modele numeryczne

Mit: Modele klimatyczne są niewiarygodne

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankovicia, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Mit: Czułość klimatu na zmiany stężenia dwutlenku węgla jest bardzo mała

Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »

Źródła informacji o klimacie

Dokładamy starań, aby na „Nauka o klimacie” publikowane były informacje pochodzące z profesjonalnych źródeł. W dużym stopniu są one dostępne… czytaj dalej »

Historia naukowa fizyki klimatu, część 3: Zimna wojna i globalne ocieplenie

Z poprzednich części naukowej historii fizyki klimatu (1, 2) wiemy już, że zarówno aktywność słoneczną, jak i dwutlenek węgla łączono… czytaj dalej »

Chmury, klimat i przyśpieszony wzrost temperatur

Chmury należą do najczęściej podziwianych zjawisk meteorologicznych, a meteorolog wielu z nas kojarzy się z kimś, kto jak Olgierd z… czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4°C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia… czytaj dalej »

Niedoszacowane ocieplenie oceanu

Światowy ocean jest największym zbiornikiem ciepła na Ziemi: to tu trafia 93% nadwyżki energetycznej, magazynowanej przez nasz układ klimatyczny w… czytaj dalej »

Wirtualny klimat

„Cała teoria globalnego ocieplenia opiera się na modelach matematycznych”, „Śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu”… te i podobne zdania dyskredytujące… czytaj dalej »

Przesunięte chmury

Najnowsza analiza danych satelitarnych wskazuje, że średnio rzecz biorąc chmury sięgają coraz wyżej i przesuwają się w stronę biegunów. A… czytaj dalej »

Wędrówki pustynnego pyłu

Co roku setki milionów ton pustynnego pyłu są wywiewane z Sahary przez wiatr. Dziś zajmiemy się tym, dokąd wędrują, jakie… czytaj dalej »
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.