Brak śniegu i dodatnie temperatury zimą, to niewielki powód do radości. Cieplejsze zimy przeżywa bowiem dużo więcej kleszczy, przez co wzrasta ilość zachorowań na choroby odkleszczowe. Dotyczy to nie tylko ludzi, także np. u psów notuje się coraz więcej przypadków babeszjozy.

Wyższe temperatury w ciągu całego roku są korzystne także dla innych owadów, np. gatunków komarów przenoszących egzotyczne choroby. Skutkiem są m.in. zachorowania na chikungunya w 2007 roku we Włoszech, gorączkę Zachodniego Nilu w Grecji i Rumunii w 2010 oraz dengę we Francji i Chorwacji w 2010. Malaria, po wielu latach od eradykacji, ponownie pojawiła się w Grecji.

Im bardziej na skutek antropogenicznych emisji CO2 będzie rosła globalna temperatura, tym lepsze warunki do życia i rozmnażania będą miały w Europie niespotykane tu wcześniej owady. Oznacza to, że na coraz większym obszarze naszego kontynentu będzie rosło ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami. Prognozy pokazują na przykład, że w połowie wieku Polska znajdzie się w zasięgu występowania gatunku komara przenoszącego dengę. Rośnie także zagrożenie epidemiologiczne związane z wyższą temperaturą wody w morzach i jeziorach, która sprzyja bakteriom i sinicom.

Więcej o zagrożeniach zdrowotnych
związanych z pasożytami i chorobami przeczytasz w naszych
artykułach:

Kleszcze, patogeny i klimat

Wpływ zmiany klimatu na kleszcze i prawdopodobieństwo przenoszonych przez nie choród podsumowuje dla Was dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz.

Urlop z sinicami

W tegorocznych wiadomościach na temat zakwitów sinic przewija się także temat zmiany klimatu. Wyjaśniamy związek tych zjawisk.

Jeśli interesują Cię inne zagadnienia, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

„Nauka o Klimacie” bardzo dziękuje
firmie Cityboard Media za
inicjatywę, sfinansowanie i przeprowadzenie kampanii której celem
jest popularyzacja wiedzy na temat zmiany klimatu.
Cityboard Media

to firma z sektora reklamy outdoorowej i digitalowej, lider rynku
reklamy zewnętrznej w Polsce. Sieć outdoorowa obejmuje kilka tysięcy
nośników w 62 miastach, w całym kraju. W obszarze digitalu firma zajmuje
się tworzeniem strategii marketingowych, kreowaniem marek, budowaniem
nowoczesnych stron www, obsługą mediów społecznościowych i realizacją
kampanii reklamowych w internecie.