Artykuły

'Dziennikarze dla klimatu': nagroda dla Naukaoklimacie.pl

W konkursie "Dziennikarze dla Klimatu" redakcja naszego portalu została wyróżniona za cykl "Mity Klimatyczne". Pierwsze miejsce zajęła dziennikarka TokFM Ewa Podolska za serię "Rozmowy o klimacie" z Marcinem Popkiewiczem z naszej redakcji.

czytaj dalej »

O co chodzi z „Progiem wzrostu temperatury o 2C”

Dlaczego akurat 2oC mają stanowić "próg bezpieczeństwa?

czytaj dalej »

Parada nonsensu

Z okazji szczytu klimatycznego UE nienaukowe opinie na temat zmiany klimatu wygłosiło wielu polityków i „ekspertów”. Dziś komentujemy wypowiedzi eksperta Centrum im. Adama Smitha Ireneusza Jabłońskiego, prof. Krzysztofa Rybińskiego oraz prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Miłej lektury!

czytaj dalej »

Rafał Ziemkiewicz: dwa zdania, trzy błędy

O wpływie człowieka na klimat w porównaniu z oceanem czy wulkanami - prostujemy nieścisłości z felietonu w Interii.

czytaj dalej »

Kolejny w tym roku miesiąc najcieplejszy w historii pomiarów

 Według analizy NASA wrzesień 2014 był o 0,77oC cieplejszy od średniej z okresu bazowego 1951-1980 XX w i tym samym pobił poprzedni rekord z 2005 roku o 0,04°C.

czytaj dalej »

Homo sapiens w świecie wysokich stężeń CO2

Czy zdarzyło ci przysypiać na wykładach lub spotkaniach w sali konferencyjnej? Wcale nie musiała to być wina nudnego tematu czy kiepskiego wykładowcy.

czytaj dalej »

Dwutlenek węgla: spektakularna historia wzrostu

Stężenie dwutlenku węgla, najważniejszego sprawcy globalnej zmiany klimatu, rośnie w coraz szybszym tempie, dowodzą wydane we wrześniu 2014 roku raporty: Biuletyn WMO na temat gazów cieplarnianych oraz Global Carbon Budget 2014.

czytaj dalej »

FOR: wzrost temperatury i poziomu CO2 to naturalny proces, zachodzący co 25 tysięcy lat

Jeśli Forum Obywatelskiego Rozwoju chce odwoływać się do wiedzy z dziedziny klimatologii, powinno staranniej podchodzić do zagadnienia!

czytaj dalej »

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

Klimat jest bardzo skomplikowany... Ale jest też bardzo prosty! Przeczytaj, dlaczego nie mamy wątpliwości co do przyczyny jego zmian.

czytaj dalej »

Atlas regionalnych zmian klimatu

Jak będzie się zmieniać klimat w Polsce, Grecji lub Tunezji? Sprawdź za pomocą Atlasu regionalnych zmian klimatu.

czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Kongresu Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke, po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.

czytaj dalej »

"Globalne ocieplenie się skończyło", czyli najcieplejszy maj w historii pomiarów

Na często spotykane stwierdzenie, że globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu, można odpowiedzieć tylko: „nie, nie skończyło się”.

czytaj dalej »

400 ppm po raz drugi!

Stężenia CO2 znów powyżej 400 ppm! Ale to już było... Dlaczego znów z pompą ogłaszamy przekroczenie tej historycznej wartości?

czytaj dalej »

Co z tymi huraganami?

Huragany i cyklony tropikalne często są pretekstem do rozmów o zmianie klimatu. A jak właściwie wpływa na nie ta zmiana?

czytaj dalej »

Równowagowa czułość klimatu - chyba jednak 3 stopnie

Liczba dowodów na to, że klimat się zmienia, przyczyną zmiany jest nasza działalność, a konsekwencje kontynuowania obecnego kursu będą bardzo poważne, jest olbrzymia.

czytaj dalej »

Czy ekspansja pustyń rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czy to prawda?

czytaj dalej »

Czy czułość klimatu jest niższa, niż twierdzi IPCC?

Brytyjska organizacja sceptyków klimatycznych GWPF opublikowała raport w którym twierdzi jakoby „IPCC ukryło dobre wiadomości” dotyczące czułości klimatu.

czytaj dalej »

Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego wzrostu temperatur

Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę...

czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Wg naukowców grozi nam wzrost temperatury o 4°C, choć apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C. Te dwa stopnie ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych to próg bezpieczeństwa.

czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.

czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.