Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji konkursu Dziennikarze dla Klimatu główną nagrodę zdobył redaktor Nauki o Klimacie oraz Ziemi na Rozdrożu, Marcin Popkiewicz. Zainteresowanych zwycięskimi artykułami zachęcamy do przeglądania archiwum naszej strony.

zdjęcie przedstawia grupę mężczyzn w bogatym, zabytkowym wnętrzu, na pierwszym planie zwycięzca konkursu odbiera gratulacje

Rysunek 1: Marcin Popkiewicz odbiera nagrodę w konkursie Dziennikarze dla Klimatu. Zdjęcie: red. Katarzyna Kaczorowska. Zamieszczone dzięki uprzejmości Dziennikarze dla Klimatu.

Konkurs już po raz trzeci zorganizował Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy współpracy Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko. Odbierając nagrodę podczas gali w warszawskim Zamku Królewskim, laureat powiedział:

Dziękując za nagrodę i szczerze się z niej ciesząc, muszę wyznać, że byłbym dużo bardziej szczęśliwy, gdyby moja działalność w ogóle nie była potrzebna.

Dlaczego to mówię? Podczas gdy my zebraliśmy się w tej eleganckiej sali, zjednoczeni myślą o ochronie klimatu i transformacji energetycznej, w innych eleganckich salach polscy decydenci, niektórzy w rangach ministrów i wyższych, uprawiają negacjonizm klimatyczny. Wbrew opinii wszystkich znaczących organizacji naukowych, a nawet Papieża Franciszka, odrzucają realność zmiany klimatu i moralny obowiązek jego ochrony. Radzą też, jak storpedować unijny i światowy proces redukcji emisji, a co najmniej wyłączyć z niego nasz kraj – zupełnie jakby żyli na jakiejś innej planecie.

Szanowni Państwo, tym większa odpowiedzialność spoczywa na nas, którzy rozumiemy skalę i powagę wyzwania, przed którym stoimy. Każdy z nas powinien zrobić co w jego mocy, aby nasz kraj nie sypał piachu w tryby zmian, lecz je wspomagał, tak, jakby od tego zależała przyszłość naszego kraju i całego świata.

Bo zależy.

zdjęcie przedstawia mężczyznę przemawiającego do mikrofonu

Rysunek 2: Marcin Popkiewicz dziękuje za otrzymaną nagrodę. Zdjęcie: red. Katarzyna Kaczorowska. Zamieszczone dzięki uprzejmości Dziennikarze dla Klimatu.

Drugie miejsce zajął red. Tomasz Ulanowski z “Gazety Wyborczej” za cykl artykułów: “Czy uwolnimy się od ognia”, “To początek exodusu” i “W sprawie klimatu cierpimy na schizofrenię”. Trzecia nagroda przypadła red. Arturowi Domosławskiemu z tygodnika “Polityka” za artykuł “Czekają nas wojny o wodę i żywność – Ten klimat nas zabije”.

zdjęcie przedstawia statuetkę z wycinanego laserowo szkła oraz dyplom

Rysunek 3: Statuetka i dyplom dla zwycięzcy.

Więcej zdjęć i informacji na stronie konkursu Dziennikarze dla Klimatu.

Opublikowano: 24 listopada 2015

Zasady komentowania na Nauka o klimacie

Nasza strona służy popularyzacji nauki. Chętnie odpowiadamy na pytania, ale nie akceptujemy spamu i dezinformacji.