stanowisko nauki

Mit: Nauka nie jest zgodna w temacie globalnego ocieplenia

Pod Projektem 'Petycja Oregońska' (The Petition Project) podpisało się 31 tys. naukowców stwierdzając, że „nie ma naukowych dowodów na to,… czytaj dalej »

Mit: W latach 70. XX wieku naukowcy przewidywali epokę lodowcową

„Media rozpowszechniały ostrzeżenia przed nadchodzącą epoką ochłodzenia od lat 50. XX wieku i alarmy te zrobiły się głośniejsze w latach… czytaj dalej »

Mit: IPCC twierdziło, że lodowce Himalajów stopnieją do 2035 roku

Rok temu przedstawiano raport podsumowujący zmiany klimatu podczas kolejnej sesji panelu ds. zmian klimatycznych przy ONZ. Było to piąte opracowanie… czytaj dalej »

Mit: Nauka nie jest pewna w kwestii zmian klimatu

Stanowisko nauki wcale nie jest jednoznaczne „Wielu ludzi myśli, że nauka o klimacie powiedziała już ostatnie słowo. Wcale nie. Kwestią… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy „ukrywają spadek” temperatury

Naukowcy próbowali „ukryć spadek” temperatury. „W dniu dzisiejszym Telewizja Publiczna podała już oficjalnie, że globalne ocieplenie to bzdura na resorach,… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Mit: Zmieniono "globalne ocieplenie" na "zmianę klimatu".

„Wyznawcy sekty globalnego ocieplenia powodowanego przez człowieka z pewnością będą niechętni rewelacjom na temat oziębienia w wyniku mniejszej aktywności słonecznej,… czytaj dalej »

Mit: Nadchodzi globalne ochłodzenie

Nadchodzi globalne ochłodzenie „Szef departamentu badań kosmicznych rosyjskiego Obserwatorium Pulkovo, doktor nauk fizycznych i matematycznych Habibullo Abdusamatov [uważa, że] (…)… czytaj dalej »

Mit: Zgoda naukowców co do zmiany klimatu jest bez znaczenia

„Podobnie wyglądałby wykres ilustrujący zgodność naukowców co do tego, że Słońce krąży wokół Ziemi, sporządzony przed około 600 laty. (…)… czytaj dalej »

Mit: To usunięcie stacji pomiarowych zawyża obserwowaną zmianę temperatury

„Dwóch amerykańskich badaczy utrzymuje, że naukowcy pracujący dla rządu Stanów Zjednoczonych wypaczają globalny trend temperatury, ignorując odczyty z tysięcy lokalnych… czytaj dalej »

Mit: Zmiana klimatu to nie problem, bo tak twierdzi Światowa Federacja Naukowców

Wcale nie ma konsensusu naukowego w temacie zmiany klimatu, bo panel klimatyczny World Federation of Scientists, organizacji założonej przez noblistów… czytaj dalej »

Mit: Rząd Światowy kontroluje klimat za pomocą chemtrails

„Ocieplenie stało się faktem, ale się już o tym nie mówi, ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że owo ocieplenie jest… czytaj dalej »

Mit: Apel Heidelberski to protest noblistów przeciwko ideologii ocieplenia

Konwencja ONZ wskazująca na związek działalności człowieka z globalnym ociepleniem spotkała się z krytyką znaczących środowisk naukowych. Niechętni koncepcji lansowanej… czytaj dalej »

Sceptycy klimatyczni to Galileusze naszych czasów?

1. Galileusza prześladowały władze religijno-polityczne, nie naukowcy. Galileusza nie prześladowali, ani nie „zakrzyczeli” inni uczeni. Wielu ówczesnych badaczy zgadzało się… czytaj dalej »

Przewodnik do sceptycyzmu

Sceptycyzm naukowy jest zdrowy. Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków.… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Raport o zjawiskach ekstremalnych nad Europą

W końcu października 2013 ukazał się w Norwegii raport Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation (Ekstremalne… czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Kongresu Nowej Prawicy, Janusz Korwin-Mikke, po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.[youtube=OCPpg75CCQ4]Z… czytaj dalej »

Atlas regionalnych zmian klimatu

Podając wyniki projekcji klimatu najczęściej prezentujemy przewidywane trendy średniej temperatury globu, ewentualnie pokazujemy przedstawiające całą kulę ziemską mapki opadów. Tymczasem… czytaj dalej »

Pilaster i zmolestowany model klimatu

Niedawno opublikowaliśmy artykuł wyjaśniający podstawy działania efektu cieplarnianego, w którym zaprezentowaliśmy m.in. "model szyby". Jak podkreśliliśmy w naszym tekście, model… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: dlaczego odrzucam realność globalnego ocieplenia

Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »

Łyżka miodu, łyżka dziegciu - klimatologia w Klubie Trójki

W ostatnich tygodniach pewne poruszenie pośród naszych czytelników wzbudziła audycja w Klub Trójki pod tytułem Susze, powodzie, upały. Grozi nam… czytaj dalej »

Rzeczpospolita: „My chcemy Klimatyczną bzdurę roku! My!!!”

Ciężko jest być ostatnimi czasy w Polsce denialistą globalnego ocieplenia. Dawne profesorskie autorytety odeszły na emeryturę lub wieczne odpoczywanie; coraz… czytaj dalej »

Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie… czytaj dalej »

Zrozumieć kontrowersje wokół zmiany klimatu. Część 1: Konsensus naukowy

W dyskusjach na temat zmiany klimatu nieustannie przewijają się te same wątki. „Nie ma dowodów, że klimat się ociepla”, „globalne… czytaj dalej »

Zrozumieć kontrowersje wokół zmiany klimatu. Część 4: Negacjonistyczna komunikacja

Prezentujemy czwartą część cyklu Zrozumieć kontrowersje wokół zmiany klimatu opartego na kursie Denial 101 - Making Sense of Climate Denial,… czytaj dalej »

Prawda naukowa według profesora Turskiego

Czy teorię opisującą działanie systemu klimatycznego Ziemi można porównywać do nierzetelnego artykułu o szkodliwości szczepionek? Trudno w to uwierzyć, ale… czytaj dalej »

Bartnik i Hnydiuk-Stefan w Energetyce: „Temperatury na świecie przestały rosnąć”

Z wielu stron dotarły do nas sygnały o zdumiewających informacjach zamieszczonych artykule, który napisali Ryszard Bartnik i Anna Hnydiuk-Stefan z… czytaj dalej »

Mity klimatyczne profesora Mielczarskiego

Niedawno w Biznes Alert pojawił się wywiad z prof. Mielczarskim "Peak climate" właśnie mija (przedrukowany też w Cire.pl). Wypowiedź prof.… czytaj dalej »

Andrzej Szczęśniak: „MY nie znamy mechanizmów”

W audycji w TVN w towarzystwie prowadzącego audycję Piotra Kraśko zasiedli Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, z wykształcenia prawnik… czytaj dalej »

Polonia Christiana o zmianie klimatu - radzimy uważać na źródła!

Czytelnicy Nauki o klimacie zwrócili naszą uwagę na sposób, w jaki temat zmiany klimatu relacjonuje serwis Polonia Christiana. Ze smutkiem… czytaj dalej »

Negacjonizm klimatyczny w Polsce - skąd się bierze i jak go przełamać?

Wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Nauki o Klimacie” o naukowym konsensusie dotyczącym zmiany klimatu. Naukowcy nie mają wątpliwości o realności zjawiska… czytaj dalej »
Fundacja UW
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.