paleoklimatologia

Mit: Klimat zmieniał się już wcześniej - dziś jest tak samo

"Klimat na Ziemi wielokrotnie zmieniał się w sposób radykalny, kiedy człowieka nie było jeszcze na tym świecie. Licząca sobie 4… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie jest powodowane wzrostem aktywności słonecznej

„W ciągu ostatnich kilkuset lat, liczba plam słonecznych stale rosła, podczas gdy powierzchnia Ziemi się ocieplała. Dane sugerują, że aktywność… czytaj dalej »

Mit: To ocieplenie powoduje wzrost koncentracji CO2 a nie na odwrót

„Trudno (…) wiązać obecne ochłodzenie ze wzrastającą emisją CO2. Trudno było zawsze, również i wtedy gdy przez kilkadziesiąt lat, wraz… czytaj dalej »

Mit: Czułość klimatu na zmiany stężenia dwutlenku węgla jest bardzo mała

Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »

Mit: Gwałtowny wzrost temperatur to efekt błędu w obliczeniach

"Krzywe hokejowe, zarówno w raporcie, jak i w działaniach politycznych Ala Gore'a, a także wielu rządów (np. rząd Kanady rozesłał… czytaj dalej »

Mit: W Średniowieczu było cieplej niż dziś

W średniowieczu było cieplej. Średniowieczne Optimum Klimatyczne było cieplejsze niż czasy obecne. To oznacza, że obecne ocieplenie nie jest wyjątkowe… czytaj dalej »

Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić

"Dawno temu stężenie CO2 było znacznie wyższe niż obecnie, więc obecny wzrost nie będzie problemem". „Powalający dowód na to, że… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [1]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [2]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Zlodowacenie w Ordowiku wyklucza udział CO2 w ociepleniu

W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś. „Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Kiedy ostatnio w Arktyce było tak ciepło jak obecnie?

Arktyka się ociepla i nie są to żadne ‘naturalne wahania klimatu’. Jak pokazują ostatnie badania (Miller i in., 2013), letnie… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Instytut Sobieskiego o zmianie klimatu

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego, szeroko propaguje stanowisko, mówiące, że nie mamy żadnego wpływu na klimat, a… czytaj dalej »

Newsweek: Klimatyczna huśtawka, czyli „takie ocieplenie to nic nadzwyczajnego”

Na portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. W popularnych artykułach często powtarzane są te same błędne argumenty,… czytaj dalej »

Równowagowa czułość klimatu - chyba jednak 3 stopnie

Liczba dowodów na to, że klimat się zmienia, przyczyną zmiany jest nasza działalność, a konsekwencje kontynuowania obecnego kursu będą bardzo… czytaj dalej »

Zmiany klimatu kiedyś i dziś - w 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów?

W atmosferze bywało już kiedyś znacznie więcej CO2 niż obecnie. Znajdujący się w ziemskiej atmosferze dwutlenek węgla (CO2) to silny… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: dlaczego odrzucam realność globalnego ocieplenia

Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »

Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie… czytaj dalej »

„Półkula północna się nie ociepla” czyli Roztrwoniony Kapitał Marksa

Każdy człowiek ma kapitał zaufania – u osób z tytułem profesorskim jest on szczególnie wysoki. Jednak nawet wtedy nie jest… czytaj dalej »

Tysiące lat zmian poziomu morza

Kilka tygodni temu, w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) została opublikowana pierwsza globalna analiza statystyczna licznych… czytaj dalej »
Fundacja UW
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.