdański).

Przeczytaj także: Przejmują cię informacje o klimacie? Więc reagujesz normalnie

Jak zmiana klimatu zmieni Bałtyk?

Z jednej strony zmiana klimatu mocno wpłynie na Morze Bałtyckie, które jest jednym z najszybciej ogrzewających się na świecie. Z drugiej strony życie w nim rozwija się, a podejmowane działania sprawiły, że woda jest najczystsza od lat.

Jak będzie więc wyglądał Bałtyk przyszłości? Co wpłynie na jego stan? Co czeka żyjące w nim zwierzęta? Czego mogą oczekiwać miliony Polaków, którzy będą chcieli spędzić urlop nad polskim morzem? I z jakimi zagrożeniami zmierzą się społeczności żyjące na wybrzeżu?

Szymon Bujalski rozmawiał na te tematy z

 • prof. Janem Marcinem Węsławskim (Instytut Oceanologii PAN),
 • dr. hab. Karolem Kulińskim (Instytut Oceanologii PAN).

Więcej o Bałtyku:

Rolnictwo psuje klimat? Można to naprawić!

Fermy przemysłowe, wycinki lasów tropikalnych, gigantyczna nadprodukcja żywności i jej marnowanie – rolnictwo szkodzi klimatowi i środowisku na wiele sposobów. Jak to zmienić?

Nasi goście opowiadali o tym, jakie nowoczesne tradycyjne praktyki rolnicze pozwalają zmniejszać emisje gazów cieplarnianych z gospodarstw albo wręcz przyczyniać się do „ujemnych emisji”, czyli wiązania dwutlenku węgla z atmosfery w glebie.

Tym razem Szymon Bujalski rozmawiał z

 • dr hab. Pauliną Kramarz (Instytut Nauk o Środowisku, Uniwersytet Jagielloński i Nauka dla przyrody),
 • Marcinem Wójcikiem, właścicielem gospodarstwa ekologicznego „OIKOS”.

Jeśli czujesz niedosyt, przeczytaj wywiady z naszymi gośćmi:

Jak motywować (siebie i innych) do działań dla klimatu?

Czy przewidywanie rychłego upadku ludzkości może przynieść coś dobrego? Czy mówienie o problemach nie powinno być zastąpione rozmowami o rozwiązaniach?
Dlaczego choć o zmianie klimatu mówi się coraz więcej, wciąż niewiele osób chce się angażować? A jeśli już się angażujemy, to które działania mogą przynieść najwięcej korzyści?

Na te tematy rozmawiali z Szymonem Bujalskim:

 • dr Magdalena Budziszewska (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego),
 • dr Michał Czepkiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
 • dr hab. Jacek Wasilewski (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego).

Jak zatrzymać zmianę klimatu? Trzecia część raportu IPCC.

4 kwietnia 2022 r. opublikowana została III część Szóstego raportu podsumowujące IPCC, mówiąca o możliwościach ograniczenia lub zatrzymania ocieplania się klimatu (mitygacji).

O najważniejszych wnioskach płynących z raportu rozmawiali:

 • prof. Szymon Malinowski (Nauka o klimacie, Wydział Fizyki UW),
 • Zbigniew Bohdanowicz (Wydział Nauk Ekonomicznych UW),
 • Anna Sierpińska (Nauka o klimacie, Fundacja Edukacji Klimatycznej).

Jeśli zainteresowały Cię zagadnienia poruszone w rozmowie, przeczytaj też:

Adaptacja do zmiany klimatu. W czym nam pomaga bioróżnorodność?

Adaptacja (przystosowanie się) do zmieniających się warunków klimatycznych to jeden z głównych tematów opublikowanej w lutym 2022 drugiej części Szóstego raportu IPCC. W jaki sposób może nam w tym dopomóc podtrzymywanie bioróżnorodności? Jakie inspirowane naturą rozwiązania powinniśmy wdrażać w naszych miastach i poza nimi, żeby żyło nam się lepiej i bezpieczniej?

O te kwestie Szymon Bujalski wypytywał dr hab. Iwonę Wagner z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Jeśli zainteresowały Cię zagadnienia poruszone w rozmowie, przeczytaj też:

Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę i resztę świata? Druga część raportu IPCC.

28 lutego 2022 r. opublikowano II część Szóstego raportu podsumowującego IPCC, mówiącą o konsekwencjach zmiany klimatu oraz możliwościach naszej adaptacji (przystosowania się) do zmieniających się warunków. O najważniejszych wnioskach płynących z raportu oraz o wpływie zmiany klimatu na Polskę i świat opowiadali

 • dr hab. Katarzyna Jasikowska (Instytut Socjologii UJ, klimatUJ),
 • dr Sebastian Szklarek (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii, Świat wody),
 • Anna Sierpińska (Nauka o klimacie, Fundacja Edukacji Klimatycznej).

Jeśli zainteresowały Cię zagadnienia poruszone w rozmowie, przeczytaj też: