Artykuły

Rok 2012 w pierwszej dziesiątce najcieplejszych lat według WMO

Choć zjawisko La Niña obniżało temperatury Pacyfiku, rok 2012 był jednym z najcieplejszych lat w historii pomiarów - czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej.

czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 2: Czuły klimat i niestała stała

Czy wiesz, że pierwsza praca na temat możliwych skutków zwiększenia koncentracji CO2 w atmosferze powstała już w XIX wieku?

czytaj dalej »

Arktyczne wzmocnienie

Arktyka kojarzy się nam ze śniegiem i mrozem, tymczasem to właśnie tu najszybciej następuje wzrost temperatur. Dlaczego?

czytaj dalej »

Źródła informacji o klimacie

Dokładamy starań, aby na stronie „Nauka o klimacie” publikowane były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one dostępne publicznie – tu znajdziesz linki.

czytaj dalej »

Rosnąca ilość lodu w Arktyce i kryzysowe spotkanie IPCC

Choć "Daily Mail" (a za nim polski Internet) twierdzi inaczej, powierzchnia lodu w Arktyce wciąż jest poniżej średniej a IPCC pracuje normalnie i zgodnie z utartą procedurą.

czytaj dalej »

Koniec Holocenu

W szkole uczyliśmy się, że żyjemy w Holocenie. Badania wskazują jednak, że ta epoka w dziejach Ziemi dobiega końca (albo już się skończyła).

czytaj dalej »

Przewodnik obalania mitów

Społeczeństwa demokratyczne powinny opierać swoje decyzje na faktach i dokładnej informacji. Jednak w wielu kwestiach w społeczeństwie mogą zakorzenić się błędne informacje i mity, szczególnie wtedy, gdy istnieją grupy interesu, którym zależy na dezinformacji, lub gdy indywidualny interes osoby lub grupy byłby zagrożony przez przyjęcie faktów do wiadomości.

czytaj dalej »

400 ppm i rośnie

W ciągu 55 lat koncentracje CO2 w atmosferze wzrosły od 317 do ok 400 ppm. Tak duże były ostatnio 3-5 mln lat temu. Co to dla nas oznacza?

czytaj dalej »

Spadek poziomu oceanów, czyli „gdzie podziała się ta woda”?

W roku 2011 średni poziom morza obniżył się o ok. 7 mm. Czy to znaczy, że globalne ocieplenie się zatrzymało?

czytaj dalej »

Sceptycy klimatyczni to Galileusze naszych czasów?

Niektórzy sceptycy klimatyczni porównują się do Galileusza, który na początku XVII wieku zanegował twierdzenie, że Słońce krąży wokół Ziemi, przez co naraził się Kościołowi Katolickiemu.


czytaj dalej »

Zmniejszenie emisji metanu i sadzy to za mało

Wizja zahamowania globalnego ocieplenia bez ograniczania emisji CO2 okazała się zbyt optymistyczna.

czytaj dalej »

Czy i dlaczego klimat Ziemi się zmienia?

Czy i dlaczego klimat Ziemi się zmienia? Jakie są najnowsze wyniki badań klimatycznych? Tymi zagadnieniami zajmować się będzie nasz nowy serwis, Nauka o klimacie.

czytaj dalej »

La Nina i "zatrzymane ocieplenie"

Przełomowa praca na temat El Niño i La Niñii – „dzieciaków”, które mieszają w trendach temperatur.

czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 1: Ojcowie klimatologii fizycznej

Czy wiesz, że własności dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego są znane od ponad stu lat? Albo że nauka o klimacie zawdzięcza wiele… fizyce jądrowej? Przeczytasz o tym w naszym minicyklu o historii badań klimatu.

czytaj dalej »

97% prac naukowych łączy globalne ocieplenie z działalnością człowieka

Naukowy konsensus w sprawie globalnego ocieplenia jednak istnieje! Przeczytaj, jak pracowali weryfikujący go wolontariusze.

czytaj dalej »

118192021następne ›

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.